11 tajników efektywnej pracy zdalnej

Dodane 27/03/2020 by VMwarePOL

Wiele organizacji odczuwa dzisiaj skutki niemożliwej do przewidzenia sytuacji. Firmy odwołują spotkania biznesowe i konferencje, opracowują tymczasowe zasady pracy zdalnej, szybko przekonując się, w jakim stopniu są rzeczywiście przygotowane na sytuację kryzysową. W tym wywiadzie chcemy pokazać jak nasza platforma Workspace ONE ułatwia komunikację w tych kryzysowych czasach.

Naszym rozmówcą był Charles Barratt, starszy menedżer ds. rozwoju cyfrowego miejsca w pracy w regionie EMEA. Charles w ciągu całej swojej kariery pracował głównie z domu, w związku z czym jest ekspertem w dziedzinie pracy zdalnej. Zgodził się porozmawiać ze nami (oczywiście zdalnie) i podzielić się sprawdzonymi metodami pracy poza biurem — tymczasowej lub w dłuższym okresie.

 

VMware BLOG: Opowiedz nam o sobie. W jaki sposób stałeś się ekspertem w dziedzinie pracy zdalnej i co to dla Ciebie oznacza?

Charles: Przez większość mojej kariery zawodowej byłem oficjalnie klasyfikowany jako pracownik zdalny, pracownik terenowy, pracownik mobilny, osoba pracująca z domu czy nawet cyfrowy nomada. Wiążą się z tym zarówno doświadczenia trudne, jak i te wspaniałe. Technologia umożliwiająca pracę zdalną była dostępna od zawsze. Jednak praca zdalna okazjonalnie nie jest tym samym co praca zdalna w tzw. systemie „Remote-First”, który uwzględnia zarówno kulturę firmy, dobre samopoczucie pracowników, jak i nowoczesne technologie.

 

Czym Twoim zdaniem jest praca w systemie „Remote-First”?

Moim zdaniem praca zdalna w systemie „Remote-First” stanowi integralną część struktury organizacji, który zgadza się na pracę zdalną. Zgodnie z tą koncepcją lokalizacja fizyczna jest nieistotna dla realizacji zadań firmy oraz egzekwowania jej kultury i zasad. Podejście „Remote-First” zakłada, że każdy pracownik — wykonujący swoje zadania zdalnie lub w biurze — otrzymuje takie same możliwości. Nie chodzi tu wyłącznie o technologię czy narzędzia. Ważne jest traktowanie pracowników zdalnych w taki sam sposób, jak pracowników biurowych.

 

Dlaczego system „Remote-First” jest teraz tak istotny?

 Obecna sytuacja związana z pandemią wpływa na ludzi i firmy na całym świecie. Organizacje są zmuszone zastanowić się nad miejscem wykonywania różnych zadań. Osobiście zawsze uważałem, że praca to aktywność, a nie miejsce. Jednak w wielu organizacjach jest inaczej.

 

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Dlaczego Twoim zdaniem tak się dzieje w większości firm?

 Praca zdalna zbyt często jest postrzegana jako luksus i coś wyjątkowego. Uważa się, że na taką możliwość trzeba zasłużyć, a w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć winny jest dział kadr. Służę doradztwem i pomocą przy wdrażaniu technologii, które pozwalają skutecznie realizować taki system pracy i widzę, że również aspekt czystko ludzki często bywa pomijany.

 

No tak. Technologia jest istotna, ale dobre samopoczucie pracowników jest dużo ważniejsze. Jakimi wskazówkami i sprawdzonymi metodami możesz podzielić się ze świeżo upieczonymi pracownikami zdalnymi?

To moja listę najlepszych rozwiązań pracy zdalnej w systemie „Remote-First”. Nie jest ona wyczerpująca, ale sprawdziła się w moim przypadku i w moich zespołach. Mam nadzieję, że okaże się przydatna dla wszystkich osób przechodzących na pracę zdalną:

 1. vHappyHour— organizuj cotygodniowe spotkania wideo zespołu, podczas których wszyscy mogą przy ulubionym napoju przez 30–60 minut porozmawiać o sprawach niezwiązanych z pracą. To dobra okazja, by poznać swoich współpracowników i utrzymać dobre relacje personalne.
 2. Biuro domowe— dostosuj miejsce pracy w domu do swojego stylu działania. Ja mam czworo dzieci, więc w rezultacie podczas pracy towarzyszy mi sporo interesujących efektów dźwiękowych. Pamiętaj, że domowe biuro to przede wszystkim Twój DOM.
 1. Jeden punkt dostępu— niezależnie od lokalizacji i urządzenia warto mieć jedno miejsce, w którym można uzyskać bezpieczny dostęp do wszystkich zasobów cyfrowych. Przykładowo – chmurę.
 1. Wideokonferencje zamiast telefonu— połączenia zdalne realizuj w trybie wideo. To zwiększa zaangażowanie pracowników oraz pomaga radzić sobie z izolacją.
 1. Udostępnianie treści zespołom— jeśli odbywasz spotkania w biurze, zawsze udostępniaj tablice, wykresy i notatki w centralnej bazie danych, aby inni nie czuli się wykluczeni — rób zdjęcia.
 1. Tablice cyfrowe — jeśli w spotkaniu uczestniczą osoby pracujące zdalnie, nie używaj zwykłej tablicy. Skorzystaj z tablicy cyfrowej.
 1. Planowanie wspólnych spotkań— praca zdalna to świetna sprawa, ale ludzie potrzebują kontaktów fizycznych. Organizuj spotkania zespołu co najmniej raz na kwartał.
 1. Współpraca w czasie rzeczywistym— Office 365 lub Google Apps — nie trzeba dodawać nic więcej, wiadomo o co chodzi.
 1. Przerwy co 90 minut— ważne, by odpocząć i rozprostować nogi.
 1. Porozmawiaj z kimś (nie tylko sam ze sobą)— jeśli w danym dniu nie masz spotkań, zadzwoń do kogoś lub przejdź się do sklepu. To ważne, by utrzymywać kontakty z ludźmi.
 1. Rozliczanie wyników— pamiętaj, że realizując projekt rozliczany na podstawie wyników, warto rozsądnie zaplanować czas pracy. Często nie trzeba pracować od 9 do 17. Możesz samodzielnie określić swoje godziny pracy, tak aby wykonać zadania w terminie.

 

W świetle ostatnich wydarzeń wiele osób będzie jednak po raz pierwszy pracować zdalnie. Co zrobić, jeśli w naszym mieszkaniu nie ma miejsca na biuro?

Jak już wspomniałem, domowe biuro to przede wszystkim nasz dom. Pracując w domu, nie musimy się stresować, że są z nami dzieci. Zdarzało się, że w tle moich połączeń słychać było dźwięki, jakie wydawał Buzz Astral czy Chudy z Toy Story, a także całą gamę innych przypadkowych hałasów. Moja rada jest taka, by na początku uprzedzić, że rozmawiamy z domu. Nigdy nie było to dla mnie problemem. Nic tak nie przełamuje lodów, jak okrzyk „Na koniec świat i jeszcze dalej!”

 

Ha! Nie mogę się doczekać, kiedy Buzz Astral dołączy do moim rozmów. Podsumowując, gdyby czytelnicy mieli zastosować jedną wskazówkę z przedstawionych na naszym blogu, którą Twoim zdaniem powinni wprowadzić w życie?

Uważam się za szczęściarza, mogąc wykonywać moją pracę z dowolnego miejsca. Jest to możliwe dzięki platformie VMware Workspace ONE, naszym technologiom współpracy i kulturze firmy VMware. Jestem przekonany, że dzięki rozwijaniu kultury i architektury pracy zdalnej w systemie „Remote-First” problemy takie jak np. globalne pandemie czy inne wypadki zagrażające tzw. Business Continuity nie będą wpływać na naszą działalność w przyszłości. Będziemy po prostu pracować jak zwykle.

 


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 14/04/2020 przez VMwarePOL

Workspace ONE, czyli firmowa komunikacja zawsze i wszędzie

Gdy wydarzy się coś, co wymaga od pracowników całkowitego przestawienia się na nowe sposoby pracy kluczową rolę dla utrzymania ciągłości biznesowej odgrywa pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami oraz możliwość efektywnego przekazywania informacji setkom, a nawet tysiącom osób. Zawsze musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz ich rodzin. Do tego niezbędna jest […]

Dodane 23/03/2020 przez VMwarePOL

#zostańwdomu – VMware pomaga firmom przejść na pracę zdalną

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 zaskoczyła cały świat biznesu. Szczególnie, gdy z dnia na dzień 70-80 proc. a nawet 90 proc. pracowników pracuje zdalnie. Konieczność izolacji sprawia, że praca zdalna staje się bowiem koniecznością. To co kiedyś było przywilejem, innowacją dziś jest “nową normalnością”. Dla nas wszystkich obecna sytuacja to ogromne wyzwanie, ale dla […]

Dodane 18/06/2020 przez VMwarePOL

Władze Południowych Moraw postawiły na pracę zdalną

Morawy Południowe to malownicza kraina we wschodniej części Czech. Idealny region dla fotografów, rowerzystów i miłośników architektury. Władze samorządowe tego regiony dbają jednak nie tylko o komfort turystów i mieszkańców, ale i własnych pracowników wdrażających technologie cyfrowych stanowisk pracy, w oparciu o VMware Horizon. Przejście z tradycyjnych fizycznych komputerów na nową technologię miało zakończyć się pod […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy