Tüketici etkileşiminin artması, sağlık hizmeti teknolojisinin sanal ortamdaki cesur yeni dünyasını destekliyor

Yayınlanan 05/04/2021 by VMware Türkiye

Jens Kögler, Sağlık Hizmeti Sektörü Direktörü, VMware EMEA

Zaman ilerledikçe, geçtiğimiz 12 ila 18 aya yüksek derecede etkili ve sağlık hizmetleri açısından pozitif bir zaman dilimi olarak bakacağımızı iddia ediyorum. Buradaki amacım küresel olarak yaşamlar ve geçim kaynakları üzerindeki etkiyi küçümsemekten ziyade, gerçekleşen hasarın sonuçları ortadan kalktığında büyük resmin uzun vadede çok daha net ve umut verici olacağını ifade etmektir.

Bu durum salgın ve hemen öncesindeki dönemin, tüketiciler sağlık sektöründeki dijital inovasyonu benimseme yönünde önemli adımlar atarken değişimi engellemesinden kaynaklanıyor. Sosyoekonomik açıdan, aşılar ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla ilgili optimizasyon ihtimallerinden bahsediledursun; sağlık sektörü dijital sağlık hizmetlerinde yeni bir çağa adım atmayı bekliyor.

Tele sağlık için dönüm noktası

Salgın öncesinde yaygınlaşmakta olan tele sağlık hizmetlerinin benimsenmesi, COVID-19 ile birlikte katlanarak devam etti. Sağlık hizmeti profesyonelleri ve hastaların, uzaktan danışmayı engelleyecek yüz yüze teşhis ve geri ödeme modellerine odaklanan tıbbi yönergeleri fiziksel olarak karşılama isteği gibi, geçmişten bugüne aşılması gereken birçok engel ortadan kalktı. Gerçekten de 2020, tıbba ve katılım temelli geri ödeme modellerine yönelik yeni self servis yaklaşımlarını destekleyen süreçte tele sağlık hizmetleri için hem psikolojik açıdan hem de genel sistem açısından bir dönüm noktası oldu.

Örneğin Birleşik Krallık’ı ele alalım. Salgından önce video randevuları, NHS’deki birinci basamak doktor ve hemşirelerine yapılan 340 milyon yıllık ziyaretin yalnızca %1‘ini oluşturuyordu. Salgın sonrası dönemde çevrimiçi doktor platformu Push Doctor, NHS Birleşik Krallık’taki 7000 genel klinik ameliyatının tamamını yüz yüze randevuları azaltma amacıyla yönlendirdiği için danışmalarda haftalık %70 artış elde etti. Bununla birlikte, kayıtların başlangıç tarihinden bu yana en yüksek düzeye ulaşan elektif sağlık hizmeti bekleme listelerini ele alma sorunuyla karşı karşıya kalan Birleşik Krallık için yapılacak çok iş var. Ayrıca, Almanya’da çevrimiçi hizmetlerde büyük ölçüde bir artış gördük. Bunun sebebi özellikle de sıhhi izin belgelerinin çevrimiçi ortamda doktor aracılığıyla alınmasına izin verilmiş olmasıdır.

İnovasyon bağımlıları

Avrupa’da “dijital sınırlar” konusunda gerçekleştirdiğimiz son tüketici anketimizde, tüketicilerin %60’ının artık kendilerini “dijital hususlara meraklı” veya “dijital konuları araştıran” kişiler olarak tanımladığını tespit ettik. Bu da ülkelerin dijital hizmetlerini ve deneyimlerini tüketebilecek istekli ve yetenekli bir hedef kitlesi olduğunu ortaya koydu. Şüphesiz ki bu trend bizi inovasyona bağımlı hale getiren, tüketiciye uyarlama çalışmalarından kaynaklanıyor. Yüz yüze alışveriş alternatifi yerine rahatça evimizden; yer, tedarik ve zaman kısıtlamaları olmadan ürün ve hizmetleri isteğe bağlı şekilde satın alabilmenin faydasını gördük. Bu, hastaların neredeyse tamamen yöntem değiştirerek dijital hizmetleri, sağlık hizmetinin temel bir bileşeni olarak benimsemesine yardımcı oldu.

Anketimiz ayrıca, Avrupa’daki katılımcıların neredeyse yarısının (%44) yüz yüze yapılan rutin danışmaları uzaktan veya sanal toplantılarla değiştirme konusunda rahat hissettiğini, hatta bundan heyecan duyduğunu da ortaya koydu. Elbette böyle bir teknoloji, gerekirse takip işlemlerinde ihtiyaç duyulabilecek fiziksel muayenelerin yerini alamaz. Domino etkisi ile ilerleyen bir benimseme süreci, giderek kendimizi, arkadaşlarımızı ve ailemizi korumada teknolojinin rolüyle ilgili olarak duyduğumuz şüphe, korku ve kuruntuları gideriyor. Teknolojinin sağlık ve esenlik durumlarını izleme, teşhis etme ve geliştirme potansiyelini kabul etmede ilk adımı atanlar, ana akım tüketicilerin sahip olduğu algıların değişmesine katkıda bulunuyor.

Güven tohumları

Dijital tüketiciler olarak hepimizin geliştirdiği beklentiler, artık kendi sağlık hizmetimiz, aldığımız hizmetler ve NHS ya da özel sağlık hizmeti sağlayıcıları ile etkileşim şeklimiz hakkında sahip olduğumuz düşüncelerle net şekilde eşleşiyor. Gösterdiğimiz belirtileri “teşhis etmek” için Google’da hızlıca arama yapan tüketiciler olmanın çok ötesine geçtik. Günlük olarak hayati istatistiklerimizi izleyen ve sürekli üzerimizde taşıyabildiğimiz sağlık aygıtları sıradan hale geldi. Ayrıca Babylon Health gibi sağlık uygulamaları ve hatta hükûmetin takip ile izleme platformundaki aktif kullanıcı sayısındaki patlamayı da unutmamak gerek. Statista’ya göre, bu platform geçen yıl aralık ayı itibarıyla yaklaşık 21 milyon kez indirilmişti. Tüm bunlar teknolojiye ekilen güven tohumlarına dayanmaktadır.

Araştırmamızda, yapay zekaya (AI) duyulan güvenin de arttığı bulundu. Öyle ki tüketicilerin %40’ı, kanserli hücreler gibi anormallikleri tespit edip algılayan bir bilgisayara, insan doktorlara kıyasla daha çok güveniyor. Araştırma ayrıca birçok kişinin robot teknolojisinin artık daha güvenilir olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı. Katılımcıların %45’i, yüz yüze ameliyat gerçekleştirecek daha az vasıflı bir doktora kıyasla, cerrahi robotlardan yararlanılan ve müdahale gerektiren ameliyatlar gerçekleştiren daha nitelikli bir doktora başvurma konusunda rahat veya istekli olduğunu ifade etti. Araştırmamız, sağlık verilerine duyulan güvensizliğin azaldığını belirledi. Tüketicilerin %60’ı, sağlık konusunda daha iyi rehberlik ve danışmanlık alabilmek için doktorlarının günlük yaşamları hakkında egzersiz, diyet ve beslenme oranları gibi tamamen doğru verilere sahip olması konusunda rahat olduğunu bildirdi.

Değişimin kutsal üçlüsü

2020’de yaşanan geniş çaplı dijital değişim, tüketicileri teknolojiye karşı daha az şüpheci olmaya yöneltti. Araştırma, teşhisten tedaviye veya uzun süreli bakıma kadar olan süreçte teknolojinin, hekimlerin ve hastaların, özellikle de geçmişten bugüne ele alınması zor olan alanlarda sağlık hizmeti yolculuğunun her adımında kutsal üçlüyü oluşturacağı bir geleceğe işaret ediyor. Tüketicilerin %58’i tıbbi yardıma ne zaman ihtiyaç duyulacağını tahmin eden sensörler ve gerçek zamanlı veri izleme araçları sayesinde, kronik veya uzun süredir devam eden bir hastalığa sahip aile üyelerinin tıbbi bir tesisten uzakta yaşamaları konusunda rahat veya istekli. Öte yandan, katılımcıların %46’sı önümüzdeki beş yıl içinde teknolojinin müdahale gerektiren ameliyat riskini önemli ölçüde azaltacağına inanırken %51’i, yaşlılar veya engelliler gibi bakıma muhtaç kişilerin yaşam kalitesini iyileştirebileceğini düşünüyor.

İlk adımları atmak her zaman daha zordur. Şimdi bu adımlar atılıp sağlık çalışanları ve sistemler üzerindeki baskılar göz önüne alındığında nüfusun daha büyük bir kısmı dijital konulara daha istekli yaklaşacak. Sağlık hizmeti kuruluşlarının ve hükûmetlerin elinde bir fırsat var. Şimdi tüketicilerin beklentilerini karşılamak ve öncü dijital hizmetler aracılığıyla sağlık ile esenlik durumlarının geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla sorunsuz uygulamalar, hizmetler ve deneyimler yaratma, sunma ve bunları koruma zamanı.

VMware’in sağlık hizmetlerinde dijitalleşme yolculuğunuzu desteklemeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu adresten bizi ziyaret edin.


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 08/07/2016 tarafından blogsadmin

Enabling healthcare with a Digital Clinical Workspace

In 2018, the reformed General Data Protection Regulation (GDPR) will be applicable. Recently, an article in ComputerWeekly summarized how these rules will affect everyone : ‘The new compliance journey will require entities to map and classify all their personal data; perform risk assessments; design privacy protections into all new business operations and practices; employ dedicated data protection […]

Yayınlanan 06/04/2020 tarafından vmwareemeasmt

Technology: Empowering staff to secure a promising prognosis for healthcare

Jens Koegler, Healthcare Industry Director VMware EMEA There’s a great deal of excitement in the healthcare industry when it comes to technological innovation in patient care. From AI-enabled pacemakers, to IoT wearables and 3D printing of organs, the innovations we’ve seen in the last decade can now help prolong a patient’s life or increase their […]

Yayınlanan 06/04/2021 tarafından charlene

Increased consumer engagement fuels brave new virtual world of healthcare tech

Jens Kögler, Healthcare Industry Director EMEA at VMware In time, we’ll look back on the last 12-18 months as a critically influential and, dare I say it, positive time for healthcare. That’s not to understate the impact on lives and livelihoods globally, but the picture will be much clearer and brighter in the long-term once […]

Yorumlar

  1. Jean Chen 06/04/2021

    test

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy