Dlaczego chmura to przyszłość służby zdrowia?

Dodane 08/01/2020 by VMwarePOL

Ochrona zdrowia to sektor, którego cyfryzacja jest jednym z najtrudniejszych rynkowych wyzwań. W szpitalach, klinikach czy przychodniach nadal działają dziesiątki tzw. systemów zastanych. Służba zdrowia przetwarza przy tym ogromne ilości wrażliwych danych, a to wszystko w środowisku w którym wykorzystanie technologii może bezpośrednio przełożyć się na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. I właśnie dlatego placówki medyczne powinny starać się na bieżąco wdrażać najnowsze dostępne rozwiązania. Na całym świecie władze starają się stworzyć cyfrową służbę zdrowia. Jest to szczególnie ważne w Europie, która boryka się z malejącymi kadrami przy jednoczesnym starzeniu się całego społeczeństwa, o czym pisaliśmy bardziej szczegółowo w poprzednim wpisie.

Nasz najnowszy raport “Przyszłość służby zdrowia” dobitnie wykazał, że w tym samym czasie, gdy ochrona zdrowia stara się zwiększyć swoją własną efektywność operacyjną poprzez innowacyjne IT, konsumenci domagają się zwiększenia jakości samych usług medycznych. Tutaj główne zadanie spada na barki dyrektorów ds. informatyki, którzy muszą wziąć odpowiedzialność za zbudowanie nowych systemów realizujących obie wizje. Według raportu Forbes Insight, 46 proc. z nich jest świadoma roli jaką muszą odgrywać w zakresie cyfryzacji swoich organizacji.  Wszyscy z tej grupy mają świadomość, że sukces odniosą nie dzięki zakupom nowego sprzętu IT, ale dzięki szybkiemu dostępowi do nowych usługi i funkcji. To swoiste przyspieszenie w służbie zdrowia można osiągnąć dzięki chmurze obliczeniowej. To obecnie jedyna technologia, która może diametralnie zmienić sposób w jaki lekarze, pielęgniarki i sanitariusze świadczą wysokiej jakości usługi medyczne dla swoich pacjentów.

Rewolucja napędzana chmurą

Chmura dzięki swoim możliwościom uproszczania procesów rozwoju, wdrażania, zabezpieczania i zarządzania aplikacjami i danymi stanowi dzisiaj podstawę nowoczesnej służby zdrowia. Dzisiaj nie chodzi jednak tylko o zbudowanie szpitalnego IT w oparciu o chmurę publiczną, prywatną czy hybrydową. Cloud musi być przede wszystkim narzędziem, który na samym końcu udostępnia personelowi medycznemu oraz pacjentom odpowiednie platformy i aplikacje, szybko i bezpiecznie. Organizacje już teraz wykorzystują średnio 8 rożnych chmur obliczeniowych i w ich oparciu wykorzystują aplikacje w różnych modelach: tradycyjnym, natywnie-chmurowych, SaaS. Dynamika rynkowych zmian wymaga na firmach posiadanie systemów, które umożliwiają jednak wdrażania zmian i nowych obciążeń szybko i bezproblemowo.

Prawdziwe multicloudowe doświadczenie oznacza dzisiaj możliwość szybkiego tworzenia, uruchamiania, łączenia i zabezpieczania każdej aplikacji, bez względu w jakiej chmurze działa. I to naszym zdaniem jest droga, którą musi iść służba zdrowia. To droga, która wspiera rozwój i działanie nowych aplikacji chmurowych oraz tych działających w oparciu o kontenery. Dzięki temu podejściu firmy mogą być w stanie sprawniej zarządzać posiadanymi już aplikacjami. Przede wszystkim jednak dobrze zaprojektowane środowisko multicloud umożliwa koncentrację na samych wynikach, a nie na procesach wdrożeniowych. Korzyści na tym się jednak nie kończą.

  1. Jedno kliknięcie, moc możliwości – chmurę obliczeniową uruchamia się znacznie szybciej i prościej niż buduje tradycyjne środowisko IT, a możliwości są prawie te same, jeśli nie większe. Dla organizacji z branży medycznej szybki dostęp do nowych możliwości to często najważniejszy czynnik determinujący wybór danej technologii.
  2. Napęd dla innowacji – szybkość i prostota chmura ogranicza złożoność organizacyjnego IT, dzięki czemu instytucje mogą bez skrępowania, elastycznie i bezpiecznie korzystać z różnorodnych narzędzi, których wdrożenie przy starych systemach byłoby np. niemożliwe. Dzięki temu można lepiej eksperymentować z innowacjami bez ryzyk operacyjnych i nadmiernych kosztów.
  3. Wolność finansowa – często się zdarza, że szpitale muszą dokonywać dużych inwestycji z góry zamiast korzystać z modelu pay-as-you go. Chmura pozwala zmienić te podejście, zapewniając ochronie zdrowia pełną elastyczność modeli wydatków CAPEX i OPEX. W erze borykających się z problemami usług zdrowotnych pozwoli im to zapewnić nowy poziom opieki w znacznie bardziej ekonomicznym tempie, dostosowanym do bieżących potrzeb danej placówki.
  4. Błyskawiczne skalowanie – dzięki chmurze organizacje mogą zwiększać i zmniejszać zasoby obliczeniowe zgodnie z danymi potrzebami, szybko i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że dane zasoby można dopasowywać do potrzeb i priorytetów placówki oraz jej pracowników nawet w oparciu o codzienne uwarunkowania.
  5. Funkcjonalny skrót – gdy organizacja potrzebuje nowej platformy lub aplikacji zawsze istnieje szansa na to, że jakaś wersja tego typu softu już gdzieś istnieje. Chmura ułatwia ich wdrażanie. Jednocześnie chmura ułatwia częściowe tylko wdrażania istniejących mechanizmów. Jeśli organizacje z branży medyczne będą musiały opracować część swojej oferty od zera mogą ją tworzyć przecież o gotowe do użycia komponenty, które zostały już dostarczone i sprawdzone, a to może drastycznie skrócić czas i koszty.

Klucz to nowoczesnej służby zdrowia

Pojawienie się hybrydowego świata, łączącego wykorzystanie tradycyjnych systemów ze środowiskami multicloud oznacza, że organizacje z branży zdrowotnej będą coraz bardziej przyzwyczajone do korzystania z usług IT bez obawy o sposób ich świadczenia lub zarządzania – tak jak konsumenci nie martwią się o to, jak energia jest wytwarzana, zarządzana i dostarczana z gniazdka. Jednak wciąż pozostaje wiele pytań, na które należy odpowiedzieć, takich jak wymogi bezpieczeństwa i ochrona danych.

Ostatecznie jednak presja na korzystanie z usług w chmurze, które wykorzystują krytyczne dane pacjentów, prawdopodobnie przyjdzie ze strony rządów zainteresowanych świadczeniem uniwersalnych, nieskrępowanych granicami państw, usług zdrowotnych swoim obywatelom – co jest szczególnie możliwie i pożądane w UE. Presję będę wywierać również dostawy oprogramowania zainteresowani udostępnieniem swojego softu za pośrednictwem usług chmurowych.

Podczas gdy różni dostawcy usług chmurowych i usług oferowanych w modelu SaaS dostarczają poszczególne komponenty potrzebne do stworzenia odpowiedniej strategii cyfrowej, tylko VMware zapewnia jednak kompleksowy cyfrowy fundament niezbędny do opracowania i zbudowania holistycznych rozwiązań chmurowych. Nasze oprogramowanie umożliwia organizacjom ze służby zdrowia szybkie tworzenie, uruchamianie, zarządzanie, łączenie i wewnętrzną ochronę aplikacji w dowolnej chmurze – realizując w ten sposób wizję nowoczesnej medycyny.

 

 

 


Kategoria: Aktualności

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Dodane 20/12/2017 przez blogsadmin

Nowe badanie VMware: sektor bankowy przoduje we wdrażaniu najnowszych technologii

Podczas konferencji Money 20/20 w Las Vegas firma VMware, przedstawiła wyniki badania przeprowadzonego na jej zlecenie wśród amerykańskich specjalistów ds. bankowości. Jego tematem był wpływ technologii na przyszłość sektora bankowego. Zdaniem bankowców, nowe technologie – od Internetu rzeczy, przez uwierzytelnianie biometryczne, po blockchain – w ciągu najbliższych pięciu lat odmienią ich branżę. Wyniki badania nie […]

Dodane 14/04/2020 przez VMwarePOL

Workspace ONE, czyli firmowa komunikacja zawsze i wszędzie

Gdy wydarzy się coś, co wymaga od pracowników całkowitego przestawienia się na nowe sposoby pracy kluczową rolę dla utrzymania ciągłości biznesowej odgrywa pozostawanie w kontakcie ze współpracownikami oraz możliwość efektywnego przekazywania informacji setkom, a nawet tysiącom osób. Zawsze musimy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz ich rodzin. Do tego niezbędna jest […]

Dodane 24/10/2019 przez VMwarePOL

Jak zapewnić pracownikom prawdziwe cyfrowe doświadczenia?

Kristine Dahl Steidel, wiceprezes ds. rozwiązań dla użytkowników końcowych w regionie EMEA, VMware Pracodawcy muszą coraz zacieklej walczyć o uzdolnionych pracowników. Pozyskanie ich staje się coraz większym wyzwaniem. Według raportu Deloitte 2019 Global Human Capital Trends, 70 proc. respondentów wskazało rekrutację jako istotny problem, a 16 proc. z nich uznało ją za jedną z trzech największych trudności, […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy