Zakupy w chmurach – jak cloud zmienia branżę retail

Dodane 18/06/2020 by VMwarePOL

Jarek Matschey, Dyrektor ds. branży retail, VMware EMEA

Branża handlowa przechodzi dzisiaj prawdziwą rewolucją i nie chodzi o to jak wyglądają same sklepy. Mam na myśli to jak, co oraz czym kupujemy. Zmienia się również sposób w jaki działają łańcuchy dostaw. Nowoczesne technologie na nowo definiują doświadczenia konsumentów oraz sposób w jaki działają współcześni sprzedawcy detaliczni. Kluczem do tej zmiany w całej branży retail jest chmura obliczeniowa.  

Według raportu firmy Forrester, CIO na całym świecie spodziewają się, że liczba środowisk chmurowych, które wykorzystują do obsługi firmowych aplikacji wzrośnie o 53 proc. w ciągu najbliższych trzech lat. Retailerzy będą coraz odważniej wdrażać technologie chmurowe, by lepiej zbierać i analizować dane dotyczące swoich klientów czy kontrolować dostawy z pomocą dronów. W tym artykule chcą pokazać Wam, jak firmy handlowe mogą łatwo wejść w ten nowy świat.

Dane = swoboda zakupów

Wszystko zaczyna się od ludzi. Musimy pamiętać, że współczesny konsument to świadomy cyfrowy użytkownik. Zna wartość swoich danych i chętnie się nimi podzieli. Pod warunkiem, że będzie miał z tego korzyść. Dla detalistów oznacza to, że mają na wyciągniecie ręki informacje, które mogą im pozwolić dopasować ofertę do potrzeb, a tym samym radzić sobie lepiej niż konkurencja.

Ilość i umiejętność analizy informacji jest siłą napędową do zagwarantowania wysokiego poziomu customer experience, a nawet dostarczenia odpowiednich narzędzi pracownikom branży retail i bez względu na to, gdzie de facto pracują – w biurze, magazynie czy na hali sprzedażowej. Dana ułatwiają ponad obieg produktów, sprawiają, że może byc dokładnie tam, gdzie powinien, kiedy powinien i za odpowiednią cenę. Dane to gwarancja, że konsument dokona swoich zakupów tak jak tego zapragnął, bez opóźnień i przeszkód.

By, w pełni wykorzystać potencjał danych branża retail musi mieć jednak odpowiednią technologię.

Akcja i reakcja

Detaliści znajdują się pod silną presją, by cały czas dostarczać swoim klientom nowe usługi i oferować im coraz lepsze doświadczenia. Najlepszym tego przykładem jest nieustanny rozwój technologii płatniczych, które z każdym kolejnym krokiem muszą jeszcze bardziej uprościć cały proces zakupowy. Świetnym przykładem możemy być AmazonGo, który umożliwia klientom wizytę w fizycznym sklepie, a płatność za wybrany produkty zachodzi automatycznie po wyjściu ze sklepu.

Tego typu doświadczenie zakupowe wymaga jednak wdrożenia odpowiedniej infrastruktury, przepustowości sieci oraz aplikacji. Właśnie w takich przypadkach technologie chmurowe najlepiej prezentują swoje możliwości w zakresie szybkiego zbierania i analizy danych np. zakupowych. VMware współpracuje przykładowo z pewną firmą w Niemczech, który odkryła, że jej klienci korzystający z aplikacji mobilnej wydają o 50% więcej niż klienci, okazjonalnie odwiedzający ich sklepy. Aby jednak zwiększyć liczbę użytkowników aplikacji, trzeba było szybko dodać nowe, atrakcyjne funkcje. Wykorzystanie możliwości płynnego i bezpiecznego korzystania z wielu chmur dla różnych aplikacji i usług jest jedynym sposobem, w jaki było to możliwe. Ale ten przykład wskazuje na szerszy trend. Jeden z raportów Harvard Business Review wykazał, że klienci omnichannel wydają o 4 proc. więcej w sklepach fizycznych i o 10 proc. więcej online niż klienci tradycyjni, korzystający tylko z jednego kanału sprzedaży. Co więcej, klienci którzy szukają informacji zakupowych w internecie wydają o 13 proc. więcej w sklepie fizycznym niż tylko klienci internetowi.

Współczesny konsument używa wszystkich dostępnych narzędzi, aby poprawić swoje wrażenia zakupowe. Obowiązkiem detalistów jest dostarczenie właściwych informacji w celu ułatwienia im decyzji.

Przenieś inspiracje na własne podwórko

Historycznie patrząc branża retail nie jest cyfrowym pionierem. Zwyczajowo firmy tego typu wdrażają sprawdzone technologie. Technologie chmurowe zmieniły jednak ten wzorzec zachowania. Cloud daje bowiem detalistom elastyczność, umożliwiającą wdrażanie innowacji szybko, bezproblemowo i oszczędnie. To kluczowa kompetencja jeśli klasyczne firmy chcą konkurować takimi graczami jak Amazon, którzy na razie niepodzielnie rządzą światem zakupów online. Wiele klasycznych firm retailowych już dawno zniknęło z rynku. Detaliści, którzy przetrwali i do pewnego stopnia prosperują, to ci, którzy wykorzystują to, co chmura może zaoferować, aby ulepszyć swoją ofertę i uczynić ją prawdziwie konkurencyjną.

Poznaj swojego klienta

Jedną z rzeczy, którą branża retail robi lepiej niż jakakolwiek inna jest analiza zachowań konsumenckich, której efektem jest niemal pełne zrozumienie takich czy innych decyzji zakupowych.  Nie każdy detalista może jednak sobie pozwolić na zatrudnienie wystarczającej liczby analityków danych lub zainwestowanie w sprzęt, aby to sobie zapewnić. Taką samą funkcjonalność można jednak osiągnąć za pomocą środowisk multicloud chmur, a to robi dużą różnicę.

Carrefour jest dobrym przykładem. Analizując w chmurze dane o zakupach, był w stanie dostarczyć menedżerom swoich sklepów informacje o tym, co powinni zamówić dla konkretnego regionu, dając im jednocześnie możliwość decydowania, czego naprawdę mogą potrzebować, a czego nie.Ten przykład pokazuje jak ważne dla branży retail jest dzisiaj płynne połączenie między firmami a całym łańcuchem dostaw. Śledzenie przepływu towarów i zrozumienie go, jest bardziej opłacalnym sposobem działania, prowadzącym do prawy jakości obsługi klienta przy jednoczesnym obniżeniu kosztów końcowych.

Lepiej, szybciej, sprytniej

Ponieważ coraz więcej danych jest przechowywanych w chmurze, niezależnie od tego, czy jest to chmura prywatna, chmura publiczna, chmura hybrydowa czy chmura telekomunikacyjna, łączność staje się kluczowym elementem całej architektury. Pojawienie się 5G prawdopodobnie spowoduje wzrost wdrożeń chmury dzięki połączeniu lepszej przepustowości, lepszej łączności, a także przez pojawienie się nowych nawyków w zakresie korzystania z urządzeń mobilnych. Coraz więcej konsumentów będzie wspierać się asystentami głosowymi w trakcie zakupów.

Dla detalistów najważniejsza jest jednak dzisiaj możliwość łatwego korzystania z chmury, aby pomóc w tworzeniu, uruchamianiu, zarządzaniu i zabezpieczaniu ich kluczowych aplikacji. Platforma chmurowa VMware zapewnia dzisiaj najlepsze środowisko dla programistów i wspiera IT w efektywnym zarządzaniu istniejącymi oraz nowymi usługami, za pośrednictwem dowolnej chmury dla dowolnej aplikacji, na dowolnym urządzeniu, z wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa. Ta wspólna platforma może dostarczać wszystkie niezbędne aplikacje. Zapewnienie tej łatwości i elastyczności daje detalistom możliwość skoncentrowania się na swojej działalności oraz możliwość szybkiego poruszania się w miarę pojawiania się nowych trendów.

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej o tym jak VMware wspiera detalistów w ich cyfrowej transformacji przeczytaj nasze case study z wdrożenia technologii HCI w firmie Komputronik.


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 06/03/2020 przez VMwarePOL

Więcej niż zyski — nowe technologie w walce o lepsze jutro

Naruszenia prywatności. Manipulacje wyborcze. Incydenty rasistowskie. Cyfrowe wykluczenie. Sektor technologiczny popełnił w ostatnich latach szereg błędów, co w 2018 roku wywołało swoisty bunt wobec potężnych firm technologicznych, który tygodnik Financial Times określił jako tzw. Tech lash. Na pierwszy rzut oka nic się od tamtej pory nie zmieniło. Nie minęło jeszcze nawet pierwsze półrocze 2020 roku, a […]

Dodane 16/10/2017 przez blogsadmin

Czy jest możliwość przewidywanie awarii rozwiązań IT?

Mikołaj Wiśniak, Manager Systems Engineering VMware Co muszą zrobić firmy, aby zapobiegać awariom systemów IT? – muszą przede wszystkim ustawicznie, dokładnie monitorować stan swojej infrastruktury. Najważniejsze jest aby zastosowane w tym celu narzędzie było skuteczne, wszechstronne oraz obejmowało swoim zasięgiem jak największą ilość komponentów IT. Jako centralne źródło wszystkich informacji o całej infrastrukturze, zarówno fizycznej, jak […]

Dodane 15/04/2020 przez VMwarePOL

VMware umożliwia Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu prowadzenie studiów online

 Obecna sytuacja związana z COVID-19 sprawiła, że pracownicy akademiccy i studenci muszą pozostać w domach. Czy to oznacza, że większość uczelni musiała przerwać nauczenie? Nie w czasach gdy do komunikacji potrzebne jest tylko stabilne połączenie z Internetem. Na całym świecie uniwersytety przechodzą na nauczanie online. Wśród nich polskie uczelnie m.in. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy