“Üretime hazır” altyapıyı destekleme: Konteynerler, Kubernetes ve VMware Tanzu’ya ortaklar açısından bakış

Yayınlanan 30/03/2021 by VMware Türkiye

Jean Philippe Barleaza, Ortaklar Başkan Yardımcısı, Ortaklık ve İşle Alakalı Genel Konular EMEA, VMware

Günümüz dünyasında hız kritik bir öneme sahip. Ürün veya hizmetleri pazara sunan ilk işletme olma ve bunun sağladığı avantajların yanı sıra ortaya çıkan yeni fırsatlardan yararlanabilme gibi tüm konuların temelinde hız yatıyor.

Hızın işletmeleri ileriye taşımasına ek olarak yeni teknolojilerin benimsenme oranı da gün geçtikçe artıyor. Konteynerlerin, özellikle de Kubernetes’in daha hızlı şekilde benimsenmeye başlamasını ele alalım. Gartner‘ın verilerine göre, 2025’e kadar yazılım tedarikçilerinin yüzde 80’inden fazlası uygulama yazılımlarını konteyner biçiminde sunacak. Bu oran şu an için yüzde 10’dan daha düşük.

Konteyner tabanlı gelecek

Bahsettiğimiz konu, yalnızca analistlere ait tahminlerden ibaret olmayıp ortak ekosistemimizde de etkilerini gösteriyor.

VMware’in önde gelen ortaklarından olan ITQ’da Bulutta Çalışan Uygulamalar bölümü başkan yardımcısı Ruurd Keizer bu hususa şöyle değiniyor: “Konteyner ve Kubernetes ortamı o kadar hızlı şekilde gelişiyor ki bunu ilk benimseyen kuruluşlar bile Kubernetes’in verimliliği ve pazara sunma süresini daha da iyileştirebileceği yöntemler bulmaya devam ediyor.”

Konteyner tabanlı uygulamaların yüzde 86’sının Kubernetes’de bulunduğu açık kaynak platformda, uygulamaları ve altyapıyı kendi ihtiyaçlarına uygun şekilde dönüştürmek isteyen kuruluşlar için büyük bir fırsat sunuluyor.

Konteynerleri ilk kullanmaya başlayan şirketlerin bile bunlardan tam anlamıyla yararlanmak için çaba gösterdiği bir ortamda, Ruurd’un belirttiği gibi “başarı hiçbir zaman yeni teknolojiyi kullanıma sunmakla elde edilmez. Ancak siz durum böyleymiş gibi hareket ederseniz başarısız olma yolunda ilerlersiniz. Bu durum özellikle Kubernetes için geçerlidir.”

O halde, mevcut fırsattan faydalanmak isteyen işletmelerin ve dolayısıyla ortaklarımızdan oluşan topluluğun göz önünde bulundurması gereken önemli konular hangileridir?

İnsan faktörüyle başa çıkma

Ruurd sözlerine şöyle devam ediyor: “Hangi sonuçlara kimin için ulaşmak istediğinize önem verilmelidir. Bu yüzden, yanıtlanması gereken asıl sorular ve aşılacak engeller, insanlarla teknolojinin kesiştiği yerde karşımıza çıkıyor: Şirket içi müşterilerimin gerçekten ihtiyaç duyduğu şey nedir? Güvenliği benimserken müşterilere nasıl en yüksek düzeyde özgürlük sunabilirim? Herkesin yeni teknolojiden yararlanmasına nasıl olanak tanıyabiliriz? Maliyeti nasıl kontrol edebiliriz? Uygulamalarıma ilişkin üretim yolu, yeni platformda nasıl işleyecek?”

İnsan merkezli bu anlayış, HUCO CTO’su Sivaguru Sankaranarayanan tarafından savunulan yaklaşımın merkezindedir. Karşılaştığı başlıca engeller “değişime karşı gösterilen direnç ile ek becerilerin geliştirilmesinde ve gerekli olan modern uygulama becerilerini mevcut operasyon ekiplerine kazandırmada ortaya çıkan zorluktur”.

İnsan faktörüyle başa çıkma meselesi, yakın tarihte yayınlanan bir gönderide vurgulandı. Bu gönderide ortakların, VMware Tanzu yardımıyla Kubernetes’i etkili şekilde kullanma konusunda kuruluşları en iyi şekilde nasıl destekleyebilecekleri ele alındı. Ayrıca, diğer hususların yanı sıra, farklı paydaşları (özellikle geliştiricileri ve operasyon ekibini) bir araya getirmenin öneminden bahsedildi.

Bunun nedeni Kubernetes’i basit ve “kuruluş tarafından kullanılabilir” hale getirmekte yatan fırsattır. Bu sayede, doğru zamanda uygulama ve kuruluş genelinde kolayca ölçeklendirme sağlamak için geliştiricinin kullanımına hazır özellikler sunuluyor. 

Kuruluş tarafından kullanılabilir altyapının üretime hazır hale gelmesi

Ruurd, kritik önem arz eden bu duruma şöyle dikkat çekiyor: “Kubernetes’i kurmak kolay olsa da, diğer altyapı unsurlarına ekleme, bunları kapsayacak şekilde genişletme ve entegre etme işlemleri gerekli olduğu için Kubernetes’i üretime hazır bir platforma dönüştürmek zordur.” İşletmelerin hıza ihtiyaç duyduğu bir zamanda bu, büyük bir sorun haline gelebilir.

Bu nedenle VMware ve ortakları, kuruluşların Kubernetes’in gücünden verimli biçimde yararlanmalarına yardımcı olmak için benzersiz bir konumda bulunuyor. Tanzu stratejimiz sayesinde, Kubernetes’i mevcut olarak vSphere’de çalışan 70 milyondan fazla iş yüküne uyguladık. Böylece, işletmelerin kurumsal düzeydeki bir Kubernetes altyapısını yapılandırmak için kullanabileceği en hızlı yöntemi sunduk.

Sivaguru’ya göre ise bunu gerçeğe dönüştürmek için güvenilir ortakların rolü yadsınamayacak kadar önemli. “Ortaklar, kuruluşlara önemli ölçüde yardımcı olabilir. Özel ve yetenekli bir ekibin Kubernetes’in beraberinde getirebileceği avantajları gösterecek şekilde hızlı kazançlar elde etmeye yardımcı olmasını öneriyoruz. Bu, daha sonra kuruluş içinde iş değerini artırmak amacıyla şirket genelinde daha yüksek düzeyde benimsenmeye öncülük edebilecek Kubernetes ‘elçilerinin’ konumlandırılmasına katkıda bulunabilir.”

Böylelikle kuruluşlar, “üretime hazır” altyapıyı desteklemek için Geliştiricileri ve Operasyon ekiplerini bir araya getirebilir. Modern uygulamalarla ve yenilikle şekillenen günümüz koşullarında şirketler, ürün veya hizmetleri pazara sunan ilk işletme olmanın sağladığı avantajdan yararlanıp işlerini geleceğe hazır hale getirmek için üretimi gerçekleştirecek yazılımları daha hızlı ve sürekli şekilde kullanıma sunabilir.


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 29/05/2019 tarafından vmwareemeasmt

Join Cloud Briefing 2019 for Exclusive Insights into the Future of the Cloud

Join us at VMware Cloud Briefing 2019 for exclusive insights on the forces shaping the cloud today and what this will mean for the enterprise of tomorrow. Make sure you’re up to speed with the latest cutting-edge developments in the cloud. Don’t miss this insider’s event on June 4, when VMware CEO Pat Gelsinger and […]

Yayınlanan 06/11/2019 tarafından Marius

VMworld 2019 Europa dag én oppsummering

Vi har hatt en fantastisk start i Barcelona! Det har vært noen travle dager med over 13.000 registrerte deltakere. Dette skjedde under åpningsdagen: Dag én understreket VMwares visjon om en programvarebasert arkitektur som tilgjengeliggjør en hvilken som helst app, i en hvilken som helst sky, på en hvilken som helst enhet, ved å introdusere nye […]

Yayınlanan 24/03/2021 tarafından osanders

دفع عجلة “الجاهزية للإنتاج” بسرعة فائقة: وجهة نظر الشركاء فيما يتعلق بالحاويات، وKubernetes، وVMware Tanzu

 جان فيليب بارليزا، نائب الرئيس للشركاء والتحالفات والأعمال العامة لأوروبا والشرق الأوسط وإفريقيا لدى VMware للسرعة أهمية بالغة في عالم اليوم. أن تكون أول مَن يصل إلى السوق، أن تنعم بميزة المبادر الأول، وأن تكون قادرًا على الاستفادة من الفرص الجديدة بمجرد ظهورها – كل هذا يتعلق بالسرعة.  والأمر لا يقتصر على محرك لدفة العمل […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy