VMware umożliwia Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu prowadzenie studiów online

Dodane 15/04/2020

 Obecna sytuacja związana z COVID-19 sprawiła, że pracownicy akademiccy i studenci muszą pozostać w domach. Czy to oznacza, że większość uczelni musiała przerwać nauczenie? Nie w czasach gdy do komunikacji potrzebne jest tylko stabilne połączenie z Internetem. Na całym świecie uniwersytety przechodzą na nauczanie online. Wśród nich polskie uczelnie m.in. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, która udostępnia swoim studentom wirtualne laboratoria.

Innowacyjna edukacja w nieprzewidywalnych czasach

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu to największa niepubliczna uczelnia na Dolnym Śląsku. Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym przez uczelnię studenci mają okazję uczyć się pracy w zaawansowanych środowiskach teleinformatycznych oraz na specjalistycznym oprogramowaniu. Dzięki technologiom VMware, amerykańskiego dostawcy oprogramowania i wsparciu polskiej firmy Advatech, WSB we Wrocławiu utrzymała ciągłość tych działań edukacyjnych.

Na naszej uczelni cenimy sobie interakcję, żywą dyskusję i bezpośredni kontakt. Wszyscy jesteśmy teraz jednak w sytuacji wyjątkowej, w której musimy się na nowo odnaleźć mówi Piotr Spychała, Wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Nasze motto brzmi: pomagamy rozumieć świat – innowacyjni, przyjaźni, praktyczni. W myśl tej idei wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne m.in. od firmy VMware. Dzięki nim nasi studenci mogą dalej studiować w bezpiecznych dla siebie warunkach, w domu, z wykorzystaniem Internetu – dodaje.

Uczelnia od dawna wykorzystuje technologię VDI (Virtual Desktop Infrastructure), opartą o rozwiązanie VMware Horizon. Dzięki temu, że rozwiązanie to jest funkcjonującym już standardem dla sal laboratoryjnych – w bardzo krótkim czasie możliwe było udostępnienie zasobów na zewnątrz i oddanie studentom do swobodnej dyspozycji tych samych wirtualnych desktopów, z których korzystali na co dzień na uczelnie. W takich okolicznościach jak dzisiaj daje to studentom i wykładowcom dostęp do akademickich systemów z dowolnego miejsca na świecie.

 Kształt cyfrowej edukacji

Decyzją władz uczelni większość zajęć odbywa się obecnie online z wykorzystaniem różnorodnych platform e-learningowych. Są to zarówno wykłady jak i ćwiczenia. Laboratoria, które wymagają dostępu do specjalistycznych systemów i aplikacji były jednak sporym wyzwaniem. Dzięki technologii VMware Horizon użytkownicy mają pełen, zdalny dostęp do kilkuset wirtualnych stanowisk komputerowych z systemami Windows i Linux. Cały ten system został podzielony na odpowiednie pule zasobowe, umożliwiające nauczenie z różnych specjalizacji.

Przy wykorzystaniu technologii VMware praktycznie wszystkie stanowiska laboratoryjne działają w kompletnie wirtualnym środowisku, zapewniając obsługę użytkowników w każdej nawet najbardziej nietypowej sytuacji – mówi Paweł Kołodko, Dyrektor Działu IT Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Studenci i wykładowcy wykorzystując jedynie przeglądarkę na swoich komputerach, tabletach lub telefonach uzyskują możliwość zdalnego dostępu do laboratoriów praktycznie z dowolnego miejsca – dodaje.

Dostęp do wirtualnych desktopów uczelnia zapewnia studentom w trybie całodobowym, przez cały tydzień. Prowadzący zajęcia korzystają także z modułu HelpDesk, z pomocą którego uzyskują szybki dostęp do pulpitu danego studenta oraz możliwość podjęcia interakcji z nim (przejęcia myszki, zdalnej pomocy etc.) i szybkiej pomocy podczas prowadzenia zajęć. Część przedmiotów prowadzona jest z wykorzystaniem aplikacji do telekonferencji. W tym wypadku możliwe jest uruchomienie aplikacji Teams bezpośrednio na pulpicie zdalnym.

Wdrożenie na miarę ciągłości biznesowej

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu od lat korzysta z wdrożonych przez Advatech zaawansowanych rozwiązań wirtualizacyjnych od VMware. Samo rozwiązanie VDI w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oparte jest o stos technologii: VMware vSphere, VMware vSAN, a także technologię NVIDIA GRID oraz przełączniki Dell Technologies.

Wirtualizując laboratoria akademickie kilku polskich uczelni jeszcze parę lat temu nie spodziewaliśmy się oczywiście takiego rozwoju wypadków i to w takim tempie. Planowaliśmy oczywiście udostępnianie wirtualnych maszyn studentom, aby mogli mieć dostęp do specjalistycznego oprogramowania z domu i móc przygotowywać się do zajęć, ale rozwój wydarzeń dobitnie pokazał, że elastyczność rozwiązań wirtualnych oraz definiowanych programowo potrafi wręcz czynić cuda w najmniej spodziewanych momentach – komentuje Paweł Chrobak, kierownik działu wirtualizacji w firmie Advatech.

Stworzone środowisko do nauki online jest w pełni funkcjonalne, włącznie z wymagającymi aplikacjami graficznymi do wizualizacji prowadzonych ćwiczeń i symulacji. Komunikacja na linii student-wykładowca jest szyfrowana odpowiednimi certyfikatami SSL, co zmniejsza ryzyku wycieku wrażliwych danych.


Kategoria: Mobility

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 10/04/2019 przez msalanski

Jak środowiska multicloud pomagają okiełznać aplikacje?

Myślisz: technologie biznesowe. Widzisz: komputery, serwery, chmury obliczeniowe, urządzenia sieciowe. Ich wartość i efektywność mierzysz przez pryzmat optymalizacji kosztów, bezpieczeństwa, kontroli i wpływu na twoją sytuacje rynkową. Pomijasz tym samym jedną z najważniejszych rzeczy, która ma wpływ na działanie współczesnego biznesu. Aplikacje. Zarówno te konsumenckie, jak i biznesowe. A przed nimi nie ma już ucieczki. […]

4 minuty czytania
Dodane 20/03/2019 przez msalanski

„Roboty” w służbie bezpieczeństwa cyfrowych miejsc pracy

Charles Barratt, główny architekt rozwiązań biznesowych w dziale End-User Computing, VMware EMEA Sztuczna inteligencja rozbudza naszą wyobraźnię od ponad pół wieku. Od kiedy Alan Turing w 1950 r. zaprezentował swój test na inteligencję maszyn, nie ma dnia, byśmy nie dyskutowali nad potencjałem jaki drzemie w inteligentnych maszynach. Dyskutujemy na uniwersytetach, rozmyślamy o liczeniu elektrycznych owiec, […]

5 minuty czytania
Dodane 03/04/2020 przez msalanski

Technologiczna pomoc dla służby zdrowia w czasach kryzysu

Jeśli kiedykolwiek ktoś na świecie zastanawiał się kiedy będzie odpowiedni moment na cyfryzację służby zdrowia – to właśnie teraz. To właśnie teraz, jak nigdy przedtem, potrzebujemy szybkich, sprawnych i responsywnych służb medycznych. Nie jest to jednak wpis dla tych, którzy szukają sensacyjnych wieści z branży technologicznej. Nie jest to odpowiedni czas na takie treści. Dzisiaj […]

2 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy