Jak tryb pracy rozproszonej, który stał się nieodłączną częścią naszego życia, wpływa na pracowników?

Dodane 18/12/2020 by VMwarePOL

 

Kristine Dahl Steidel, Vice President, End User Computing EMEA, VMware

W tym roku byliśmy świadkami rewolucji w podejściu do miejsca pracy, która niekoniecznie odbywała się w sposób dobrowolny. Zmiany w modelach pracy, przez dziesiątki lat omawiane w wielu krajach, nagle musiały zostać wprowadzone do planów działań przedsiębiorstw. Po początkowej niechęci do pracy rozproszonej niektóre organizacje, np. Barclays, całkowicie zmieniły kierunek działań. Z kolei inne, m.in. Capital One i Spotify, dokonały trwałych zmian w postaci wirtualnych biur.

Wiele organizacji i ich pracowników stoi obecnie przed dylematem dotyczącym przyszłych procedur pracy. Rozproszony model pracy staje się standardem, dlatego coraz częściej pojawia się pytanie, czy miejsce wykonywania pracy wciąż ma znaczenie. Siedziba firmy, biuro satelitarne, dom, kafejka internetowa – a może połączenie wszystkich tych opcji? Co powstrzymuje firmy od zastosowania takiego modelu, skoro poziom wydajności jest wysoki, a pracownicy są zaangażowani w pracę?

Nasze najnowsze badania przeprowadzone wspólnie z firmą Vanson Bourne pokazały, że 41% pracowników w całym regionie EMEA traktuje rozproszoną pracę jako warunek zasadniczy, nie zaś opcję dodatkową*. Elastyczne podejście do pracy w modelach biznesowych nie jest już jedynie dodatkowym rozwiązaniem, ale koniecznością. Mimo to niektórzy kierownicy mają problem z adaptacją. Gdy produktywność nie jest mierzona w oparciu o pracę stacjonarną, 41% menedżerów nadal obawia się, że ich zespół nie wypełni swoich zadań w sposób zdalny, a ponad połowa (59%) uważa, że będzie musiała pracować online poza normalnymi godzinami pracy.

Minęły już czasy, kiedy jedno rozwiązanie można było zastosować do wszystkich podejść do pracy. To, co może odpowiadać menedżerowi wyższego stopnia w jednym kraju, może nie sprawdzać się u młodego absolwenta, który dopiero rozpoczął pracę w innym kraju. Badania pozwoliły nam przeanalizować różne rodzaje pracy i pokazały, w jaki sposób nowy model wpływa na osoby różnej płci, w różnym wieku, pracujące w różnych branżach oraz znajdujące się na różnych etapach kariery.

Absolwent w dziedzinie finansów, 22 lata, mężczyzna

Paul niedawno skończył studia i rozpoczął pracę w firmie finansowej we Frankfurcie. Pomimo początkowych trudności z wirtualną komunikacją z niektórymi współpracownikami, w jego firmie panuje pozytywna atmosfera, a morale pracowników jest wysokie. Jako przedstawiciel pokolenia Z, Paul dorastał w świecie cyfrowym i nie uważa, że taki styl pracy będzie stanowił utrudnienie dla jego kariery. Wśród osób z jego pokolenia:

 • 61% odczuwa większą możliwość wyrażania zdania w trakcie wideokonferencji.
 • 62% czuje większe uznanie ze strony menedżerów.
 • 61% wciąż odczuwa presję pracy online poza normalnymi godzinami pracy.
 • 34% zauważa wzrost produktywności od czasu przejścia na pracę zdalną.
 • 30% zauważa poprawę współpracy w zespołach.

Lekarz rodzinny, 45 lat, kobieta

Kate jest lekarzem rodzinnym z Lyonu i od marca znacznie ograniczyła ilość stacjonarnych konsultacji z pacjentami. Cyfrowa transformacja w branży medycznej sprawiła, że za pomocą wideokonferencji Kate jest w stanie przyjąć większą liczbę pacjentów w wygodnym dla niej momencie, co przekłada się na większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wśród menedżerów z sektora opieki zdrowotnej:

 • 71% zauważa mniejszy poziom stresu.
 • 67% czuje większe uznanie ze strony współpracowników.
 • 40% uważa, że praca zdalna zapewnia większą produktywność.
 • 89% uważa, że ilość zdalnych konsultacji i rutynowych kontroli wzrośnie w przyszłości.
 • 84% uważa, że w perspektywie długoterminowej przejście na „telemedycynę” stworzy nowe możliwości rozwoju.

Pracujący z domu ojciec, specjalista ds. rekrutacji, 35 lat, mężczyzna

Louis jest kierownikiem rekrutacji, mieszka z rodziną pod Londynem i od marca pracuje z domu w pełnym wymiarze godzin. Brak codziennych, czasochłonnych dojazdów do miasta sprawia, że Louis ma więcej czasu dla dzieci i pracuje wydajniej. W ostatnich miesiącach wielu mężczyzn miało podobne doświadczenia:

 • 80% twierdzi, że ich równowaga między życiem zawodowym a prywatnym uległa poprawie.
 • 70% twierdzi, że ich poziom stresu się zmniejszył.
 • 42% obawia się, że ich zespoły nie będą w stanie wypełnić swoich zadań w zdalnym trybie pracy.
 • 73% zauważa więcej innowacji w różnych obszarach swoich organizacji.
 • 68% twierdzi, że rekrutacja najbardziej wykwalifikowanych pracowników jest łatwiejsza.

Kierownik IT, 57 lat, kobieta

Catherine jest osobą decyzyjną w obszarze IT w kopenhaskiej agencji rządowej. Dzięki rozwiniętym zdolnościom cyfrowym przejście na rozproszoną pracę było dla niej czymś naturalnym. Jednocześnie musi poświęcać dużo czasu na zapewnienie swoim współpracownikom odpowiednich technologii i umiejętności, aby umożliwić im pracę w trybie zdalnym. Inne osoby decyzyjne z sektora IT w regionie EMEA miały podobne doświadczenia:

 • 66% zauważa korzyści płynące z pracy zdalnej w swoich organizacjach i twierdzi, że nie wróci do poprzedniego trybu pracy.
 • Tylko 35% uważa, że ich działy IT nie są przystosowane do zarządzania pracą zdalną.
 • 26% uważa, że ich kultura zarządzania nie sprzyja pracy zdalnej.
 • 68% zauważa więcej możliwości przekazywania kierownictwu swoich opinii.
 • 45% obawia się, że ich zespoły nie będą w stanie wypełnić zadań w zdalnym trybie pracy.

Przejście na organizację zdalną

Rewolucja w miejscu pracy zmusiła przedsiębiorstwa do przejścia na zdalny tryb organizacji. Te hipotetyczne scenariusze pracy odzwierciedlają faktyczne nastroje pracowników, którzy nie chcą wracać do poprzednich struktur pracy i cenią sobie aktualną elastyczność.

Postępowe firmy będą musiały zaspokoić potrzebę pracy zdalnej, która stała się warunkiem zasadniczym, nie zaś opcją dodatkową. Liderzy muszą promować kulturę pełnego zaufania w stosunku do wydajności i wyników osiąganych przez pracowników. Dzięki temu będą w stanie odejść od środowiska pracy opartego na zarządzaniu stacjonarnym oraz zapewnić pracownikom możliwość skutecznego działania w nowym świecie pracy.

* Raport „Nowa era pracy zdalnej: trendy pracy rozproszonej” opiera się na ankiecie sponsorowanej przez VMware i przeprowadzonej wśród 2850 respondentów z regionu EMEA (950 osób decyzyjnych ds. kadr, 950 osób decyzyjnych ds. IT i 950 osób decyzyjnych ds. działań biznesowych) w 12 krajach – Wielkiej Brytanii (600), Francji (450), Niemczech (450), Włoszech (150), Holandii (150), Rosji (150), Polsce (150), Norwegii (150), Szwecji (150), Hiszpanii (150), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (150) i Arabii Saudyjskiej (150). Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Vanson Bourne w czerwcu i lipcu 2020 roku.


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 14/07/2020 przez VMwarePOL

Chmura partnera VMware napędza innowacje u jednego z czołowych przedstawicieli branży technologii medycznych

Rynek technologii medycznych jest jednym z najszybciej adaptujących się do zmian technologicznych na świecie. Żywotność produktu wynosi dzisiaj od 18 do 24 miesięcy zanim na rynku pojawi się jego nowa lub ulepszona wersja. Firma HTL-STREFA S.A. jest jednym z czołowych przedstawicieli tej branży. Codziennie wysyła blisko 10 milionów nakłuwaczy, lancetów oraz igieł insulinowych do szpitali, […]

Dodane 19/05/2017 przez blogsadmin

Cyfrowe miejsce pracy w bankach nowej generacji

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska Firmy z sektora usług finansowych od zawsze musiały być otwarte na cyfrowe technologie i szybko wdrażać nowe rozwiązania, po to, aby zachowywać konkurencyjność. Jednak my, jako klienci końcowi, nie zwracamy szczególnej uwagi na to, jakie technologie wykorzystywane są w ramach back office danego banku. Zdolność gromadzenia danych i wykorzystywania […]

Dodane 23/09/2020 przez VMwarePOL

Przekonaj się, jaki typ uczestnika VMworld reprezentujesz!

Niezależnie od tego czy jesteś naszym stałym gościem, czy też po raz pierwszy bierzesz udział w wydarzeniu, ułożyliśmy quiz dzięki któremu precyzyjnie określisz, który typ osobowości uczestnika VMworld prezentujesz. Jesteś fanem sesji tematycznych? Nie potrafisz oprzeć się pokusie nawiązywania nowych kontaktów? A może szalejesz na punkcie rywalizacji? Nadszedł czas, aby ujawnić swój styl.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy