Bezpieczny szpital – jak mikrosegmentacja chroni dane pacjentów

Dodane 16/03/2020 by VMwarePOL

Szpital Uniwersytecki Tallaght w Dublinie był jedną z największych inwestycji w irlandzkiej służbie zdrowia, jaką rząd podjął w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki współpracy z VMware także pod względem cyfryzacji placówka stanowi wzór do naśladowania. Wdrożone mechanizmy bezpieczeństwa chronią dane pacjentów i organizacyjną reputację.

Dzięki wyposażeniu obiektów w inteligentne czujniki i stałemu połączenie internetowemu Internet Rzeczy staje się dla organizacji z różnych branż realną obietnicą większych możliwości w zakresie gromadzenia danych i raportowania w czasie rzeczywistym. Taka branżą jest także sektor opieki zdrowotnej.  Dzięki urządzeniom IoT szpitale będą mogły znacznie lepiej gromadzić i analizować dane pacjentów, co może tylko poprawić skuteczność terapii i zoptymalizować budżety. Co więcej, ta oparta na danych rewolucja może doprowadzić do znacznych przełomów badawczych w dziedzinie medycyny.

To nie jest jakieś technologiczne hokus-pokus. Już teraz placówki na całym świecie wdrażają automatyczne inhalatory czy inteligentne makiety infuzyjne do podawania insuliny. Tak jak istnieję realne korzyści, istnieją jednak również zagrożenia. Ogromnym problemem dla innowacyjnych, stale podłączonych do sieci placówek służby zdrowia pozostaje dzisiaj cyberbezpieczeństwo. Duża ilość podłączonych urządzeń IoT to zwiększona liczba potencjalnych luk bezpieczeństwa i zwiększona podatność na cyberataki. Szpitale stają się więc coraz częściej celem hakerów, którzy chcą wykraść wrażliwe dane.

Bezpiecznie jak w irlandzkim szpitalu

Szpital Uniwersytecki Tallaght w Dublinie był jedną z największych inwestycji w irlandzkiej służbie zdrowia, jaką rząd podjął w 1998 roku. Wraz z postępami w cyfryzacji w służbie zdrowia dział IT szpitala Tallaght, chciał upewnić się, że także ich placówka będzie jedną z najbardziej innowacyjnych, a przy tym najbezpieczniejszą w całej Irlandii jest najbardziej bezpieczny w Irlandii.

Bezpieczeństwo jest jednym z naszych filarów. Każdego dnia przetwarzamy ogromne ilości danych osobowych. Musimy więc poważnie traktować naszą rolę jako ich strażników – komentuje David Wall, dyrektor ds. IT w szpitalu Tallaght

Szpital Tallaght powstał z połączenia kilku placówek w Dublinie. Zasoby wszystkich przeniesiono do jednej, nowej lokalizacji. Tworząc nową jednostkę, władze zawsze za priorytet brały innowacyjność. Cyfrowa transformacja jest wpisana w DNA szpitala, a jej sercem jest bezpieczeństwo danych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu łączności sieciowej. By ten cel osiągnąć, placówka wdrożyła rozwiązanie VMware NSX® Data Center. Serwery działają teraz w oparciu o mikrosegmentację, dzięki czemu w razie cyberataku, wrażliwe części infrastruktury mogą zostać wyizolowane i zabezpieczone. NSX Data Center zapewnia kompleksową ochronę aplikacji medycznych. Tworzy przy tym kontekstowe polityki bezpieczeństwa dla każdego obciążenia, aby chronić się przed znanymi zagrożeniami.

Ponadto TUH korzysta z VMware vRealize® Operations Manager ™ do zarządzania i monitorowania; VMware vSphere® do wirtualizacji serwerów; VMware vRealize® Log Insight™ rejestruje dane dotyczące działania całego środowiska IT. Lokalny partner VMware, PFH Technology Group, odegrał znaczącą rolę w projektowaniu, wdrażaniu i dostarczaniu rozwiązania.

Frontem do pacjenta

Zaangażowanie VMware wzmacnia cyberbezpieczeństwo szpitala Tallaght, chroniąc dane pacjentów o każdej porze. Mikro-segmentacja VMware NSX Data Center izoluje aplikacje, więc jeśli jedna aplikacja zostanie zainfekowana, nie wpłynie to na resztę systemu IT. Co więcej, rozwiązania VMware tworzą stabilną platformę do dodawania nowych usług cyfrowych i upraszcza ich integrację z całym system. Szpital Tallaght konsekwentnie realizuje swoją wizję Cyfrowej Opieki Zdrowotnej. Dzięki VMware placówka może dalej podążać tą drogą. W ostatnich latach stała się pionierem umawiania wizyt online czy stworzyła cyfrowa platformę do wymiany danych między lekarzami rodzinnymi, a szpitalnymi specjalistami.

Przyszłość to coś ekscytującego i dlatego koncentrujemy się na rozwoju naszej wizji „Szpitala Bez Barier”. Chcemy, by pacjenci byli częścią społeczności, a jednocześnie będziemy integrować coraz więcej nowych technologii, by jakość opieki zdrowotnej było coraz wyższe w całej organizacji – mówi David Wall.

Cały sektor opieki zdrowotnej czeka w  nadchodzących lata rewolucja nie widziana od czasów wynalezienia penicyliny. Cyfryzacja, wraz ze wzrostem urządzeń IoT i tzw. technologii ubieralnych, kontrolujących stan zdrowia ludzi, będzie koniecznością. Umiejętność sprawnego wykorzystania danych to przyszłość szpitali, które chcą proaktywnie pomagać pacjentom. Wchodzi w epokę, gdy celem lekarzy nie będzie tylko leczenie, a utrzymanie pacjenta w dobrej formie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym podejściu do cyberochrony? Sprawdź NSX.

 


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 23/03/2020 przez VMwarePOL

#zostańwdomu – VMware pomaga firmom przejść na pracę zdalną

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 zaskoczyła cały świat biznesu. Szczególnie, gdy z dnia na dzień 70-80 proc. a nawet 90 proc. pracowników pracuje zdalnie. Konieczność izolacji sprawia, że praca zdalna staje się bowiem koniecznością. To co kiedyś było przywilejem, innowacją dziś jest “nową normalnością”. Dla nas wszystkich obecna sytuacja to ogromne wyzwanie, ale dla […]

Dodane 01/07/2020 przez VMwarePOL

Zadowolony klient zostawia więcej, ale jest jeden warunek

At a time when even taxes are no longer certain, companies must strive for customers by all means to survive. One of them is building positive experiences. Over 82 percent senior managers  emphasize that care for customer experience (CX) clearly increases financial results. Such conclusions are derived from the latest report from VMware, but there […]

Dodane 07/03/2019 przez VMwarePOL

Poznaj swoje dane, a zrozumiesz jak działa cyberbezpieczeństwo

Dane są dosłownie wszędzie. Generują je nasze telefony, pojedyncze kliknięcie w Internecie, urządzenia medyczne w szpitalach, fabryczne czujniki IoT. Ich liczba rośnie w zastraszającym tempie, a znaczenie jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie one stanowią fundament cyfrowej rewolucji, która pozwala nam rozwijać się jak nigdy wcześniej w historii. Zapewnienie bezpieczeństwa tym danym nigdy nie było […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy