Gospodarka zadowolenia, czyli jak chmura wspiera customer experience  

Dodane 28/02/2020 by VMwarePOL

Richard Bennett, dyrektor ds. rozwiązań i strategii biznesowych w firmie VMware

Według badań, 72 proc. Millennialsów woli wydać pieniądze na event realizowany na żywo, niż na rzeczy materialne. Decyzje zakupowe młodych pokoleń definiuje bowiem pogoń za ciekawymi doświadczeniami, a nie posiadanie. Jak, w tym nowym świecie, którym rządzi tzw. customer experience i swoista gospodarka zadowolenia, odnajduje się nowoczesny biznes? Silna rynkowa konkurencja sprawia, że firmy które nie troszczą się o zadowolenie klienta, albo źle zrozumiały jego oczekiwania, to firmy, które długo nie pociągną.

W cyfrowych czasach, kiedy zachowania konsumenckie definiuje ponad 330 mln aplikacji, rozsianych po milionach różnych urządzeń, tzw. customer experience jest wszystkim. Nie cena. Nie produkt. Nie charakter usługi. Dzisiaj organizacje i ich zyski definiuje zadowolenie klienta z zaoferowanego mu poziomu interakcji z firmą i produktem. Brzmi prosto, ale dla wielu firm to nadal swego rodzaju magiczne hokus-pokus. Rzecz w tym, że nowoczesne technologie, jak i zdobywające dopiero rynek innowacje, np. VR, AR, 5G czy sztuczna inteligencja, rewolucjonizują interakcję na linii biznes-konsument, bardziej niż wymyślenie i popularyzacja centrów handlowych. Szczególnie, że technologie usprawniające ten proces są na wyciągnięcie ręki. Organizacje mogą korzystać przecież ze środowisk chmurowych, które umożliwiają wdrażanie takich innowacji, jakich firma potrzebuje tu i teraz, w zgodzie z tym czego chcą ich klienci i odbiorcy.

CX – droga tylko dla sprzedawców?

Komu najbardziej potrzebne są dzisiaj kompetencje w zakresie budowania CX. Czy to droga tylko i wyłącznie dla sprzedawców doświadczeń i rzeczy?  Pacjent jadący karetką na sygnale, by jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną i klient kupujący sukienkę, pozornie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. W obu tych sytuacjach, organizacje muszą jednak zrobić wszystko, by zadowolić swoich odbiorców. W przypadku opieki zdrowotnej chodzi o czas – szybko wykonana usługa, znacznie podwyższa szanse na to, że lekarze uratują mu życie. W przypadku retailera zadanie nie jest obarczone taką dozą ryzyka, wszak nie chodzi o ludzie życie, nawet gdy ktoś twierdzi, że nie może żyć bez nowej pary butów. Jednak w skali rynku, wysoka jakość obsługi jest biznesowym być albo nie być. Żyjemy w czasach bez drugich szans. Silna rynkowa konkurencja sprawia, że firmy które nie troszczą się o zadowolenie klienta, albo źle zrozumiały jego oczekiwania, to firmy, które długo nie pożyją. Przekonały się o tym zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i ogromne korporacje.

Wróćmy do przykładu karetki pogotowia. O zadowoleniu pacjenta w tym wypadku decyduje szybkość z jaką otrzyma odpowiednią opiekę. Wiedza o tym jakie bieżące dolegliwości doskwierają pacjentowi, na co chorował w przeszłości i jak długo,  mogą zdeterminować cały proces leczenia już na wczesnym etapie diagnozy. Jeszcze do niedawna pomoc udzielana w karetce, miała za zadanie utrzymać pacjenta w stanie pozwalającym na podjęcie dalszej akcji ratowniczej w szpitalu. W karetce pacjent mógł otrzymać jedynie wstępne, objawowe leczenie, a to prawdziwe zaczynało się dopiero w szpitalu. Dzięki cyfrowym technologiom i swobodnemu obiegowi danych, właściwa terapia może zacząć się już w momencie, gdy pacjent trafi do ambulansu. To z kolei umożliwia cloud computing. Dzięki chmurom pracownicy medyczni mogą mieć pełny dostęp do historycznych informacji na temat pacjenta i już za nim pacjent trafi do szpitala, opracować jakiś wstępny plan działania. Ale to nie koniec. Gdy sanitariusze udzielają pierwszej pomocy, dane uzyskane w tym czasie, dzięki chmurom publicznym i sieciom 5G, mogą być od razu przetransferowane do szpitalnych systemów IT, by ekipa lekarska była gotowa do podjęcia odpowiednich działań na czas.

CX innowacjami pisany

Transformacja cyfrowa całkowicie zmieni model działań służby zdrowia i jej relacji z pacjentami. Dane będą szybko wędrowały od czujników IoT, przez chmury aż do szpitalnych systemów analitycznych i dzięki temu opieka stanie się bardziej proaktywna niż reaktywna. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, personel karetki pogotowia wyposażony w urządzenia mobilne stale wysyła dane o stanie zdrowia swojego pacjenta, szpital odbiera i przetwarza je w czasie rzeczywistym, aby przypisać odpowiednich lekarzy do pacjenta zaraz po jego dotarciu do szpitala. Efekt? Szybsza diagnoza, szybsze leczenie i w rezultacie – szybszy powrót do zdrowia. Puśćmy trochę wodze fantazji. Szybki obieg danych to szansa nawet na zdalne działania. Chirurg w szpitalu, podłączony do okularów VR mógłby przeprowadzić testową operacją, by zaoszczędzić czas już po przybyciu pacjenta do szpitala. Gdyby sytuacja tego wymagała mógłby nawet poinstruować lekarza prowadzącego w karetce jak ma przeprowadzić ratujący życie zabieg.

W przypadku usług mniej krytycznych np. w branży handlowej, chmura i szybki obieg danych nie są kwestią życia i śmierci, chyba, że mamy na myśli śmierć biznesową. Jednak zadowolenie klienta ma ogromne znacznie dla sukcesu danej firmy i prawidłowego funkcjonowania współczesnego rynku. Obecnych konsumentów nie interesuje jak coś działa, wychodzą z założenia, że ma po prostu spełniać ich oczekiwania. Klienci chcą by produkt lub usługa, które otrzymają były odpowiedzią na ich wymagania, nawet te ukryte, których jeszcze nie znają. Ich pogoń za doświadczeniami to nasza rzeczywistość i to w każdym obszarze. I ponownie wiele zależy od dostępności oraz szybkości przetwarzania danych.

Przykładowo, sklep przyszłości będzie samodzielnie analizował dane historyczne, aktualny popyt, stan magazynu i dokonywał zamówień produktów uzależnionych m.in. od czynników okolicznościowych. Prognozy zwiastują pierwszą falę upałów? Ok, zamawiamy zgrzewki zimnych napojów i zestawy do grilla. Już teraz dane zbierać mogą inteligentne półki sklepowe uzbrojone w czujniki IoT, połączone ze sobą w ramach chmury prywatnej danego sklepu. Cały ten system ma oczywiście dostęp do sieci z której dzięki chmurom publicznym zbierają dane o pogodzie z aplikacji pogodowej. Dane są całościowo przetwarzane i transferowane do centralnej chmury retailera i następnie lądują w jego centrum magazynowym, skąd dostawa napojów i grilli wyjedzie, by dotrzeć do danego sklepu na czas upałów.

Szybka droga przez chmury

Nasze babcie zwykły powtarzać, że „albo szybko, albo dobrze”. Jeszcze do niedawna, z perspektywy specjalistów od IT, szybkie usługi były postrzegane jako usługi mało bezpieczne. Szybkie przetwarzanie danych nie mogło jednocześnie kojarzyć się z wysokim poziomem zabezpieczeń. Dlatego wiele innowacyjnych pomysłów nie dało się wdrożyć. Karetka nie może przecież pozwolić sobie na atak hakera, a klient retailera na utratę pieniędzy. Działo się tak, ponieważ skomplikowanie systemów informatycznych było zbyt duże, by firmom zaoferować zarówno szybkość jak i bezpieczeństwo. Dzisiaj jest inaczej – technologie chmurowe znacznie uprościły działanie systemów odpowiedzialnych za obieg danych.  

Nowoczesne technologie same z siebie nie mogą być celem dla biznesu. Tu nie chodzi o wdrożenie jakiejś chmury. Technologie biznesowe muszą działać w symbiozie, niczym naczynia połączone. Nie da się jednak osiągnąć tej zmiany bez poczynienia odpowiednich inwestycji. Firmy potrzebują odpowiedniego oprogramowania, które stanowić będzie fundament aplikacji, usług i doświadczeń cyfrowych, działających w oparciu o różne chmury i to bez ryzyka, że coś pójdzie nie tak. Organizacje, które nie będą bały się tych inwestycji, mogą osiągnąć wszystko. Bardziej spersonalizowane usługi, wyższe wskaźniki sprzedaży, lepszy standard świadczeń – to podstawa, ale i przyszłość tzw. customer experience.


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , , ,

Podobne artykuły

Dodane 13/03/2020 przez VMwarePOL

VMware rozwija usługi do tworzenia innowacyjnych aplikacji

Nowa infrastruktura i nowe produkty. Oto nowy rozdział dla VMware. W tym tygodniu wprowadziliśmy zestaw zupełnie nowych produktów i usług, dzięki którym nasi klienci będą mogli łatwiej modernizować swoje aplikacje oraz stworzyć bezpieczniejszą i wydajniejszą infrastrukturę. Oferta ta otwiera nowy rozdział w kategorii modernizacji aplikacji — zarówno dla VMware, jak i dla naszych klientów. Kliknij tutaj, by obejrzeć powtórkę naszych ogłoszeń. […]

Dodane 04/02/2020 przez VMwarePOL

vSAN jest gotowy na kolejny rok pełen sukcesów

Nick Cross, starszy dyrektor ds. HCI w regionie EMEA Każda firma, która tworzy nowe rozwiązania, bez względu czy mówimy o produkcje lub usłudze, wie, że jedyną miarą jej sukcesu jest finalna opinia klienta. Przez ostatnie 20 lat w VMware robiliśmy wszystko, by nasze narzędzia były coraz nowocześniejsze i odpowiadały klientom. Rozwinęliśmy się od wirtualizacji po […]

Dodane 03/04/2020 przez VMwarePOL

Technologiczna pomoc dla służby zdrowia w czasach kryzysu

Jeśli kiedykolwiek ktoś na świecie zastanawiał się kiedy będzie odpowiedni moment na cyfryzację służby zdrowia – to właśnie teraz. To właśnie teraz, jak nigdy przedtem, potrzebujemy szybkich, sprawnych i responsywnych służb medycznych. Nie jest to jednak wpis dla tych, którzy szukają sensacyjnych wieści z branży technologicznej. Nie jest to odpowiedni czas na takie treści. Dzisiaj […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy