Çoklu bulut stratejisi buluta yolculuğunuzu nasıl kolaylaştırabilir?

Yayınlanan 03/12/2020 by VMware Türkiye

Hervé Renault, EMEA Bulut Başkan Yardımcısı, VMware

Bu yıl VMware’deki onuncu yılım. Hayatımda birçok şey değişti ancak bunların on yıl içinde teknolojide yaşanan değişikliklerle kıyaslaması bile yapılamaz. 2010 yılında işe ilk girdiğimde bulutla ilgili gündemde tek bir konu vardı: Genel mi, yoksa özel mi?

Zaman içinde bu tartışma, işletmelerin şirket içi, genel veya özel bulut ortamı arasında tercih yapmasını gerekli kılan hibrit bulut fikrine evrildi. Bir işletmenin çeşitli bulut türlerini bir arada kullanabileceği hayal dahi edilemezdi. Sonraki yıllarda bunun doğru olmadığını gördük. Kuruluşlar geleneksel uygulama portföylerini bir araya getirme ve bulutta barındırılan uygulamalar oluşturma konusunda mücadele ettikçe bu uygulamaları desteklemek için doğru bulut ortamını seçmenin performans açısından ne kadar kritik bir önem taşıdığı ortaya çıktı.

Şimdi ise işletmelerin uygulamaları oluşturmasına, çalıştırmasına, yönetmesine, korumasına ve bağlamasına olanak tanıyan ortamlara giderek daha fazla duyulan ihtiyaç özel, genel ve uç bulutlardan oluşan “karma” bir çağ başlattı. Ayrıca bu bulutların tümü müşterilerin ve çalışanların değer verdiği güçlü ve kişiselleştirilmiş deneyimlerin sunulmasına yardımcı olan uygulamaların ortaya çıkmasını destekliyor. Forrester’a göre, CIO’lar özel, genel ve uç ortamlarda kullandıkları bulut sayısının, yeniliği destekleyen, bulutta barındırılan uygulamaların kullanımındaki artışla birlikte önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 53 oranında artacağını tahmin ediyor. Bugünkü değer 5,6 iken 2023’te 8,7’ye çıkması bekleniyor.

Ancak çoklu bulut ortamları çok sayıda iş avantajını desteklerken karmaşıklığı azaltma, siloları ortadan kaldırma ve yönetilebilirliği artırma açısından da operasyon sürekliliğine ihtiyaç duyuluyor. BT liderleri, karar alıcılar ve geliştiricilerle yaptığımız son araştırmamızda bu kişilerin yüzde 63’ü bulutlar arasındaki tutarsızlıkları, işletmelerinin karşılaştığı en büyük çoklu bulut zorluklarından biri olarak gösteriyor.

Çoklu bulut platformumuz ve bu platformun tüm uygulamaları, tüm bulutları ve tüm cihazları kolaylık ve şeffaflıkla destekleme kapasitesiyle odaklandığımız konu da tam olarak bu karmaşıklığı azaltmak.

Hiper ölçeklendirmeye hazırlanma

Modern ve ölçeklenebilir bulut platformları işletmelerin uygulama sunma gereksinimlerine hangi hiper ölçeklendirme aracının uygun olduğunu seçmesine olanak tanıyor: Alibaba Cloud, AWS, Azure, Google Cloud, IBM Cloud, Oracle Cloud, OVHCloud veya yerel bir uzman bulut sağlayıcısı. Ancak bunu gönül rahatlığıyla yapabilmenin tek yolu geliştiricilerin tutarlı yönetim ve operasyonlarla birlikte bu bulutlar üzerinde doğru araçlara sahip olmasından geçiyor.

On yıl önce tek bir hiper ölçeklendirme aracının tercih edilmesi, kuruluşun rakipleriyle çalışmasını imkansız kılıyordu. Artık işletmeler dünyanın en yenilikçi kuruluşları da dahil olmak üzere çok sayıda bulut sağlayıcısının birden fazla çözümüyle çalışma seçeneğine sahip. Bunu yapan işletmeler, bulutun potansiyelini daha önce hiç tanık olmadığımız biçimlerde ortaya çıkarıyor ve bulutun değerini, iş çevikliği ve esnekliğinin yanı sıra uygulama modernleştirme ve dijital dönüşüm alanlarına uyguluyor.

Çoklu bulut stratejisini benimsemenin iş avantajları oldukça net. Bağlantılı araba teknolojisinde küresel bir lider olan Harman International’ı ele alalım. Harman International, çoklu bulut ortamlarına merkezi bir bakış olanağı yaratarak bulut harcamalarında bir yıl içinde 1 milyon ABD dolarının üzerinde tasarruf elde etti. Aynı şekilde İtalya’daki bir enerji üretim şirketi olan Ansaldo, VMware Cloud on AWS’in onlara sağladığı performans ve otonominin bulut yolculuklarını şekillendiren mükemmel bir altyapı olanağı sunduğunu fark etti.

Tekil bir çoklu bulut platformu, işletmelerin uygulama geliştirme biçiminde bütünsel bir değişikliği temsil ediyor. İşletmeler artık geliştirme gereksinimlerine en uygun altyapıyı seçebiliyor ve işletmelerin bir dizi tedarikçi tarafından sunulan en iyi teknolojiye erişip bunu gereken noktalarda yeniliği desteklemek için kullanabildikleri bir döneme giriyoruz.

Geliştir, çalıştır, tamam

İşletmelerin ihtiyacı olan şey, hızla uygulama oluşturmalarına olanak tanıyan, tüm uygulamaların sunulduğu ortak bir platform işlevi gören ve geliştiricilerin daha hızlı üretim için en yeni metodolojiler ile kapsayıcı teknolojilerini kullanmasına olanak tanıyan bir çoklu bulut stratejisi sunmaktır.

Bu platform ise çekirdeğinde tutarlı yönetim ve operasyonlar sunmalıdır. Bunun yapılması kuruluşların kapsayıcı tabanlı mikro hizmet mimarilerini benimsemesine olanak tanırken geliştiricileri, operasyonları ve güvenliği bir araya getirerek “kurumsal açıdan yararlanılabilir” bir yaklaşım sunan Kubernetes’i benimsemelerini de kolaylaştırıyor.

BT yöneticileri Kubernetes’in benimsenmesinin önündeki engelleri kaldırarak yeni bir modern uygulama dalgasını desteklemeye yönelik becerilerini geliştirebiliyorlar. Buna kargo şirketi ZIM’i örnek verebiliriz. VMware Pivotal Labs ile birlikte çalışarak yazılım ekiplerini bulutta barındırılan modele geçirdi ve bu da uygulamaların kullanıcılara ulaşma süresini aylardan günlere kısalttı. Müşteri deneyimini genel olarak iyileştiren bu uygulamalar işletmedeki ekiplerin etkili kararlar almak için ihtiyaç duydukları verilere daha hızlı ve otomatik bir şekilde erişmesine olanak tanıdı.

Geleceğe hazır olma

Çoklu bulut stratejisini BT operasyonlarının merkezine koymak kritik önem taşıyor. Bu strateji, geliştiricilere yenilik yapmak için ihtiyaç duydukları özgürlüğü tanırken BT departmanlarına tutarlı güvenlik ve operasyon olanağı sağlayan, daha fazla yenilik sunmaya yönelik benzersiz ve evrensel bir altyapı işlevi görüyor. Bunu yapan işletmeler kendilerini, yeniliğin ön cephelerinde konumlanmak için gereken çeviklik ve esneklikle donatıyor.

Ancak bu, bulut yolculuğunun sonuna geldiğimiz anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz on yıl içinde yaptığımız bu inanılmaz yolculuğa bakacak olursak önümüzdeki on yılın neler getireceğini kim bilebilir? Bildiğim tek şey, dünyanın önde gelen bulut sağlayıcıları ile hiper ölçeklendirme araçlarını bir araya getirip kuruluşların daha esnek olmasına, daha iyi yenilik gerçekleştirmesine ve fark yaratmasına yardımcı olan bu kritik tutarlılık olmadan istediğimiz ilerlemeyi göremeyeceğimiz. Kısacası, değişimi yönetmek ve değişimden yararlanmak için daha güçlü bir konuma ihtiyacımız var.

İşletmenizin gereksinimlerini karşılayan bir çoklu bulut ortamı oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için VMware’in, EMPLOYERS’ın CIO’su Jeffrey Shaw ile gerçekleştirdiği son görüşmeyi buradan dinleyebilirsiniz.


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 30/11/2020 tarafından VMware Türkiye

Ağları, değişen uygulama ortamına göre modernize etmek

Nick Cross; Başkan Yardımcısı; Ağ, Güvenlik ve Otomasyon; EMEA Bölgesi, VMware Ağ iletişimi konusunu yönetim düzeyinde gündeme getirmek zor olabilir çünkü bu konu, birçok yönden kendi başarısına yenik düşer. Ağlar iyi performans gösterdiğinde dikkat çekmekte sorun yaşar ve görünmez bir biçimde çalışır. Bununla birlikte iş açısından kritik modern uygulamalar söz konusu olduğunda ağ iletişimi çok […]

Yayınlanan 17/09/2019 tarafından VMware Türkiye

Çökmüş BT güvenliği sektörünü onarma yolu

Sektörde BT güvenliğine artık daha fazla odaklanılsa da Forbes Insights ile yaptığımız son çalışmada, EMEA bölgesindeki iş liderlerinin yalnızca dörtte birinin mevcut siber güvenlik sistemlerine güvendiği ve yarısından azının (yüzde 18), çalışanlarının ve becerilerinin güvenlik endişelerine yönelik olduğundan emin olduğu görüldü. Bunun nedeni kesinlikle yatırım eksikliği değil: İşletmelerin yüzde 83’ü önümüzdeki üç yıl boyunca yeni […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Kurtarma Arasındaki Farklar: VMware Horizon İki Durumda da Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor. Bu yazımızda olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farklar ile kuruluşunuzun belirsizliklerle […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy