Veri düzenlemesiyle ilgili alınan önemli kararda 888 Holdings, Brexit nedeniyle ortaya çıkan zorluğu aşıyor

Yayınlanan 04/11/2020 by VMware Türkiye

Zorluklar nedeniyle küresel oyun işletmeleri hibrit modele erkenden geçiş yapıyor. VMware Cloud on AWS, iş dünyasında yeni bir esneklik düzeyinin kapılarını aralayıp benzersiz BT verimliliği sunuyor.

İşletmelerin öngörebildiği olaylar veya hazırlık yaptığı olasılıklar bulunsa da hiç tahmin edilemeyen durumlarla karşılaşmak mümkün.

Beş yıl önce hiç kimse Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılacağından bahsetmiyordu. Günümüzde ise tüm küresel işletmelerin Brexit’e nasıl tepki vereceği konusunda güçlü bir duruşa sahip olması gerekiyor.

Birçok otomotiv üreticisi açısından Brexit’in, Avrupa’daki yeni üretim tesislerinde nereye yatırım yapılacağına ilişkin karar verme sürecini etkilediği görülüyor. Finansal hizmetler sektöründe iş imkanları, Londra’dan Dublin, Frankfurt ve Paris’e istikrarlı bir şekilde aktarılmaya devam ediyor. Bu durum karşısında Birleşik Krallık merkezli birçok işletme, Avrupa’da yeni dağıtım merkezleri veya genel merkezler açtı.

Emin olabileceğimiz tek şey Brexit’in belirsizliğe yol açtığı.

888 Holdings, küresel çapta faaliyet gösteren bir çevrimiçi oyun işletmesi. Cebelitarık merkezli şirketin Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Danimarka, İrlanda, Romanya ile ABD’de Nevada, New Jersey ve Delaware eyaletlerinde lisansları bulunuyor. Somut ürünler sunmayıp fiziksel anlamda bir perakende varlığı olmayan işletme buna rağmen Brexit’ten büyük oranda etkilenmiş durumda.

888’in sorunu, verilerle ilgili.

Veri düzenlemelerinde yapılabilecek herhangi bir değişikliğe karşı hazırlıklı olabilmesi için 888’e ait iş yükünün, Britanya Denizaşırı Toprakları’ndan olan Cebelitarık’taki veri merkezinden AB’deki yeni bir merkeze taşınması gerekiyordu. Söz konusu ayrılma tarihi kararlaştırılmadığından şirket, bu işlemin hızla yapılması gerektiğinin farkındaydı. Sekiz aylık bir sürede taşımanın gerçekleştirilmesi planlandı.

İşletmenin büyümesini desteklemek için ölçek, esneklik ve iş yükü taşınabilirliği sunmak

888, VMware Cloud on AWS‘de yerleşik, yazılım tanımlı bir veri merkezi oluşturdu. Bu sayede işletme, AB veri düzenlemelerini göz önünde bulundurarak uygun verileri ve iş yüklerini Dublin’deki bulut hizmetlerine taşıdı. Altı ayda ise tamamen çalışır hale geldi.

888’in hibrit altyapıya ilişkin bu ilk deneyimi, işletmenin gelecekte altyapıyı nasıl yönetip dağıtacağını belirleyecek.

SDDC çözümü, 888’in mevcut sanallaştırma çalışmalarını bilgi işlem, depolama ve ağ kaynaklarının ötesine taşıyor. Sanallaştırılmış kaynakları yönetmek için yazılımlardan oluşan tek bir araç seti sunup tedarik ve yönetimin ilke temelli biçimde otomatikleştirilmesini sağlıyor.

Brexit’le ilgili gelişmelere yanıt vermekten daha fazlasını yapan bu hibrit yaklaşım işletmelerle ilgili birtakım temel zorlukları ele alıyor. Esneklik, ölçeklenebilirlik ve operasyonel harcamanın (OpEx) standart bulut avantajları gelecekte de 888’in işine yarayacak.

888, sadık müşteri sayısının çok az olduğu küresel, rekabet gücü yüksek dijital bir pazarda faaliyet gösteriyor. Bir hizmet kesintiye uğrarsa müşteriler başka bir şirketle iş birliği kurar. İşletme (ve yazılım geliştirici ekipler), yeni fiziksel altyapının satın alınması ve sunulması için aylarca bekleyemez. Ekiplerin saatler veya dakikalar içinde kaynaklara erişmesi gerekir. VMware Cloud on AWS, güçlü ve duyarlı bir ortam oluşturur. 888, bu sayede yeni hizmetleri daha hızlı şekilde sunabilecektir. Müşteri açısından bakıldığında ise bu hizmetlerin başarısız olma ihtimali düşüktür.

VMware Cloud on AWS, 888 Holdings’in mevcut VMware ortamını hızla AWS genel bulutuna genişletmesine, taşımasına ve ilgili ortamı korumasına olanak tanıyor. Şirket içi ile bulut genelinde aynı yönetim ve izleme araçlarıyla 888’in dahili vSphere ortamını AWS Cloud’a genişleterek sorunsuz bir hibrit bulut sunuyor.

888 Holdings CIO’su Eran Elbaz, “bunun iş esnekliğini önemli ölçüde artırdığını” belirtiyor.

VMware Cloud on AWS, 888’in daha fazla iş yükünü buluta daha hızlı şekilde taşımasını sağlayarak iş yükü taşınabilirliğine imkan tanıyor. Dinamik ilke temelli VMware NSX mikro segmentasyonu sayesinde tehditlerin yanal yayılımını önleyerek hassas müşteri verilerini koruyor. Veriler daha sonra VMware vSAN™ yazılım tabanlı şifrelemeyle daha da güvenli hale getiriliyor. Olağanüstü durum kurtarma, VMware Site Recovery Manager ile güçlendiriliyor.

Altyapı ekibinin VMware araçlarıyla çalışma konusunda zaten deneyimli olması, 888 açısından ek bir avantaj sağladı ve böylelikle proje hedeflenenden iki ay önce tamamlandı.

888, bu projeyi “ezber bozan” bir çalışma olarak değerlendiriyor. Dünya çapında sekiz veri merkezi ve yönetilecek binlerce sunucusu bulunan şirket için BT altyapısını izleyip bakımını yapmak oldukça zor bir hal aldı. Elbaz ve ekip açısından VMware Cloud on AWS’ye geçiş, altyapıya daha akıllı bir yaklaşımı temsil ediyor.

 


Category: Başarı Hikayeleri, Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 08/11/2019 tarafından VMware Türkiye

BT ekipleri ve kurum liderleri, BT güvenliğini geliştirmek için etkin bir şekilde işbirliği yapmalı

VMware EMEA Yazılım Tanımlı Veri Merkezi Başkan Yardımcısı Sylvain Cazard BT tehditlerinin hacimleri, ölçekleri ve gelişmişlik seviyeleri hızlı bir şekilde artarken, mevcut stratejilerin işe yaramadığı açıkça görülüyor. Hem kurum liderlerinin hem de BT ve güvenlik ekiplerinin başarılı olabilmesi için kurum liderleri ekiplerin ihtiyaçlarını, ekipler de işleri büyütebilmek için kurumun hedeflerini ve önceliklerini iyi anlamalıdır. Forbes […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

Beklenmedik Olaylarda İş Sürekliliği: Kuruluşunuz Hazır mı? 

Hepimiz hayatın belirsizliklerle dolu olduğunu biliyoruz. Doğal afetler, sert hava koşulları, hastalıklar ve seyahat kısıtlamaları gibi beklenmedik olaylar “işlerimizi her zaman olduğu gibi” devam ettirmemizi neredeyse imkânsız kılıyor. Kuruluşunuz geleneksel çalışma biçimlerinin uzun bir süre boyunca elverişli olmadığı bir senaryoya hazırlıklı mı? Güvenlik ve iş sürekliliği arasında seçim yapmanız gerekecek mi? Dijital çalışma ortamı kullanmayı düşünüyor ya da zaten […]

Yayınlanan 07/07/2020 tarafından VMware Türkiye

Sanal Bulut Ağı, yapısal güvenlik ve modern uygulama dağıtımı sunmak için kurumların kullandığı sihirli bir çözüm haline geliyor

Uygulamaların ve verilerin kurum içinde gerekli yerlere ulaştırılmasına yarayan ağlar, işletmelerin istekleri ve ihtiyaçları için yapısal güvenliğin sağlanmasında kritik bir önem taşıyor. Ancak ağlar, bu duruma rağmen işletmelerin DNA’sının bir parçası olarak kabul edilmek yerine teknik bir detay olarak görülüyor. Avrupa’daki BT müdürlerinin neredeyse üçte ikisi (%57) ağlarında uçtan uca görünürlük elde etmenin çok zor […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy