İnovasyon gücünüzü göstermek için ipuçları

Yayınlanan 03/05/2019 by VMware Türkiye
DISCLAIMER: this article is older than one year and may not be up to date with recent events or newly available information.

Pek çok iş lideri, üzerlerinde baskı kuran çığır açıcı dijital dönüşümün ölçeğini ve hızını küçümsemektedir. İnovasyon, her kuruluşun gündeminde vardır. Pek çoğunun stratejiler oluşturmak veya yeni fikirler geliştirmekte sorunu olmasa da, bunları hayata geçirmekte, yeni iş modelleri uygulamakta veya fikirleri iş sonuçlarına dönüştürmekte çoğu kez başarısız olurlar.

Şirketlerin yeni teknolojilere ayak uydurmaya devam edebilme ve farklı fikirleri benimseme hızları, onların hayatta kalması için son derece önemlidir. Bunun nasıl başarılacağı, kısa süre önce VMware için yazdığım bir raporun temelini teşkil etmektedir ve giderek artmakta olan dijital bir ortamda ortaya çıkan inovasyon ve uygulama arasındaki boşluğun nasıl aşılacağını ele almaktadır.

Hızlı biçimde dönüştürmek için iş liderlerine dört önerim var:

Deney yaparak inovasyon yapın

Şirketler, karakteristik olarak, inovasyon ve uygulama arasında, elde edilmek istenen sonuçların başlangıçta tayin edildiği lineer bir ilişki sürdürürler. Ancak, işlerin seyrini öngörmenin giderek zorlaşmasıyla, şirketlerin neyin başarılı olup neyin olmayacağını kesin biçimde öngörmesi neredeyse imkansızdır.

Şirketlerin bir fikre hızla yeşil ışık yakabilmeleri, stratejilerini problemler ortaya çıktıkça ayarlayabilmeleri gerekliliği son derece nettir. VMware’ın EMEA Teknoloji Başkanı, Joe Baguley bu konuyu şu şekilde yorumluyor: “bir kuruluşun kültürü, metodolojisi ve teknolojisinden ortaya çıkan, dinamizme imkan tanıyan sağlam bir çerçeveye sahip olmamız gerekiyor”.

Kuruluşların strateji oluşturmanın ve hayata geçirmenin iç içe geçmiş süreçler olmasını sağlamaları gerekir. Bunu da düzenli izleme, yol ve hedef tanımlarını düzenleme ve düzenli olarak rota düzeltmesine dayalı olarak yapmaları gerekir. Bunu yapamamak, fikirlerin uygulamaya geçmeden kullanılamaz hale gelmesi anlamına gelir.

Her zaman “yeni” bir şey aramayın

Pek çok organizasyon, dijital teknolojilerin stratejik değişim ve inovasyona daha iyi destek vermesine olanak sağlamak için “yeni” iş modelleri bulmak üzere olağanüstü zaman ve efor sarf eder. Ancak bunlar nadiren benzeri görülmemiş fikirlere dayanmaktadır. Yeni teknolojilerin, mümkün olanın sınırlarını giderek genişletmesiyle, potansiyelleri çoğu zaman gerçeğe dönüşmeden kalır.

Bunun yerine, kurumların diğer alanlarda halihazırda mevcut olanlardan ölçekleyerek veya sadece değişimin önündeki eski engelleri kaldırarak adaptasyona odaklanmaları gerekir. Bir işletme modeli portföyünü incelemek de zekicedir; organizasyonlara farklı fırsatlar arasında “riski dağıtma” olasılığı sunar.

Teknoloji altyapısı ile kültürel değişimi desteklemek

Bütünsel bir yenilik stratejisi geliştirmek, kültür ve zihniyet değişiminden daha fazlasını gerektirir. Uzun vadeli olarak başarı sağlaması için işletmelerin dağıtımın hızlı ve efektif olduğundan emin olması gerekir.

Kıdemli iş liderlerinin, dijital altyapılarının hazır ve günümüzün cihazları, uygulamaları ve bulutları arasında kaynakları hızla ölçeklendirebilir olduğundan emin olmaya dair stratejik sorumluluğu almaları gerekir.

Kültür, yazılı kuralları, yazılı olmayanlara dönüştürür ve bu yazılı olmayan kurallar, çalışanların davranışlarını belirler ve onlara kılavuzluk eder. Altta yatan varsayımları ve tepkileri anlamadan kültürü değiştirmeye çalışmak, başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Boşluğu dikkate alın

Pek çok işletme, yeni fikirleri iş sonuçlarına dönüştürmekte başarılı olmadıklarını kabul etmektedir. Küresel bilgi ve analiz sağlayıcısı IHS Markit’ten Kevin O’Connor’un belirttiği gibi, “inovasyon, çalıştırılması gereken bir kas gibi düşünülmelidir, ne kadar kullanırsanız o kadar güçlenir.”

Hızla büyüme, sektörler arası sınırların bulanıklaşması ve genişleyen ekosistemlerle karakterize edilmiş bir dünyada, pek çok kurumun hayatta kalması değişimi anlamaları ve buna hızla yanıt verebilmelerine bağlıdır. Kurumlar, hareket halindeyken ve tüm cevaplara sahip olmadan inovasyon yapabilmelidirler.

İyi fikirler, tek başına bunu yapamaz. İnovatif olmak, bu fikirleri kovalayacak yeterlilikleri, doğru zamanda inşa etmek ve korumak anlamına gelir. Bir yandan da mevcut en güncel bilgilere dayanarak stratejik planları gözden geçirmek ve güncelleştirmek gereklidir.

Dijital iş dünyasının geleceğini şekillendirmeye yardımcı olun! Geleceğe iz bırakmak için VMworld 2019 Avrupa hakkında daha fazla bilgi edinin ve kayıt olun!


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags: , ,

İlgili Yazılar

Yayınlanan 26/10/2020 tarafından VMware Türkiye

VMware’in 2020 Global Etki Raporu: Sorumlu Bir İşletme ve Sağlam Bir Gelecek İnşa Etme

Eylül 2020’de VMware, en güncel Global Etki Raporu‘nu yayınladı. İyiliğe hizmet eden bir güç olma sözünü sürdüren şirketin en son başarı ve taahhütleri raporda yer alıyor. COVID-19 salgını, iklim değişikliği, jeopolitik açıdan belirsizlik ve sosyal adaletsizlik gibi unsurlardan kaynaklanan küresel zorlukların devam ettiği bir dönemde VMware, işletmesini desteklemeye kararlı duruşuyla dikkat çekiyor. Müşterilerin söz konusu […]

Yayınlanan 16/01/2018 tarafından blogsadmin

Swisscom: Bulut üzerinden inovasyonlara hız sağlamak

Swisscom, yerel ve global firmalara bulut, internet, televizyon ve mobil hizmetler sağlayan İsviçre’nin öncü telekom ve BT şirketi. Dijital dünyadaki işletmeler için güvenilir bir çözüm ortağı olarak saygı kazanan Swisscom, geçtiğimiz günlerde başlattığı Enterprise Service Cloud ile bulut ürün ve hizmetlerini zenginleştiriyor. Bulut Platformu Geliştirme Başkanı Marco Hochstrasser konuyla ilgili “Bu bulut platformu Swisscom’un sunduğu […]

Yayınlanan 17/03/2020 tarafından VMware Türkiye

VMware müşterilerinin uygulamalarını ve altyapılarını modernleştirmesi için genişletilmiş ürün ve hizmet portföyünü tanıttı

Yeni altyapı ve yeni ürünler ile VMware için yeni bir dönem başlıyor! VMware olarak, müşterilerimizin uygulamalarını modernleştirmesine ve daha güvenli, daha etkin bir altyapıyı yeniden oluşturmasına yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmış yepyeni ürünleri ve hizmetleri kullanıma sunduk. Böylece modern uygulamalar adına VMware ve müşterilerimiz için yeni bir dönem başladı. Duyurularımızın yayınını hemen buradan izleyebilirsiniz: […]

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy