Virtual Cloud Network: nowoczesna sieć to strategiczna broń, a nie tylko linie na wykresach

Dodane 08/05/2020

Coraz więcej firm na świecie dostrzega znaczenie nowoczesnych sieci. Ten swoisty firmowy krwiobieg łączy systemy i urządzenia, dostarcza ludziom aplikacje i chroni wrażliwe dane. Zamiast jednak na stałe wpisać się w DNA europejskich firm, biznesowi decydenci nadal, w finalnych rozrachunku, traktują sieci jak swoistą abstrakcję. To nic innego linie na wykresach poszczególnych działów zajmujących się technologiami w firmie.

 

Według ankiety IDC, prawie dwie trzecie (57 proc.) europejskich dyrektorów ds. IT uważa, że budowa i uzyskanie kompleksowej widoczności takiej sieci jest niezwykle trudnym zadaniem.

 

Jest to jakieś światełko nadziei biorąc pod uwagę, że chociaż oni dostrzegają problem. Niestety, w tym samym czasie ponad 37 proc.  z nich mówi otwarcie, że brak widoczności sieci to pokłosie braku współpracy między działami cyberbezpieczeństwa a specjalistami IT. Co więcej, 29 proc. z tych działów nie zamierza podjąć wspólnych działań strategicznych.

Te wyniki pozostają w wyraźnej sprzeczności z faktem, że nowoczesne sieci są postrzegane jako niezbędny element biznesowego cyberbezpieczeństwa i ciągłości działania. Według IDC ponad 43 proc. europejskich firm oraz instytucji przyznaje, że cyfryzacja infrastruktury sieciowej to dla nich priorytet do 2021 roku.

 

Czas zacząć postrzegać bezpieczeństwo sieciowe jako grę zespołową

 

By zmienić obecną sytuację, podnieść znaczenie sieci i zwiększyć bezpieczeństwo firm potrzebna jest jednak współpraca pomiędzy działami rozumiejącymi firmowe technologie. Wiele jednak wskazuje, że nieporozumienia w tym zakresie to najważniejsze wyzwanie.  

Jak wykazały nasze badania, przeprowadzone z firmą Forrester, obecnie tylko 38 proc. zespołów ds. rozwoju firmowych sieci, bierze aktywny udział w opracowywaniu strategicznych dokumentów i procedur bezpieczeństwa. Jednocześnie 60 proc. z nich jest angażowanych w działania mające na celu bieżącą ochronę firmowych danych i aplikacji. To znak, że działy te nie traktują specjalistów sieciowych jak równych sobie.

Kluczem do sukcesu nowoczesnego IT i bezpieczeństwa jest silna współpraca ze wspólną odpowiedzialnością za powierzone zadania, ze wspólną strategią oraz gwarancja, że każdy element bezpieczeństwa, w tym sieci, jest od samego początku wbudowany w podstawę całej firmowej strategii. 45 proc. ankietowanych przez VMware specjalistów uważa przy tym, że wspólna strategia, opracowana zarówno przez IT, działy sieciowe i cyberbezpieczeństwa, pozwoliła by znacząco ograniczyć liczbę incydentów oraz wycieków i przyspieszyłaby identyfikację nowych zagrożeń.

 

Biznes widzi więc potrzebę zmian. Czas więc na zmiany.

 

By sieci mogły na stałe wpisać się w firmowe DNA same mechanizmy bezpieczeństwa muszą ulec jednak zmianom. Obecne podejście rodzi nadmierne skomplikowanie systemów. By to zmienić, musimy przestać koncentrować się na reaktywnym wykrywaniu zagrożeń, skupić naszą uwagę na samych aplikacjach i sprawić, by bezpieczeństwo było nieodłącznie wpisane w każdy element naszego IT.

Kiedyś było tak, że bezpieczeństwo IT i sieci były oddzielne, wiele polskich firm nadal tak postępuje, podczas gdy dzisiaj wdrażanie sieci wirtualnych, softwarowych daje przedsiębiorstwom jednolity fundament komunikacji i ochrony. Na tym fundamencie spotykają się developerzy tworzący nowe rozwiązania, administratorzy – dbający o dostarczanie usług, i bezpieczeństwo – dbające o ochronę danych i aplikacji. Każdy robi co do niego należy, każdy realizuje swoje cele, ALE bez naruszania reguł czy zagrażania celom innych. Mówimy tu o mechanizmach komunikacji, automatyzacji i ochrony niemożliwych do zrealizowana przez dotychczasowe, oparte na sprzęcie rozwiązania sieciowe.

 

W VMware wierzymy, że w czasach programowo definiowanych środowisk IT, to można osiągnąć dzięki rozwiązaniom typu Virtual Cloud Network.

 

W czasach cyfrowego biznesu rozwój aplikacji nabrał niezwykłego tempa. Sukces firmy zależy od tego jak szybko potrafi stworzyć i dostarczyć klientowi efektywną i bezpieczną aplikację. To kolejny argument dlaczego Virtual Cloud Network (VCN) staje się prawdziwym asem w rękami dla tych firm, które naprawdę chcą tworzyć wydajne, szybkie i w pełni zabezpieczone środowiska technologiczne, wykorzystujące wszystko od centrów danych, przez chmury a na rozwiązaniach brzegowych skończywszy.

VCN to dla firmowych sieci zautomatyzowana elastyczność, prostota i gotowość do zmian. Zapewniając bezpieczną, wszechobecną łączność z szybkością i automatyzacją oprogramowania, VCN może znacznie poprawić zarządzanie mechanizmami bezpieczeństwa, stając się czynnikiem realnie podnoszącym konkurencyjności firmy nawet w niepewnych czasach.

Dostarcza nam dzisiaj aplikacje, łączy firmowe chmury i centra danych oraz urządzenia końcowe. Firmy nie mogą już sobie pozwolić na czekanie. Już dzisiaj należy uznać sieć za nieodzowny element każdej nowoczesnej strategii bezpieczeństwa.


Kategoria: Cybersecurity

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 14/04/2020 przez msalanski

Workspace ONE, czyli firmowa komunikacja zawsze i wszędzie

Gdy wydarzy się coś, co wymaga od pracowników całkowitego przestawienia się na nowe sposoby pracy kluczową rolę dla utrzymania ciągłości biznesowej odgrywa pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami oraz możliwość efektywnego przekazywania informacji setkom, a nawet tysiącom osób. Zawsze musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz ich rodzin. Do tego niezbędna jest […]

3 minuty czytania
Dodane 08/01/2020 przez msalanski

Dlaczego chmura to przyszłość służby zdrowia?

Ochrona zdrowia to sektor, którego cyfryzacja jest jednym z najtrudniejszych rynkowych wyzwań. W szpitalach, klinikach czy przychodniach nadal działają dziesiątki tzw. systemów zastanych. Służba zdrowia przetwarza przy tym ogromne ilości wrażliwych danych, a to wszystko w środowisku w którym wykorzystanie technologii może bezpośrednio przełożyć się na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. I właśnie dlatego placówki […]

4 minuty czytania
Dodane 07/03/2019 przez msalanski

Poznaj swoje dane, a zrozumiesz jak działa cyberbezpieczeństwo

Dane są dosłownie wszędzie. Generują je nasze telefony, pojedyncze kliknięcie w Internecie, urządzenia medyczne w szpitalach, fabryczne czujniki IoT. Ich liczba rośnie w zastraszającym tempie, a znaczenie jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie one stanowią fundament cyfrowej rewolucji, która pozwala nam rozwijać się jak nigdy wcześniej w historii. Zapewnienie bezpieczeństwa tym danym nigdy nie było […]

5 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy