Geleceğin bankasını teknoloji belirleyecek

Yayınlanan 11/12/2017 by blogsadmin
DISCLAIMER: this article is older than one year and may not be up to date with recent events or newly available information.

Manasee Dash, VMware Finansal Hizmetler Küresel Endüstri Pazarlama Lideri

VMware, teknolojinin bankacılık sektörünün geleceğini nasıl değiştireceğini anlamak için gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını paylaşmıştı. Bankacılık sektörünün liderlerinin giderek daha net görmeye başladıkları bir şey var ki o da teknoloji endüstrinin yeni dönüşüm dalgasını başka hiçbir gücün yapamadığı kadar etkileyecek. Bankacılık sektöründe çalışan profesyonellerin kurumlarının ana misyonunun ne olacağına dair soruya ne cevap verdiğini tahmin etmeye çalışın. Önümüzdeki yıl içerisinde işletmelerinin odaklanacağı konu sorulduğunda katılımcıların büyük bölümü “bankanın profilini yükseltilmesi ve hizmet verdiği topluluklarla olan ilişkileri” olacağını söyledi. Ancak 3 ila 5 yıl arasındaki sürede en önemli konunun “dijital ve fiziksel kanalların entegre hale getirilmesi” ile “dijital lider konumuna gelmek” cevabı verildi.

Finansal kuruluşlar artık teknolojiye yatırım yapıp yapmamakla değil teknolojiye ne kadar hızlı yatırım yapacaklarıyla ilgilenir oldu. Araştırmamız bankaların halihazırda dijital dönüşüm için bir temel oluşturmaya başladıklarını ortaya koydu. Güvenlik güncellemeleri, veri merkezi modernizasyonu, bulut programlama kurulumları teknolojinin yerleşmesini sağlarken bankalar hızlı ve sürekli bir dönüşüm için sistemler ve mimariler inşa etmeye çalışıyor. 100 milyar dolar ve üstünde mal varlığı olan bankalardan olan katılımcıların yüzde 81’i 15 milyar ile 100 milyar dolar arasında mal varlığı olan bankalardan olan katılımcıların yüzde 68’i halihazırda bulut programlama teknolojilerini kullandıklarını belirtiyorlar.

100 milyar dolar ve üstünde mal varlığı olan bankaların yarısından fazlası mobil uygulamalar, APIs/açık bankacılık, yapay zeka (AI), zenginleştirilmiş gerçeklik, biyometrik doğrulama ve blockchain gibi en önemli yeni teknolojilerin önlerindeki 5 yıl içinde ticari implementasyonunu gerçekleştirecekler. Gelecek bazılarının düşündüğü kadar uzakta değil. Halihazırda blockchain teknolojisi üzerinde çalışmaya başladıklarını söyleyen 100 milyar dolar ve üstünde mal varlığı olan bankalardan olan yüzde 67’lik kesimi düşünün.

Konu yeni teknolojiler olduğunda bankacılık sektöründe çalışan profesyoneller özellikle müşteri bağlılığı, güvenlik güçlendirmeleri ve verimlilik artışı konularında yeni teknolojilerin işletmeleri adına büyük etkiler yaratmasını bekliyorlar. Müşteri bağlılığını dönüştürmek teknolojinin benimsenmesinin en önde gelen nedenlerinden biriyken birçok katılımcı yapay zekanın çok daha uzak olmayan bir gelecekte bu alanda önemli bir etkisi olacağına inanıyor. Katılımcıların yüzde 78’i ses tanıma özellikli yapay zekanın perakende bankacılık için dönüştürücü potansiyele sahip olduğunu söylerken katılımcıların üçte biri ise ses tanıma özellikli yapay zekanın ticari bankacılık için dönüştürücü olacağına inanıyor.

Güvenlik ihtiyaçları ve düzenleyici şartlar değişmeye devam edecek ve biyometrik doğrulama, blockchain gibi yeni teknolojilerin de işletme zorunluluklarına uyum sağlayacaklar. Veri merkezi modernizasyonu ve bulut programlama sistemleri gibi BT inisiyatifleri bankaların değişen iş dünyasının ihtiyaçlarına uyumlu, hızlı ve çevik hareket etmesini sağlarken daha yüksek verime ulaşmak için dahili süreçleri otomatik hale getirecek.

Bankacılık sektörünün dijital devrimi zorluklar olmadan gerçekleşmeyecek. Güvenlik ve maliyet konuları bankaların yeni teknolojileri benimserken aşılması gereken engeller listelerinde ilk sıralarda yer alıyorlar. Yeni teknolojileri var olan platformlar ile entegre hale getirip mevcut sistemleri güncellemek en büyük zorluklar olarak görülüyor. Katılımcıların yüzde 46’sı mevcut altyapının bir kurumun yeni ürünleri hayata geçirebilme yetkinliğini etkilediğini düşünürken yüzde 42’lik bir kesim ise mevcut yapıların büyük etkisi olduğuna inanıyor. Yüzde 42’lik kesimin yarısı çalıştıkları kurumun halihazırda veri merkezi modernizasyonu ve bulut programlama projeleri ile bu soruna cevap bulmaya çalıştığını söylüyorlar.

Bankacılık sektörünün liderleri teknoloji sağlayıcılar ile işbirliği kurup işletmelerini geleceğe taşıyıp etkin, çevik ve güvenli hale gelmelerini sağlayacak çalışmalara imza atacaklar. VMware’in kapısı yardıma ihtiyacı olan her kuruma açık.

Araştırma sonuçlarımızı daha detaylı incelemek isterseniz buradan rapora ulaşabilirsiniz.

 

 

 


Category: Haberler ve Öne Çıkanlar

Tags:

İlgili Yazılar

İlgili yazı bulunamadı

Yorumlar

Yorum bulunamadı

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy