Sanal Bulut Ağı, yapısal güvenlik ve modern uygulama dağıtımı sunmak için kurumların kullandığı sihirli bir çözüm haline geliyor

Yayınlanan 07/07/2020 by VMware Türkiye

Uygulamaların ve verilerin kurum içinde gerekli yerlere ulaştırılmasına yarayan ağlar, işletmelerin istekleri ve ihtiyaçları için yapısal güvenliğin sağlanmasında kritik bir önem taşıyor. Ancak ağlar, bu duruma rağmen işletmelerin DNA’sının bir parçası olarak kabul edilmek yerine teknik bir detay olarak görülüyor.

Avrupa’daki BT müdürlerinin neredeyse üçte ikisi (%57) ağlarında uçtan uca görünürlük elde etmenin çok zor olduğunu düşünüyor(1) ve neredeyse yarısı da bu görünürlük eksikliğinin büyük bir endişe kaynağı olduğunu söylüyor. Yani en azından bunun bir sorun olduğunun farkına varmış görünüyorlar(2). BT müdürlerinin üçte birinden fazlası (%37) bu görünürlük eksikliğiyle bağlantılı sorunların BT ve güvenlik ekipleri arasında uyumsuzluk yarattığını düşünüyor. Dörtte birinin (%29) ise birleşik bir BT ve güvenlik stratejisi uygulamak gibi bir planı yok.

Bu sorunla başa çıkmak için kolları sıvamaya başlayan kurumlar, güvenliğin sağlanması açısından ağ dönüşümünün taşıdığı önemi de gün geçtikçe daha çok fark ediyor. Avrupa’daki kurumların %43’ünün 2019-2021 yılları arasında bu konunun kendileri için en büyük önceliklerden biri olacağını söylemesi de bunun göstergesi2.

Peki başarısızlığı göze alamayan işletmeler, veri kaynağından son kullanıcıya kadar tüm kurumsal verilerini korumak için ağların gücünden nasıl yararlanabilir?

 

Ağı ilk sıraya koymanın getirdiği güçlükler

İlgili ekipler arasında iş birliğinin sağlanması çok önemli, ancak sadece bu uyum ve koordinasyon bile işletmelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri.

Günümüzde ağ iletişimi ekiplerinin yüzde 61’i, güvenlik stratejisini uygulama süreçlerine dahil olurken, yalnızca üçte biri bu stratejileri geliştiriyor. Bu durum, ağ iletişimi ekiplerinin üstlendiği rolün diğer BT veya güvenlik paydaşlarıyla eşit olmadığını gösteriyor. Artık bu engellerin ortadan kaldırılması ve modern güvenliğin bir “takım sporu” olarak görülmesi gerekiyor.

Birleşik Krallık merkezli iletişim altyapısı sağlayıcısı Arqiva’nın Bilgi Güvenliği Sorumlusu Denis Onuoha, konu hakkında şunları söylüyor: “BT altyapısındaki her bir temas noktasının güvenli kalmasını sağlamak için BT ve güvenlik ekiplerinin uyum içinde çalışması çok önemli. Ağlar, müşterilere en iyi ve en etkili hizmetlerin sunulması açısından işletmelerde kritik bir rol oynuyor. Bizler ağların taşıdığı önemin farkındayız. Bu nedenle güvenliğin sonradan düşünülüp eklenen bir unsur değil, en baştan ağ altyapısına yerleşik, ayrılmaz bir parça olmasını sağlıyoruz. Eriştiğimiz bulut ve uç ortamlarının sayısı gittikçe artarken, ağlar tüm bunların arasındaki bağlantı noktası olmaya devam ediyor. Dolayısıyla ağ güvenliğini en büyük önceliğimiz olarak görmek, bizim işimiz açısından kritik önem taşıyor.”

 

Gittikçe daha da karmaşık hale gelen zorluklarla başa çıkmak için yapısal bir yaklaşım

Güvenliği yeniden basitleştirmeliyiz. Geleneksel güvenlik yaklaşımları, yönetilmesi mümkün olmayan işlevsiz bir karmaşıklığa neden oluyor.

Güvenliği uygulamalar ve verilerle uyumlu hale getirerek, ağ üzerinden sunarak ve tüm altyapı bileşenlerinin yapısal bir parçası haline getirerek basitleştirebileceğimize inanıyoruz. Günümüzün yazılım tanımlı dünyasında Sanal Bulut Ağlarını kullanarak, güvenliği işletmelerin dijital temellerinin her bir katmanına sorunsuzca işlemek ve böylece saldırı yüzeyini önemli ölçüde azaltmak mümkün. Bu olanak işletmelerin, kötüleri engellemek veya takip etmek için reaktif bir şekilde uğraştıkları eski güvenlik modellerini terk etmelerini ve “iyi bilinenin” kesin olarak uygulandığı daha güçlü bir güvenlik yaklaşımını benimsemelerini sağlıyor.

 

Sanal Bulut Ağı: modern uygulamalar düşünülerek geliştirilen tasarım

Uygulama geliştirme ve dağıtım hızında büyük bir artış görüldü. Günümüzde işletmelerin başarısı daha iyi otomasyona, tutarlı bir altyapıya ve modern uygulama çerçevelerinde etkili bağlantı ve güvenlik sağlayabilme kabiliyetine dayanıyor.

Bu nedenle Sanal Bulut Ağı (VCN) üzerinden uygulanan ve yazılıma öncelik veren bir yaklaşım, gerçekten hızla ilerlemek; veri merkezinden buluta ve uca uzanan sorunsuz, güvenli ve yazılım tanımlı bir ağ iletişimi katmanına kavuşmak isteyen kurumların en büyük kozu haline geliyor. Bu yaklaşım; ağa otomatik çeviklik, esneklik ve basitlik katıyor. Güvenli ve yaygın bağlantı olanağını yazılımlara has bir hız ve otomasyon kapasitesiyle sunan VCN, güvenlik sorunlarının yönetilebilirliğini yüksek oranda artırıyor ve işletmenin rekabet gücünü olumlu yönde etkiliyor.

Bağlantıyı, yapısal güvenliği ve uygulama dağıtımını sağlayan evrensel yapılar olan ağlar, uygulamalar ve veriler için konumdan bağımsız olarak tutarlı ve yaygın bağlantı ile güvenlik olanağı sunuyor. Ağların her türlü modern güvenlik, bulut ve uygulama stratejisinin DNA’sı olduğunu kabul etmekte geciken işletmeler, bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak. Bu nedenle ağlar sadece teknik bir detay olarak değil, stratejik bir araç olarak görülmelidir.

(1) Forrester tarafından yapılan VMware araştırması

(2) IDC’nin Avrupa Güvenlik Stratejileri Araştırması


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 04/05/2020 tarafından VMware Türkiye

vForum Online 2020’ye katılmanız için 5 sebep!

Teknoloji sektöründe değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Her yeni gelişme, inovasyon veya yazılım güncellemesi BT çalışanlarının uyum sağlamasını gerektirir. VMware’de çalışanlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız da aynı şekilde her gün bu durumla karşılaşırlar. Ve biz son teknolojilerden heyecan verici yeni yazılım geliştirmelerine kadar en son bilgiler, öneriler ve inovasyonlardan sektördeki herkesi haberdar etmenin sürekli yeni […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Kurtarma Arasındaki Farklar: VMware Horizon İki Durumda da Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor. Bu yazımızda olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farklar ile kuruluşunuzun belirsizliklerle […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

Beklenmedik Olaylarda İş Sürekliliği: Kuruluşunuz Hazır mı? 

Hepimiz hayatın belirsizliklerle dolu olduğunu biliyoruz. Doğal afetler, sert hava koşulları, hastalıklar ve seyahat kısıtlamaları gibi beklenmedik olaylar “işlerimizi her zaman olduğu gibi” devam ettirmemizi neredeyse imkânsız kılıyor. Kuruluşunuz geleneksel çalışma biçimlerinin uzun bir süre boyunca elverişli olmadığı bir senaryoya hazırlıklı mı? Güvenlik ve iş sürekliliği arasında seçim yapmanız gerekecek mi? Dijital çalışma ortamı kullanmayı düşünüyor ya da zaten […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy