VMworld 2020: Değişim Beklentisiyle İnovasyon Yapmak

Yayınlanan 27/10/2020 by VMware Türkiye

VMware Gelişmiş Teknoloji Grubu Başkan Yardımcısı Chris Wolf

2020 olağanüstü zorlu bir yıl oldu. Hem kişisel hem de profesyonel olarak sağlığımızın, ortamımızın ve hayatımızın karşı karşıya kaldığı güçlüklere çok direnmemiz gerekti. COVID-19 aşısından insanların güvenliğini, eğitimini, sosyal ve aile hayatını sürdürmesine kadar, teknolojinin hayatımızdaki etkisi çok büyük. Ayrıca küresel bir topluluk olarak bulunduğumuz ortama uyum sağlamamıza ve ilerlememize de yardımcı oluyor.

Bu zor zamanlarda çeviklik adeta başka bir kimlik kazandı. Şirketlerin günler, saatler ve hatta dakikalar içinde uyum sağlaması gerekiyor. Bu bağlamda esneklik ve çeviklik, ses tasarım prensipleriyle birlikte daha da öne çıktı. Artık sadece “ya olursa?” denilen ihtimallere güvenemeyiz. Bunun yerine değişim beklentisini karşılayacak bir mimariye ihtiyacımız var. Bu yüzden VMworld 2020’nin temasını “Birlikte Her Şey Mümkün” olarak belirledik.

VMworld 2020’de yapılan duyurularda mümkün olanı yeniden tanımlamanıza yardımcı olmanın yanında kurumunuzun bunları gerçeğe çevirmek için ihtiyaç duyduğu hızı ve çevikliği daha güvenli bir şekilde karşılayabilecek yeni VMware inovasyonları tanıtıldı.

 

Ağ ve Güvenlik

Güvenlik, VMworld’da çok önemli bir konuma sahip. Bunun da çok iyi sebepleri var.

Ofis çalışanları, uygulamalar, veri ve cihazlar gittikçe birbirinden uzaklaşıyor. Bu da yeni güvenlik, ölçeklenebilirlik ve performans güçlüklerini beraberinde getiriyor. Tabii ki veri merkezlerinde ve çoklu bulutları işletirken yaşadığımız zorluklar da devam ediyor. VMworld 2020’de kurumların güvenliğini önemli ölçüde değiştirecek VMware SASE Platform gibi ilgi çekici birçok inovasyon tanıttık.

Güvenlik ilkelerini uygulamak için “hair pinning” yaklaşımı, uzun zamandır çok kullanışsız bir yöntem. SASE ise şirketlerin temel ağ ve güvenlik hizmetlerini nerede çalıştıklarından bağımsız olarak son kullanıcılarına daha basit bir şekilde yaklaştırabilmesini sağlıyor. VMware SASE Platformu, VMware SD-WAN’ın 130 varlık noktasındaki 2.700’den fazla bulut hizmet nodunun oluşturduğu büyük ağından avantaj elde ediyor.

 

VMware SASE çözümünün önemli bileşenleri:

 • Geniş alan ağını dönüştürmek için sektör öncüsü platformumuz SD-WAN.
 • Menlo Security ile yapılan yeni işbirliği sayesinde Bulut Erişim Güvenlik Aracı Şirketi (CASB), Güvenli Web Geçiş Kapısı (SWG) ve uzaktan tarayıcı izolasyonu. Bu hizmetler VMware tarafından ayrı olarak satılacak ve desteklenecek.
 • VMware NSX Durum Denetlemeli Katman 7 Güvenlik Duvarı SaaS ürünü.
 • En uygun performansı ve her bağlantıda kullanıcı ve cihaz kimliğini merkeze alan ilke temelli erişimi sunan entegre bir hizmet içinde VMware SD-WAN ve VMware Workspace ONE’dan faydalanan Sıfır-Güven Ağ Erişimi.
 • Nyansa’dan satın alınan teknolojinin entegre edilmesiyle sunulan Sınır Ağ İstihbaratı. Çözüm makine öğrenimi temelli tahmini analitiği kullanarak sistem seviyesi anlaşmaların (SLA) karşılandığından emin olmanın yanında son kullanıcılara ve IoT cihazlarına güvenlik ve görünürlük sunuyor.

 

SASE duyurusu büyük haber olsa da ilgi çekeceğini düşündüğüm başka güvenlik duyuruları daha var:

 • VMware Workspace Security VDI: VMware Workspace ONE Horizon ve VMware Carbon Black Cloud, fidye yazılımlarına ve dosyasız kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için davranış tespitinden faydalanan birleşik bir çözümde bir araya geliyor. VMware vSphere’da ise çözüm VMware Tools’a entegre ediliyor ve böylece ek güvenlik aracılarının yüklenmesini ve yönetilmesini ortadan kaldırıyor.
 • VMware Workspace Security Remote: Fiziksel Mac ve Windows 10 cihazlarına uç nokta yönetimi, uç nokta güvenliği ve uzaktan BT imkanı sunan entegre bu çözümde Carbon Black Cloud’un yeni nesil antivirüs, denetleme ve iyileştirme, tespit etme ve karşılık verme özelliklerini içeriyor. Aynı zamanda Workspace ONE platformunun analitik, otomasyon, cihaz sağlığı, orkestrasyon ve Sıfır-Güven erişimi de yer alıyor.
 • VMware Carbon Black Cloud Overload: VMworld 2019’da açıkladığımız vizyonu vSphere’daki sanal makineler için aracısız güvenlik sunuyor. Bu çözüm, altyapı ve güvenlik operatörlerinin birlikte çalışmasını önemli derecede kolaylaştırıyor.
 • VMware vCenter’a dahil edilen güvenlik risk görünürlüğü, Carbon Black Cloud’daki görünürlüğün aynısını sunarak birlikte çalışma süreçlerini iyileştiriyor ve tehditlerin daha proaktif bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Güvenliğin VMware Tools’un bir parçası olarak sanal makinelerin yaşam döngüsüne dinamik olarak eklenmesiyle altyapının dahili bir bileşeni haline geliyor.
 • VMware, vSphere 6.5 ve üstünü ve VMware Cloud Foundation 4.0’ı kullanan tüm mevcut müşterilerine 6 ay boyunca VMware Carbon Black Workload Essentials‘ın tüm imkanlarını ücretsiz olarak sunuyor.
 • Kubernetes iş yüklerini güçlendirmek ve daha iyi korumak için Carbon Black Cloud modüllerini tanıtmayı planlıyoruz. Böylece güvenlik ekiplerine Kubernetes ortamları üstünde ilke yönetimi ve kontrolü vereceğiz.
 • VMware NSX Advanced Threat Prevention, VMware NSX Hizmet tanımlı Güvenlik Duvarı’na yaptığımız Lastline satın alımından elde ettiğimiz teknolojileri ulaştırıyor. Çoklu bulut ortamlarında doğu-batı trafiğini korumak için tasarlanan ilk özel, dağıtık ve ölçeklenebilen güvenlik duvarı olarak öne çıkıyor. Hizmet tanımlı güvenlik duvarına yapılan Lastline entegrasyonu, tehditleri tespit etmek ve yanlış alarmları en aza indirmek için denetlenmeyen ve denetlenen makine öğrenimini kullanıyor. Aynı zamanda sadece belli bir alandaki değil, tüm iş yüklerine sanal yama uygulama özelliğiyle de sektörde bir ilk oluyor.

 

Ağ portföyümüzdeki birçok yeni özelliği de tanıttık:

 • VMware Container Networking with Antrea: İmzalanmış imaj ve binary’lerden oluşan ticari hizmet, açık kaynak Project Antrea’yı tamamen destekliyor. VMware Container Networking with Antrea, VMware NSX-T ve vSphere 7 with Tanzu’ya eklenecek. Antrea, sürece başlamanızı sağlayacak ancak kümeler arasında konteyner ağınızı ölçeklendirmek istediğinizde NSX-T size yardımcı olacak.
 • NSX-T 3.1: API’dan güç alan yeni gelişmiş yönlendirme ve çoklu gönderim özellikleri, Terraform Provider sayesinde iş yüklerini otonom bir şekilde hizmete alma imkanıyla bir araya geliyor.
 • VMware vRealize Network Insight 6.0 Network Assurance and Verification: Artık ağ durumu yapısını toplamak ve ağın nasıl çalıştığını modellemek için resmi doğrulamayı kullanıyor. Model daha sonra sanal, fiziksel ve çoklu bulut ağlarında kurumsal ilkelerin sürekli olarak doğrulanması için kullanılıyor.

 

Çoklu Bulut

Teknoloji stratejimiz dahilinde inovasyonlarımızı yaparken tutarlı altyapı ve operasyon sunan çoklu bulut geleceğine ve yerel bir geliştirici deneyimine odaklandık.

BT operasyonlarının veri merkezini, çoklu bulutu ve sınır ortamlarını yönetirken ve işletirken bir sınırının olmaması lazım. Müşterilerin tutarlı ve iyi bir şekilde entegre edilmiş araçlarının ve süreçlerinin olması önemli. Aynı zamanda geliştiricilerin de istediği aracı ve API’yı kullanma esnekliğinin olması gerekiyor.

VMware adminleri, Kubernetes ad alanını geliştiricilere kolay bir şekilde verebiliyor. Operasyon ekipleri de altında yatan altyapıyla ilgili dikkate alınacak hususları tercih ettikleri araçlarla yönetebiliyor. Aynısı uygulamaları ve genel buluttaki hizmetleri yönetirken de geçerli.

VMware çözümleri, geliştiricilerin araçları ve bulut sağlayıcısı tarafından sunulan API’ları kullanma imkanını etkilemeden BT operatörlerinin ortamları yönetmesini ve gözlemlemesini, ilkeleri uygulamasını ve iyileştirmelerin otomatik bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Stratejinin perde arkasında neyin yer aldığını belirttikten sonra, haydi bir de çoklu bulut duyurularımıza bakalım.

 

Azure VMware Çözümü

Azure VMware Çözümü’nün erişime açıldığı duyurusundan sonra şimdi de tüm büyük genel bulut sağlayıcılarında VMware ayak izi oluşturduğumuzu duyurduk:

 • AWS
 • Azure
 • Google Cloud
 • IBM Cloud
 • Oracle Cloud

 

Azure VMware Çözümü ile kurumlar Azure Hybrid Benefit’in maliyet avantajından, Microsoft 365 ve diğer yerli Azure hizmetleriyle entegrasyondan ve Azure konsol entegrasyonundan faydalanabiliyor.

VMware Cloud on AWS’in aşağıdaki gibi başka yeni özellikleri de var:

 • VMware Cloud Felaket Kurtarması: İstek anında Hizmet olarak Felaket Kurtarması (Disaster Recovery as a Service, DRaaS), bulut maliyetlerinin azalmasını sağlıyor ve Amazon S3 depolama ile destekleniyor. Live Pilot Light seçeneği de VMware Cloud on AWS’te çalışan sanal makinelere anında güç veriyor. Hizmette sanal makine formatı çevirmeden, devamlı felaket kurtarma sağlık kontrolü, dahili denetleme raporu ve optimize edilmiş yeniden çalıştırma gibi ilgi çeken birkaç özellik bulunuyor.
 • VMware Tanzu desteği: Şirket içindeki Tanzu hizmete alımlarının VMC’de ve bulutlarda kolayca kullanılabilmesini sağlıyor.
 • VMware Transit Connect: Şirket içi, VMC on AWS SDDC’ler ve AWS VPC’ler arasında AWS Transit Geçiş Kapısı ve AWS Doğrudan Bağlantı Geçiş Kapısı ile bağlantı sunuyor.
 • Yeni bölgesel uyumluluk listeleri (G-Cloud, HIPAA BAA, EBA) ve araştırmalar (UK NCSC 14 Principles, FISC).
 • Gelişmiş otomasyon ve operasyonlar: Expanded vRealize Operations, Cloud Automation, Orchestrator, Log Insight ve Network Insight desteği.
 • Gelişmiş HCX özellikleri: Replication Assisted vMotion, taşınmış sanal makineler için yerel yönlendirme ve taşıma gruplama.

 

VMware Cloud on Dell EMC

Şirket içindeki veri merkezinde hizmet çalıştırma esnekliği sunan bulut Hizmet olarak Altyapı’nın (Infrastructure as a Service, IaaS) avantajlarından faydalanma imkanı sunan VMware Cloud on Dell EMC’ye gösterilen talep artmaya devam ediyor. VMware Cloud on Dell EMC’de VMware HCX temelli iş yükü taşıması için destek yer alıyor. Bu sayede sanal makineler, yeni ortama basit bir şekilde taşınabiliyor.

Ek olarak aşağıdaki gibi birtakım uyumluluk ve düzenleme sertifikasyonları da yer alıyor:

 • EU GDPR uyumuluğu
 • ISO 27001
 • ISO 27018
 • AICPA SOC 2
 • CCPA uyumluluğu

Diğer performans, ölçeklenebilirlik ve ölçü seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

VMware vRealize Cloud Universal

Bulut yönetim tarafında ise SaaS’ı ve şirket içindeki yönetim yazılımını tek bir abonelik lisansıyla birleştiren VMware vRealize Cloud Universal’ı tanıttık. Böylece farklı bir lisans satın alınmadan vRealize Cloud çözümleri arasında geçiş yapılabiliyor.

Aynı zamanda hizmete alımlarda tutarlı yönetim deneyimi sunmak için yeni federasyon özelliklerinin yanı sıra potansiyel ve mevcut sorunları proaktif olarak tespit etmek ve çözmek için tek bir entegre iş yükü sunan Skyline entegrasyonunu duyurduk.

 

VMware vRealize AI

2018’den itibaren Project Magna’nın ön izlemesini sunuyoruz. Şimdi 2020’de ise önceki VMworld konferanslarında öngösterimi yapılan teknolojiyi sunuyoruz. Project Magna, uygulama performansını otonom bir şekilde ayarlamak için takviyeli öğrenmeyi kullanan VMware vRealize AI olarak erişime açıldı.

Erkenden kullanmaya başlayan şirketler, vRealize AI’ın vSAN ortamlarına yaptığı yaz-ve-oku önbellek iyileştirmeleri sayesinde yaz-ve-oku I/O’larında yüzde 50’ye varan iyileştirmelere sahip oluyor. Daha da iyisi, bu sadece bir başlangıç.

Daha da ileriye giden, şirketinize son derece akıllı ve kendi kendisini iyileştirebilen altyapı sunan daha fazla özellik göreceksiniz.

 

Project Monterey Teknoloji Öngösterimi

VMware, son birkaç yıldır SmartNIC sanallaştırma ve entegrasyon fırsatlarını yakından takip ediyordu.

Mart 2019’da bir SmartNIC’te çalışan ESXi’yi göstermiştik. Geçen yılki VMworld’da da herhangi bir yerleştirme olmadan dört hipervizörü aynı anda çalıştırdık. SmartNIC’lerle ve dizilebilen altyapılarla ilgili fırsatlar için oluşturduğumuz vizyon, Project Monterey’i tanıttığımız VMworld 2020’de daha somut bir hal aldı.

Uygulamalar, veri, altyapı ve güvenlik hizmetlerinin performans ihtiyacı sürekli artıyor. Aynı anda BT kurumları da otomasyon ve verimlilik için daha iyi fırsatlar arıyor. Project Monterey, gelişmekte olan donanım inovasyonlarından faydalanarak hibrit bulut mimarisine ve operasyonlarına yeni yaklaşımlar sunuyor.

Müşterilerimizle ve teknoloji iş ortaklarımızla bu inovasyona yön vermek amacıyla yeni fırsatlar yaratmak için bu bilgiyi şimdiden paylaşıyoruz. Öncü SmartNIC sağlayıcıları, şu anda üç kullanım alanına odaklanmış Project Monterey’de bizimle birlikte çalışıyor:

 

 1. Ağ performansı ve güvenlik: SmartNIC üzerinde L4-7 güvenlik duvarı gibi güvenlik hizmeti çalıştırarak ve bunu ev sahibi platformdan ayırarak kullanarak hat hızının performansını artırmak mümkün. Kurumlar katılımcıları birbirinden daha da uzaklaştırabilir, SmartNIC’ler üzerinde bağımsız iş yükleri çalıştırabilir ve hatta hipervizörden (ESXi on Arm gibi) elde edilen izolasyonla birbirinden ayrı birçok ağ fonksiyonlarını kullanabilir.
 2. Depolama performansı ve dinamik düzenleme: Ağ bağlantısında olduğu gibi sıkıştırma ve şifreleme gibi çeşitli depolama özelliklerini hızlandırmak için SmartNIC’lerdeki işlemcilerden faydalanarak ölçeği büyütülen ve ayrıştırılan mimarileri birlikte kullandığınızda yeni fırsatlara sahip olabilirsiniz.
 3. “Bare Metal” iş yükleri ve düzenlenebilme: Project Monterey bu noktada çok daha enteresan bir hal alıyor. ESXi kontrol panelini bir SmartNIC’te çalıştırdığınızı düşünün, diğer iş yüklerini çalıştırmak için “Bare Metal” de dahil diğer tüm x86 ev sahibi çekirdekleri boşa çıkarabilirsiniz. Böylece iş yüklerinizi “Bare Metal”de çalıştırırken VMware vSAN ve NSX gibi ana SDDC hizmetlerinizle entegre edebilirsiniz. Esneklik tarafından baktığımızda ise bu seçenekler, istek anında altyapı düzenleme gibi çeşitli donanım arayüzünü dinamik olarak destekleme alanında VMware Cloud Foundation’ı yeni bir seviyeye taşıyor.

 

Project Monterey ile ilgili detaylı bilgi için Kit Colbert’in blog içeriğine bakabilirsiniz.

 

Değişim, Oyunun Kendisi

Önümüzdeki 10 yıla baktığımızda başarılı kurumların sadece hıza göre ölçülmeyeceğini öngörüyoruz. Daha da önemlisi, beklenmedik pazar dinamikleri veya küresel olaylar karşısında değişim gösterebilme becerilerine göre kıyaslanacaklar. Kurumunuzun teknoloji ayak izine bakarken yeni bir yöne doğru hızlıca ilerlemenizi engelleyecek mevcut bariyerleri de göz önünde bulundurun.

Uygulamalarınız, veriniz, altyapınız, güvenliğiniz ve operasyonel hizmetleriniz, değişime hızlıca ayak uydurabilir mi?

Değişim için bir yazılım güncellemeniz yeterli mi veya istediğiniz zaman hizmetlerinizi tedarik edebiliyor musunuz?

Eğer cevabınız hayır ise markalı donanım veya API’lar gibi önünüzdeki engellere bakın ve tasarım prensibi olarak esnekliği benimseyen bir teknoloji stratejisiyle ilerleyin.

Son 6 yılda kurumların tüm uygulamaları bulutların tamamında çalıştırmasına ve bu uygulamalarla bütün cihazlardan etkileşim kurmalarına yardımcı olma vizyonumuza göre hareket ettik. Değişim uzun bir süreç ve “esneklik” de sadece sıkça kullanılan bir kelime olmamalı. Bunu birlikte gerçekleştirebiliriz. Birlikte kurumunuzun mutlaka gerçekleşecek olan değişim beklentisi için teknoloji geliştirmesine ve bundan avantaj kazanmasına yardımcı olabiliriz.

Haydi, yapalım bunu!


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar, VMworld

Tags: , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Kurtarma Arasındaki Farklar: VMware Horizon İki Durumda da Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor. Bu yazımızda olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farklar ile kuruluşunuzun belirsizliklerle […]

Yayınlanan 17/09/2020 tarafından VMware Türkiye

TEST: VMworld kişilik tipiniz hangisi?

VMworld hızla yaklaşıyor. 2004’te başlatılan yıllık etkinliğin bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilecek. Yanlış okumadınız! 16 yılda milyonlarca ziyaretçi, yüzlerce açılış konuşmasına kulak verip binlerce oturuma katıldı. Her katılımcının kendine özgü bir deneyim yaşaması ise bu etkinliğin en güzel tarafı… Biz de etkinliğe hem düzenli olarak katılanların hem de bu yıl ilk kez katılacak olanların ne tip […]

Yayınlanan 24/05/2019 tarafından VMware Türkiye

Geleceğe İz Bırakmanın Zamanı Geldi: VMworld kayıtları başladı!

Bu dijitalleştirilmiş, çok bulutlu dünyada hangi araçların ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu keşfetmeniz zor olabilir. Teknoloji çok hızlı ilerliyor, bu yüzden şirketinizi ilgilendiren trendleri ve güncellemeleri yakından takip etmek çok önemli. Biz tam da bu sebeple müşterilerimizin ve ortaklarımızın bilgilenmesi için eğitim, atölyeler, webinarlar ve alanımızdaki öncü etkinliklere bu kadar çok yatırım yapıyoruz. Bu yıl, EMEA bölgesindeki müşterilerimiz ve […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy