İş Sürekliliği ve Olağanüstü Durum Kurtarma Arasındaki Farklar: VMware Horizon İki Durumda da Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yayınlanan 26/05/2020 by VMware Türkiye

Yaşanan son olaylar dikkate alındığında, çoğu kuruluş hayatın öngörülemezliğinin etkilerini hissediyor. Çoğu kuruluşun yüz yüze gerçekleştirilen etkinlikleri ve toplantıları iptal ettiği ve geçici evden çalışma ilkelerini uyguladığı bu günlerde şirketler, beklenmedik olaylar sonucunda bu tarz durumlara ne kadar hazırlıklı olduklarını hızlıca fark ediyor. Bu yazımızda olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği arasındaki farklar ile kuruluşunuzun belirsizliklerle dolu zamanlarda ayakta kalmasına yardımcı olacak çözümleri tanımlayacağız.

Müşterilerin masaüstü ve uygulama sanallaştırma kullanma konusundaki tüm gerekçelerine baktığınızda, bazılarının diğerlerinden daha kısa vadede etkili olduğunu göreceksiniz. Güvenlik, bekleyen verileri ortadan kaldırma, uzaktan çalışma, birleşmeler ve satın almalar, istediğiniz yerde kullanabileceğiniz masaüstleri ve uygulamalar ve buna benzer tüm unsurlar, kuruluşlar için anında değer oluşturabilir. Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği gibi diğer parametreler ise değerlerini yalnızca onlara ihtiyaç duyulduğunda gösterir.

İki kullanım örneği aynı görünse de sonuçta ikisi de bir kesinti durumunda kullanıcıların çalışmaya devam etmelerini sağlamakla ilgilidir. Olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği kendilerine özgü farklara sahiptir.

Olağanüstü Durum Kurtarma Nedir?

Olağanüstü durum kurtarma, bir veri merkezini yerle bir eden bir hortum veya devasa bir elektrik kesintisi gibi altyapınızı etkileyen bir olayla ilgilidir. Bir olağanüstü durum kurtarma senaryosunda, büyük ihtimalle iş yüklerini başka bir konuma kaydırmanız gerekir. Geleneksel bilgisayarlar kullanan şirketler acil bir durumda sürdürülmesi ve hazır olması gereken başka bir konumda “etkin siteler” kullanabilir. Bu siteleri sürdürülebilir kılmak sadece pahalı değildir, aynı zamanda bu sitelerin kullanıcılara makul ölçüde, yani onların da yaygın bir afetten etkilenebilecekleri bir mesafede yakın olmaları gerekir. Masaüstü programlarını ve uygulamalarını veri merkezine veya genel buluta taşımak, bir afet durumunda bu yüklerin daha hızlı yer değiştirmelerini (ve bu yüklere uzaktan erişilmesini) sağlar.

İş Sürekliliği Nedir?

Diğer yandan iş sürekliliği, altyapının zarar görmediği ancak bazı unsurların kullanıcıların çalışmalarını engellediği durumlarla ilgilidir. Kar fırtınaları veya kasırgalar bu duruma verilecek iyi örneklerdir ancak bir kesintinin kullanıcıları evde kalmak zorunda bırakabileceği çok sayıda başka neden de söz konusudur. Bir şirket sadece ofisten erişilebilen geleneksel masaüstü bilgisayarlar kullanıyorsa bu tür bir kesinti yıkıcı olabilir ancak kullanıcılar masaüstü ve uygulama sanallaştırma sayesinde evden kolayca iş masaüstlerine ve uygulamalarına bağlanabilir.

İki örnekte de fiziksel bilgisayarlar gibi geleneksel araçlar yerine VMware Horizon ile veri merkezinden sanal masaüstleri ve uygulamalar dağıtmak, kuruluşunuzun bir kesinti durumunda daha esnek ve uyumlu olmasını sağlar. Ayrıca sanal masaüstleri ve uygulamalar kullanıcıların işlerini yapmalarının ana yoluysa nerede olurlarsa olsunlar aynı deneyimi yaşarlar. Bu da kesintilerin etkisini daha da azaltır.

Horizon İki Durumda da Nasıl Destek Sağlar?

VMware Horizon Service, olağanüstü durum kurtarma veya iş sürekliliği çalışmalarını destekleyen ek özellikler sunarken size günlük kullanım örneklerinize uyum sağlamak için yeterince esnek bir platform verir. Şirketler, yönetim için tek bir cam bölme ve ortak bir bulut tabanlı hizmet kümesi sunarak şirket içindeki vSphere ortamları, VMware Cloud on AWS ve Microsoft Azure‘a hepsine aynı anda ve aynı geniş istemci desteği ve uzaktan çalışma protokollerine sahip olacak şekilde sanal masaüstleri ve uygulamalar dağıtabilir. Ayrıca IBM Cloud ve iş ortağı çözümleriyle ilgili masaüstü sanallaştırma teklifleri de sunuyoruz. Bu da en çok ihtiyaç duyduğunuz anda daha da fazla esneklik anlamına geliyor.

VMware 2019-2020 IDC MarketScape’de Sanal İstemci Bilişiminde Liderliğe Layık Görüldü. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

VMware Horizon ile kullanıcılarınızı her durumda desteklemek için hızlıca kapsamlı ve çevik bir masaüstü sanallaştırma ortamı sunabilirsiniz. Şirketiniz VMware Workspace ONE ile birlikte tutarlı kullanıcı deneyimi, sıfır güven anlayışında güvenlik, Workspace ONE Intelligent Hub aracılığıyla sürekli iletişim ve hepsinden önemlisi kesintisiz üretkenlik sağlayabilir.

Henüz olağanüstü durum kurtarma ve iş sürekliliği planları yapmadıysanız kuruluşunuzun bu rahatsız edici olma ihtimali yüksek sorunlarla nasıl başa çıkabileceği hakkında düşünmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Daha fazla Horizon kaynağı mı arıyorsunuz? Aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz:


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , , , , , , , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 07/07/2020 tarafından VMware Türkiye

Sanal Bulut Ağı, yapısal güvenlik ve modern uygulama dağıtımı sunmak için kurumların kullandığı sihirli bir çözüm haline geliyor

Uygulamaların ve verilerin kurum içinde gerekli yerlere ulaştırılmasına yarayan ağlar, işletmelerin istekleri ve ihtiyaçları için yapısal güvenliğin sağlanmasında kritik bir önem taşıyor. Ancak ağlar, bu duruma rağmen işletmelerin DNA’sının bir parçası olarak kabul edilmek yerine teknik bir detay olarak görülüyor. Avrupa’daki BT müdürlerinin neredeyse üçte ikisi (%57) ağlarında uçtan uca görünürlük elde etmenin çok zor […]

Yayınlanan 03/05/2019 tarafından VMware Türkiye

Telko bulut ile 5G fırtınasının ötesine geçmek

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi (MWC) gündemindeki en önemli konu 5G’ydi. 5G destekleyen cihazlardan, önümüzdeki aylarda ABD’nin çeşitli şehirlerinde gerçekleşebilecek ilk ağ devreye alımlarına kadar, yeni nesil ağ ile ilgili olmayan hiçbir an yok gibiydi. Önceki yılın etkinliğinde teori ağır basıyorken, bu yılkinde kesinlikle teknolojinin pratik uygulamalarının başlangıcı hissediliyordu. MWC gibi büyük bir etkinliğin heyecanın, […]

Yayınlanan 26/05/2020 tarafından VMware Türkiye

Uzaktan Çalışmanın Başarısına Dair 11 Sır

İş sürekliliği serimiz‘in üçüncü yazısında Workspace ONE’ın kritik iletişimleri desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğini işlemiştik. Bu kez de EMEA Kıdemli Dijital Çalışma Ortamı Çalışmaları Yönetici Charles Barratt ile görüştük. Charles tüm kariyeri boyunca çoğunlukla evden çalıştığından uzaktan çalışma konusunda “uzman düzeyine” ulaştığını söyleyebiliriz. Kendisi bizimle ister geçici ister uzun süreli olsun ofis dışında geçirilen ve uzaktan çalışılan zamanla ilgili bazı […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy