Orange oferuje chmurę od ręki na cyfrowym fundamencie VMware

Dodane 24/08/2020 by VMwarePOL

Chmura obliczeniowa zasila dzisiaj cały nasz świat i coraz więcej firm chce inwestować w te technologie. Chmura to również swoboda i szybkość wdrażania innowacyjnych projektów. Dla polskich firm ważna nadal pozostaje jednak lokalizacja danych na terenie Polski. By odpowiedzieć na wszystkie rynkowe potrzeby Orange, największy operator telekomunikacyjny w Polsce, zainwestował w technologie VMware, by swobodnie świadczyć najnowocześniejsze usługi, łączące to, co najlepsze w chmurze i infrastrukturze fizycznej.

Więcej niż operator telekomunikacyjny
Grupa Orange to jedna z czołowych firm telekomunikacyjnych w Polsce. Tzw. pomarańczowy operator od 2013 r. łączy jednak doświadczenie w zakresie budowy i obsługi sieci telekomunikacyjnych z dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań ICT typu IaaS dla klientów biznesowych. W trzecim kwartale 2019 r. przychód Orange z tego typu usług oraz integracji systemów wzrósł o 62 procent w stosunku do tego samego okresu przed rokiem, wyznaczając wyraźny strategiczny kierunek ewolucji marki.

Chcemy rozwijać portfolio cyfrowych usług, szczególnie tych chmurowych, odpowiadających od A do Z na bieżące potrzeby biznesowe naszych klientów – mówi Jakuba Bryła, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cloud w Orange Polska. Wierzymy, że chmura to przyszłość polskich firm, które chcą nadążać za współczesnymi trendami, a tym trendem jest przede wszystkim „dynamika” i „elastyczność”. To właśnie chmura pozwala szybko wdrażać innowacje, sprawnie dostarczając biznesową wartość, a także natychmiastowo reagować na zmiany w otoczeniu.

W dzisiejszych czasach potrzeby firm zmieniają się z dnia na dzień. Szybkość uruchomienia np. nowej aplikacji biznesowej może zaważyć na pozycji firmy, a to często zależne jest od wdrożenia nowej infrastruktury IT. By, sprostać temu wyzwaniu Orange Polska postanowił rozwinąć swoją usługę chmurową Integrated Computing Standard m.in o technologię VMware Cloud Director, która skraca czas budowy nowego środowiska nawet do kilku minut.

Chmura na pomarańczowo 
Orange Polska z rozwiązań VMware korzysta już od 2004 roku, pierwotnie wdrażając VMware vSphere do wirtualizacji własnej infrastruktury serwerowej. Z czasem infrastrukturę uzupełniono o pakiet VMware vRealize. W 2020 r., wraz z rozwojem oferty chmurowej dla klientów B2B Orange jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych w Europie, postanowił wdrożyć najnowszą wersję VMware Cloud Director.

Polskie firmy są głodne innowacji, ale szukają jednocześnie sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań. Bardzo ważna pozostaje dla nich lokalizacja danych na terenie naszego kraju. Dlatego w Orange chcemy wspierać cyfrową transformację naszych klientów przy użyciu różnych technologii, często łącząc ze sobą tradycyjne sprzętowe IT, chmury lokalne (dostarczanych z polskich centrów danych) z chmurami globalnymi, mowa tu o tzw. hybrydowym podejściu do chmury – komentuje Jakuba Bryła. Dzięki VMware Cloud Director nasi klienci otrzymują to, co najlepsze z dwóch światów – fizycznego i chmurowego.

Oswajając chmurę obliczeniową
Usługi chmurowe Orange świadczone są na bazie trzech własnych centrów danych w Polsce, spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wykorzystując VMware Cloud Director, Orange może oferować swoim klientom różne usługi IT, których wdrożenie nie wymaga zmian konfiguracyjnych na firmowych serwerach. Zarządzanie nową infrastrukturą może ponadto odbywać się z pomocą zdalnych platform.

Chcieliśmy zaoferować naszym klientom swobodny dostęp do jednej platformy samoobsługowej, która pozwoli im skutecznie zarządzać całą swoją infrastrukturą IT. Z VMware dajemy naszym klientom bardziej oswoić się z technologią chmurową – mówi Jakuba Bryła.

VMware Cloud Director oferuje Orange także wysoki poziom dostępności. Dzięki funkcjonalności vMotion migracja “na żywo” maszyn wirtualnych pomiędzy hostami przekłada się na stałą ciągłość dostarczania usług. Istotnym wyróżnikiem wdrożonej technologii jest jednak przede wszystkim jej elastyczność.

Cloud Director to narzędzie, które pozwala bowiem natychmiastowo zwiększyć zasoby uruchomionych aplikacji. Dzięki stosowaniu narzędzi typu Infrastructure as a Code możliwe jest także wdrożenie aplikacji za pomocą kodu programistycznego opisującego infrastrukturę w chmurze.

Innowacyjne zasoby na życzenie
Wdrożenie technologii VMware przełożyło się na łatwość migracji z firmowego centrum danych do chmur oraz szybkość dostarczania klientom nowych usług i rozwiązań. Teraz zbudowanie nowego środowiska IT, odpowiadającego na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby aplikacyjne firm, zajmuje mniej niż 5 minut.

Dzięki wykorzystaniu Cloud Director nasi klienci mogą wręcz na życzenie stworzyć sobie odpowiednie środowisko chmurowe do uruchomienia np. sklepu on-line lub umożliwienia pracownikom telepracy – mówi Jakuba Bryła. VMware daje im pewność działania. Zwłaszcza w niepewnych czasach, gdy trzeba bardzo szybko reagować na głos klientów.

Orange działa wedle tej samej zasady i wsłuchuje się w głos polskich firm. Dzięki VMware Orange cały czas rozwija portfolio usług zwiększających bezpieczeństwo, które spotykają się z szerokim zainteresowaniem polskich klientów.

Na bazie technologii VMware udostępniamy klientom usługi Disaster Recovery As a Service oraz Self Service Backup. Tego typu usługi to nie tylko rozwój własnego IT, ale przede wszystkim spokój dzięki zwiększonej odporności na awarie – komentuje Jakuba Bryła.

Oparcie usługi IaaS o VMware Cloud Director umożliwia dzisiaj klientom Orange także ograniczenie nakładów inwestycyjnych na rozbudowę infrastruktury IT i zmienia to na miesięczne opłaty abonamentowe za wykorzystane zasoby w modelu Pay as You Go, czyli płatności za faktyczne wykorzystanie zasobów obliczeniowych. To forma idealna dla klientów, których potrzeby w zakresie chmur obliczeniowych są nieregularne i sezonowe np. firmy e-commerce w okresie świątecznym, gdy klienci częściej wchodzą na ich platformy, a te muszą przetworzyć znacznie większą ilość danych.

VMware pozwala nam rozwinąć portfolio funkcjonalności i podnieść naszą pozycję konkurencyjną. Dzięki niemu dajemy Klientom poczucie posiadania najnowszych rozwiązań na rynku i świadomość, że inwestujemy z myślą o ich potrzebach – mówi Jakuba Bryła. VMware zajmuje dzisiaj kluczowe miejsce w naszej strategii budowania technologii chmurowych – dodaje.

Plany na przyszłość
IDC przewiduje, że rynek cloud computingu w Polsce będzie wart ok. 593,5 miliona dolarów już w 2022 roku. W czasach po pandemii trend ten nie jest niczym zaskakującym. Chmura obliczeniowa zasila dzisiaj niemal wszystko to, co pozwoliło nam w miarę normalnie funkcjonować w czasach izolacji. Polskie firmy będą więc coraz odważniej inwestować w tego typu technologie.

Musimy się przygotować na tę nową rzeczywistość – stawiamy na konsekwentny, stały rozwój usług chmurowych, które w swojej naturze idealnie odpowiadają na potrzeby sprawnego funkcjonowania w zmiennych warunkach. Wykorzystując technologie VMware będziemy więc cały czas dodawać nowe
funkcjonalności, by pozostać atrakcyjnym partnerem dla polskich organizacji – przekonuje Jakuba Bryła.

Orange planuje rozszerzenie swoich usług także o technologie VMware potrzebne do integracji środowisk lokalnych oraz hybrydowych z chmurami globalnych graczy m.in. z chmurą AWS.


Kategoria: Aktualności

Tagi:

Podobne artykuły

Nie znaleziono powiązanych wpisów

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy