Modernizacja sieci pod kątem zmieniającego się środowiska aplikacji

Dodane 27/11/2020 by VMwarePOL

Nick Cross, wiceprezes ds. sieci, bezpieczeństwa i automatyzacji na region EMEA w VMware

Temat komunikacji sieciowej może sprawiać trudności w rozmowach na poziomie kierowniczym. Pod wieloma względami stała się ona bowiem ofiarą własnego sukcesu. Prawidłowo działające sieci nie przyciągają uwagi – po prostu działają w sposób przejrzysty. Z drugiej strony sieć ma kluczowe znaczenie w kontekście nowoczesnych aplikacji o krytycznym znaczeniu dla biznesu. Aplikacje i wspierające je mikrousługi są coraz bardziej zróżnicowane i wymagają więcej danych. Sieci stały się ich integralną częścią i działają na zasadzie siatki przewodzącej, która wszystko ze sobą łączy, zapewniając optymalną obsługę użytkownikom końcowym.

Ponieważ praca ma coraz częściej charakter rozproszony, a nasza zależność od współczesnych aplikacji, chmur i nowych urządzeń nieustannie rośnie, organizacje muszą zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywa nowoczesna, przekształcona sieć w usprawnianiu systemów informatycznych firm oraz spełnianiu oczekiwań użytkowników końcowych.

Komunikacja sieciowa w kontekście danych i nowoczesnych aplikacji

Aplikacje i ich użytkownicy potrzebują coraz więcej danych, które mają obecnie inny charakter i znajdują się w innym miejscu. Dane są dziś znacznie bardziej zróżnicowane oraz rozproszone między centrum danych a urządzeniami końcowymi. Ponadto ich ilość rośnie w szybkim tempie. Do 2024 r. będzie istnieć ponad siedemset pięćdziesiąt milionów aplikacji, co stanowi sześciokrotny wzrost w ciągu zaledwie dziesięciu lat.

Szybko zmienia się również sam charakter aplikacji. Tradycyjne aplikacje były monolitycznymi fragmentami kodu, zwykle znajdującymi się na jednym serwerze. W takich okolicznościach główną rolą sieci była łączność między urządzeniami. Nowoczesne aplikacje natywne w chmurze wyglądają jednak zupełnie inaczej. Składają się z szeregu małych, pojedynczych modułów – tzw. mikrousług – które mogą istnieć w dowolnym miejscu i komunikować się ze sobą za pośrednictwem sieci, tworząc tym samym aplikację. W rezultacie sieć staje się częścią nowoczesnej aplikacji i zyskuje zupełnie nowe zastosowanie.

Zapotrzebowanie użytkowników końcowych na wielofunkcyjne aplikacje jest również motorem zmian, które zmuszają programistów do szybszego opracowywania takich aplikacji. Wymaga to nowych, bardziej rozproszonych sieci, które potrafią płynnie i automatycznie skalować się według miejsca, w którym znajdują się dane i aplikacje. Większość tradycyjnych infrastruktur sieciowych w takiej sytuacji się nie sprawdza. Organizacje potrzebują zmodernizowanej, samodzielnej, skalowalnej i elastycznej sieci, która spełnia potrzeby nowoczesnego biznesu.

Komunikacja sieciowa w kontekście deperymetryzacji

Komunikacja sieciowa zawsze szła w parze z bezpieczeństwem, jednak wraz ze wzrostem zagrożeń i wymagań stawianych sieciom tempo konwergencji znacznie wzrosło. W rezultacie deperymetryzacja – zacieranie granic sieci organizacji ze światem zewnętrznym – staje się normą i pozwala dostosować się do nowoczesnych aplikacji natywnych w chmurze, SaaS, pracy zdalnej itd.

Jednocześnie deperymetryzacja niesie za sobą ogromne wyzwania. Pierwsze z nich to złożoność. Organizacje wdrażają nowoczesne aplikacje, które często obejmują środowiska lokalne, chmurowe i brzegowe, co sprawia, że zarządzanie aplikacjami i portfelami usług na dowolnym poziomie spójności jest niezwykle trudne dla zespołów IT. Drugie wyzwanie to poszerzona powierzchnia ataku. Rozwój komunikacji sieciowej pomiędzy oraz wewnątrz aplikacji rozproszonych stwarza więcej potencjalnych możliwości włamań.

Rezygnacja z dyskretnych rozwiązań punktowych i użycie sieci celem zapewnienia bezpieczeństwa ułatwia zastosowanie uniwersalnego podejścia do bezpieczeństwa opartego na zasadzie „zero zaufania”. Ponadto zwiększa inteligencję, automatyzację i elastyczność, stanowiąc najważniejszą cechę nowoczesnej sieci.

Kluczowe czynniki skutecznej i nowoczesnej sieci

Nowoczesna sieć to wirtualna, definiowana programowo wersja tradycyjnej sieci fizycznej, która wykorzystuje istniejącą infrastrukturę. Zapewnia uniwersalną i spójną łączność oraz wewnętrzne bezpieczeństwo nowoczesnych i tradycyjnych aplikacji, które pozwalają szybko spełnić wymagania użytkowników dzięki automatyzacji sieci i zasad bezpieczeństwa.

Nowoczesna sieć obejmuje:

  • Nowoczesne usługi łączności z aplikacjami

Nowoczesna sieć wykorzystuje różne funkcje, np. siatkę usług, dzięki czemu aplikacje mogą komunikować się wewnętrznie i pomiędzy sobą. Obejmuje również modele bezpieczeństwa, takie jak Secure Access Service Edge (SASE), które zapewniają sieciom elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb biznesowych w czasie rzeczywistym.

  • Wirtualizacja sieci w wielu chmurach

Nowoczesna sieć musi działać samodzielnie i umożliwiać samonaprawianie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do zapewnienia regularnej rekonfiguracji zasad dotyczących sieci i bezpieczeństwa. W tym miejscu po raz kolejny do gry wchodzi architektura SASE, która pozwala kierować ruchem po poszczególnych pakietach w wielu chmurach i lokalizacjach, zapewniając tym samym najwyższy komfort pracy użytkownika.

  • Niezależność od fizycznej infrastruktury sieciowej

Sieci definiowane programowo zapewniają elastyczność, przy czym kluczową rolę nadal odgrywa podstawowa fizyczna infrastruktura sieciowa. Jako uniwersalna platforma, jest ona kontrolowana przez wirtualną sieć overlay i może być rekonfigurowana oraz przekierowywana w celu spełnienia różnych wymagań biznesowych.

Obsługa nowoczesnej sieci w celu osiągnięcia sukcesu biznesowego

Komfort klienta bezpośrednio wiąże się z sukcesem biznesowym. Zależy zarówno od nowoczesnych aplikacji, jak i przepływających przez nie danych. Nowoczesna sieć ma w optymalny sposób służyć potrzebom użytkownika końcowego – pracownika lub klientów. Nie tylko umożliwia lepsze dostosowanie do wyników biznesowych, lecz także zapewnia niezbędną, elastyczną podstawę cyfrową do napędzania nowego, zdigitalizowanego świata.


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , , , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 14/05/2020 przez VMwarePOL

Przyszłość branży retail w czasach “nowej normalności”

Cała branża retail znalazła się pod niezwykłą presją, by zapewnić konsumentom nieprzerwany dostęp do jedzenia i produktów pierwszej potrzeby. W myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” sieci handlowe starają się działać normalnie. A przynajmniej blisko tej „normalności”. W obecnej sytuacji dla wielu firm ratunkiem okazała się praca zdalna. W przypadku handlu pomocny, jak nigdy wcześniej, […]

Dodane 05/12/2019 przez VMwarePOL

5 technologicznych wyzwań dla europejskiej służby zdrowia

Jens Koegler, dyrektor ds. służby zdrowia w VMware Europejska służba zdrowia rozwija się bardzo dynamicznie i dokonała nie lada postępu w wielu dziedzinach. Według ostatniego raportu Deloitte, urodzeni obecnie obywatele UE mogą żyć nawet 30 lat dłużej niż ich rodzice i dziadkowie. Wiele wskazuje na to, że ten trend nie tylko się utrzyma, ale będzie […]

Dodane 19/01/2021 przez VMwarePOL

Orange Business Services szybciej identyfikuje i rozwiązuje problemy z pamięcią masową – dzięki rozwiązaniom VMware

Pakiet vRealize True Visibility Management Pack for NetApp pozwolił OBS skrócić czas wykrywania ewentualnych problemów powodujących przestoje i odgrywa kluczową rolę w eliminowaniu przerw w pracy.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy