Uzaktan Çalışmanın Başarısına Dair 11 Sır

Yayınlanan 26/05/2020 by VMware Türkiye

İş sürekliliği serimiz‘in üçüncü yazısında Workspace ONE’ın kritik iletişimleri desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini işlemiştik.

Bu kez de EMEA Kıdemli Dijital Çalışma Ortamı Çalışmaları Yönetici Charles Barratt ile görüştük. Charles tüm kariyeri boyunca çoğunlukla evden çalıştığından uzaktan çalışma konusunda “uzman düzeyine” ulaştığını söyleyebiliriz. Kendisi bizimle ister geçici ister uzun süreli olsun ofis dışında geçirilen ve uzaktan çalışılan zamanla ilgili bazı iyi uygulamaları paylaşmayı kabul etti. Söyleşimize göz atın:

Bize biraz kendinizden bahsedin. Neden uzaktan çalışma konusunda uzman olduğunuz söyleniyor ve bu sizin için ne anlama geliyor?

Charles: Kariyerimin büyük çoğunluğunda saha çalışanı/uzaktan çalışan/evde çalışan/esnek çalışan/göçebe çalışan* (*istediğinizi seçebilirsiniz) olarak nitelendirildim. Bu sayede berbat bazı deneyimlerin yanı sıra harika deneyimler de edindim. Teknoloji uzaktan çalışmayı mümkün kılmak açısından her zaman önemliydi ancak uzaktan çalışmak; kültür, refah ve teknolojinin dikkate alındığı “Uzaktan Çalışma Öncelikli” anlayışla aynı değildir.

İlginç. “Uzaktan Çalışma Öncelikli” anlayışı nasıl tanımlarsınız?

Charles: Uzaktan Çalışma Öncelikli anlayışı işlerin yapılması ve kültürü ile prensiplerini sürdürmek için fiziksel konumun önemli olmadığı bir kuruluşun DNA’sına işlenmiş bir kültür olarak tanımlıyorum. Uzaktan Çalışma Öncelikli kültür ister uzaktan ister ofisten her çalışanın aynı mükemmel deneyimi edinmesini sağlar ve yalnızca teknoloji ve araçlarla ilgili değildir. Çalışanlara 2. sınıf vatandaşlar olarak değil size davranılmasını istediğiniz gibi davranmak demektir.

Şu anda neden Uzaktan Çalışma Öncelikli anlayışı hakkında düşünmemiz gerekiyor?

Charles: Şu andaki sağlık iklimi yüz yüze iş birliği için olumlu işaretler vermiyor ve bu durum, tüm dünyada kişileri ve işletmeleri etkiliyor. Kuruluşları işin nerede yapıldığını yeniden ele almaya zorluyor ve benim basit dünyamda ise her zaman işin bir yer değil, faaliyet olduğunda inandım. Yine de bu anlayış çoğu kuruluş için gerçeklikten çok uzakta.

Kesinlikle haklısınız. Çoğu kuruluş için neden durumun böyle olduğunu düşünüyorsunuz?

Charles: Uzaktan çalışmak genellikle lüks olarak görülür. Hak etmeniz gereken bir şey olarak algılanır ve yapamazsanız İK departmanının suçlandığı bir olgudur. Bunun gerçekleşmesini sağlamak için teknik mimariler önerebilir, uygulayabilir ve bunlardan yararlanabilirim ancak uzaktan çalışma konusunda sıkça göz ardı edilen bir şey insan faktörüdür.

Evet, teknoloji önemli ancak morali yüksek tutmak daha da önemli. Uzaktan çalışma konusunda deneyimli bir uzman olduğunuzu söyleyebiliriz. “Yeni uzaktan çalışma” veya değişimi sağlayan ekipler için verebileceğiniz ipuçları ve en iyi uygulamalar nelerdir?

Charles: Uzaktan Çalışma Öncelikli çalışma biçimiyle ilgili en iyi deneyimlerden bazıları aşağıdaki listede olduğu gibidir. Bu, çok kapsamlı bir liste değil, ancak ekiplerim ve benim için işe yaradı. Umarım, siz de bir gün uzaktan çalışmaya başlarsanız sizin için de faydalı olur:

 1. Uzaktan Happy Hour: Haftada veya iki haftada bir tüm ekip üyelerinin kameralarını açıp istedikleri içeceği seçecekleri ve işle ilgili olmayan bir konuda 30/60 dakika sohbet edecekleri bir ekip toplantısı düzenleyin; iş arkadaşlarınızı yakından tanıyın.
 2. Evdeki ofis alanı: Evinizin, çalışma biçiminize uyan bir yerinde çalışın. 4 çocuğum var ve bu durum, arka planda bazı ilginç gürültüler olmasına yol açıyor. Evinizin öncelikle ofis değil EV olduğunu unutmayın.
 3. İşe erişmek için tek yer: Aygıttan veya yerden bağımsız olarak tüm dijital içeriklerinize erişeceğiniz tek bir bilindik yeriniz olmalıdır.
 4. Varsayılan olarak görüntülü arama: Uzaktan görüşme yapıyorsanız kameranızı açın. Bu, insanların ilgisini çekmekle kalmaz aynı zamanda izolasyonla nasıl başa çıktıkları konusundaki şüphelerinizi de giderir.
 5. Erişilebilir ekip içeriği: Ofiste toplantılar yapıyorsanız beyaz tahtalarınız, kağıt tahtalarınız veya notlarınızı merkezi bir depolama alanında paylaşın, böylece diğerleri kendilerini dışlanmış hissetmez; bir fotoğraf çekin.
 6. Dijital Beyaz Tahtalar: Uzaktan görüşmelere katılan iş arkadaşlarınız varsa fiziksel bir beyaz tahta kullanmayın. Dijitale geçin.
 7. Zamanı birlikte planlayın: Uzaktan çalışmakla ilgili her şey iyidir ancak insanların fiziksel etkileşime de ihtiyacı vardır. En az üç ayda bir yüz yüze bir ekip toplantısı düzenleyin.
 8. Gerçek zamanlı iş birliği yapın: Office 365 veya Google Apps’ten fazlasını söylememe gerek yok; ne demek istediğimi anladınız.
 9. 90 dakikada bir mola verin: Ara sıra bilgisayar başından ayrılıp bacaklarınızı uzatarak dinlenmeniz önemlidir.
 10. Birisiyle konuşun, herhangi birisi olabilir (sadece kendiniz için değil): O gün iş toplantınız yoksa birisini arayın veya alışverişe çıkın. Etkileşim kurmaya devam etmek önemlidir.
 11. Sonuç odaklı olun: Sonuç odaklı bir projede çalışıyorsanız saatlerinizi akıllıca kullanın. Genellikle sabah 9 akşam 5 arasında çalışmanız gerekmez. İş tamamlandığı sürece saatlerinizi birçok şekilde tanımlayabilirsiniz.

 

Bu hafta birçok çalışan ilk kez uzaktan çalışacak. Evimizin düzeni ofis gibi kullanmaya uygun değilse ne yapmamız gerekir?

Charles: Evinizin öncelikle ofis değil ev olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Çocuklarınız evdeyse ve bir iş görüşmesi yapıyorsanız strese girmeyin. Arkamda Buzz Lightyear, Woody ve çeşit çeşit rastgele gürültü duyuluyor. Bu noktada tavsiyem, konuştuğunuz kişilere konuşmanın başında peşinen arka planda bazı gürültüler duyabileceklerini söylemektir. Bu benim için hiç sorun olmadı ve inanın, Buzz Lightyear’ın birkaç sözü konuştuğunuz kişiyle aranızdaki buzları eritebilir.

Peki, okuyucular bu web günlüğü yazısından bir şey öğrenecekse bu ne olmalı?

Charles: Şu anda üstlendiğim ve istediğim yerden çalışabildiğim rolde çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Bunu benim için mümkün hale getiren araçlar VMware Workspace ONE, iş birliği teknolojilerimiz ve VMware’in kültürü/anlayışıdır. Bence uzaktan çalışma öncelikli bir kültür ve mimari geliştirirsek sert hava koşulları, küresel salgınlar ve insan ürünü kazalar gelecekte iş dünyasını etkilemeyecektir. İş, her zaman olduğu gibi yalnızca iş olacaktır.


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Kurtarma Arasındaki Farklar: VMware Horizon İki Durumda da Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor. Bu yazımızda olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farklar ile kuruluşunuzun belirsizliklerle […]

Yayınlanan 27/03/2020 tarafından VMware Türkiye

İstisnadan standarda: Çalışanlarınızın hızlı ve güvenli bir şekilde uzaktan çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

İşler artık “alışıldığı gibi” gitmiyor. COVID-19 küresel salgını tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılırken, bizler de sürekli değişen bu duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Okulların ve iş yerlerinin kapanıp evden çalışmanın ve uzaktan eğitiminin tercih edilmesi ve hatta mecburi kılınmasıyla işleri devam ettirmek kolay değil, ancak küresel salgına karşı bir o kadar da gerekli… Kendimizi bugüne […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

Workspace ONE Beklenmedik Olaylar Sırasında Kritik İletişimi Destekliyor

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor.iş sürekliliği serimiz‘in ikinci web günlüğü yazısında olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farkları tanımladık. […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy