Teknoloji dünyanın en büyük zorluklarından bazılarının giderilmesine nasıl yardımcı olabilir?

Yayınlanan 14/06/2019

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar Dünya Günü’nde gezegenimizin doğasını kutlamak ve çevre kirliliği hakkında kamuoyu oluşturmak için birleşti. Bugün, gezegenimizin karşılaştığı sorunları ve nasıl daha iyi bir yer haline getirilmesine yardımcı olabileceğimizi düşünmek için iyi bir fırsat. Teknoloji artık hem karşılaştığımız zorluklarda hem de çözümlerde kilit rol oynuyor. VMware olarak teknolojinin iyiliğin itici gücü olarak kullanıldığından ve hem de çevreye, topluma ve küresel ekonomiye olumlu etki ettiğinden emin olmanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Twitter topluluğumuzda bu konu hakkında bir anket yaptık ve EMEA’da yanıt veren 2 bin kişinin görüşlerini aldık. Katılımcıların neredeyse yarısı (%45) teknolojinin iyi bir amaç uğruna kullanıldığına inanıyor. Hangi teknolojinin küresel olarak yaşam kalitesini yükseltme potansiyelinin en büyük olduğunu sorduğumuzda ise katılımcıların %41’i Yapay Zeka, %29’u 5G ve %22’side Nesnelerin İnterneti’ni seçti.

Dünyanın karşılaştığı çok sayıda zorluk varken bu ankette öne çıkan üç zorluğa ve teknolojinin bunlarla başa çıkmadaki rolüne bakalım:

  1. Nitelikli Eğitim

Nitelikli eğitim sürdürülebilir kalkınma oluşturmanın temeli ve BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biridir. Yaşam kalitesini yükseltmenin yanı sıra kapsamlı eğitime erişim, insanları dünyadaki en büyük sorunlar için yenilikçi çözümler geliştirmek üzere gereken araçlarla donatmaya yardımcı olabilir. Bu açıkça Twitter topluluğumuzda da geçerli bir durum. Topluluğumuzun üçte birinden fazlası teknolojideki yeniliklerin ve daha iyi donanıma erişimin eğitime ulaşmada çok önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor.

Kâr amacı gütmeyen bir özel üniversite olan Prince Sultan Üniversitesi, bunun en güzel örneklerinden biri. Üniversite, Kral Salman İstihdam İçin Eğitim Programı (E4E) aracılığıyla mezunlarını, giderek daha fazla teknolojiye odaklanan Suudi iş gücünde istihdamı güvenceye almalarını sağlayacak beceri ve bilgi gelişimiyle donatıyor. E4E’in önemli bir ortağı olan VMware, VMware sertifikalı danışmanlar oluşturmak için mesleki odaklı bir ders programı sunuyor.

  1. Sağlıklı Yaşam

Teknoloji, sağlık hizmetlerinin sunulma şeklini yani bilgilerin ekipler arasında nasıl paylaşıldığını, araştırmanın nasıl yapıldığını, bilgilerin nasıl görselleştirildiğini ve sağlık kuruluşlarının birbirleriyle etkileşime girme yöntemini değiştiriyor. İster veri analizi, robotik ya da yapay zeka olsun hastaları tedavi etme şeklimizi dönüştürme ve yeni tedaviler geliştirmeye yönelik imkanlar artmaya devam ediyor. Hatta katılımcılarımızın yarısından fazlası sağlık hizmetlerinin yeni teknolojiyi benimseme potansiyeli en yüksek olan sektör olduğunu ve teknolojinin gelecek nesil bakım ve desteğin sağlanmasında önemli bir rol oynadığını düşüyor.

VMware, sağlık hizmeti sunulmasını olumlu yönde etkilemelerini sağlamak için birçok müşteri ile birlikte çalışıyor.

Bunun en güzel örneklerinden biri de Afrika’daki Medic Mobile‘dır. Medic Mobile, hastalık salgınlarını izleyen, hamilelikleri kayıt altına alan ve büyük kliniklerden köylere iletişim hatları sağlayan uygulamalar sunmak için basit cep telefonları ve VMware çözümlerini kullanıyor. İngiltere’de Kraliyet Hemşirelik Koleji İngiltere’deki gelecek nesil Ulusal Sağlık Hizmeti hemşirelerine eğitim, tavsiye ve destek sağlamak için dijital bir platform oluşturmak üzere VMware’le birlikte çalıştı. Dünyadaki insanların sadece yarısının şu anda ihtiyaç duydukları tüm sağlık hizmetlerini aldığı dikkate alındığında teknolojinin yeni nesil sağlık hizmetlerine nasıl yön verebileceğini görmek heyecan verici olacaktır.

  1. Çevresel Sürdürülebilirlik

Üçüncü zorluk çevresel sürdürülebilirlik etrafında şekilleniyor ve bu, Twitter topluluğumuza da açıkça yansıyor: Topluluğun %75’i teknolojinin iklim değişikliği sorununu çözme, yeşil teknolojilerin geliştirilmesine ve CO2 emisyonunun azaltılmasına yardımcı olma gücüne sahip olduğuna inanıyor.

VMware olarak sunucu sanallaştırma yazılımlarında pazar lideriyiz. Ürünlerimiz, müşterilerin veri merkezlerinde daha yüksek düzeylerde operasyonel verimlilik elde etmelerine yardımcı olma konusunda da önemli bir itici güçtür. Bu da CO2 emisyonlarını azaltarak gezegene olumlu bir fayda sağlamaktadır.

Ancak, çevresel sürdürülebilirliğe katkımız yalnızca müşterilerimize yardım etmek olmamalıdır. Küresel iş uygulamalarımızda ve operasyonlarımızda çevresel sürdürülebilirliğin önde gelen isimlerinden olmak için çabalıyoruz. Örneğin, 2018’de, yani planladığımızdan iki yıl önce sertifikalı CarbonNeutral bir şirket olduk. Ayrıca ofislerimizde tek kullanımlık plastiklerin ortadan kaldırılmasına odaklanıyoruz. 2019 Dünya Günü için Endanger This Species kampanyamız aracılığıyla bu kullan-at kültürünü durdurmak için çabalarımızı hızlandırıyoruz. Her yıl sekiz milyon tondan fazla plastik okyanuslarımıza dökülmektedir, yani 2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik olabilir.

Teknoloji sektörünün dünyanın en acil sorunlarının çözümünde önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz daha yenilikçi, sürdürülebilir ve adil bir dünya oluşturarak daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemek, kısacası aldığımızdan  daha fazlasını gezegenimize geri vermektir.

Global Etki etkinliklerimiz hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Category: Haber

Tags: , , , ,

İlgili Yazılar

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy