Dlaczego chmura to przyszłość służby zdrowia?

Dodane 08/01/2020

Ochrona zdrowia to sektor, którego cyfryzacja jest jednym z najtrudniejszych rynkowych wyzwań. W szpitalach, klinikach czy przychodniach nadal działają dziesiątki tzw. systemów zastanych. Służba zdrowia przetwarza przy tym ogromne ilości wrażliwych danych, a to wszystko w środowisku w którym wykorzystanie technologii może bezpośrednio przełożyć się na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. I właśnie dlatego placówki medyczne powinny starać się na bieżąco wdrażać najnowsze dostępne rozwiązania. Na całym świecie władze starają się stworzyć cyfrową służbę zdrowia. Jest to szczególnie ważne w Europie, która boryka się z malejącymi kadrami przy jednoczesnym starzeniu się całego społeczeństwa, o czym pisaliśmy bardziej szczegółowo w poprzednim wpisie.

Nasz najnowszy raport “Przyszłość służby zdrowia” dobitnie wykazał, że w tym samym czasie, gdy ochrona zdrowia stara się zwiększyć swoją własną efektywność operacyjną poprzez innowacyjne IT, konsumenci domagają się zwiększenia jakości samych usług medycznych. Tutaj główne zadanie spada na barki dyrektorów ds. informatyki, którzy muszą wziąć odpowiedzialność za zbudowanie nowych systemów realizujących obie wizje. Według raportu Forbes Insight, 46 proc. z nich jest świadoma roli jaką muszą odgrywać w zakresie cyfryzacji swoich organizacji.  Wszyscy z tej grupy mają świadomość, że sukces odniosą nie dzięki zakupom nowego sprzętu IT, ale dzięki szybkiemu dostępowi do nowych usługi i funkcji. To swoiste przyspieszenie w służbie zdrowia można osiągnąć dzięki chmurze obliczeniowej. To obecnie jedyna technologia, która może diametralnie zmienić sposób w jaki lekarze, pielęgniarki i sanitariusze świadczą wysokiej jakości usługi medyczne dla swoich pacjentów.

Rewolucja napędzana chmurą

Chmura dzięki swoim możliwościom uproszczania procesów rozwoju, wdrażania, zabezpieczania i zarządzania aplikacjami i danymi stanowi dzisiaj podstawę nowoczesnej służby zdrowia. Dzisiaj nie chodzi jednak tylko o zbudowanie szpitalnego IT w oparciu o chmurę publiczną, prywatną czy hybrydową. Cloud musi być przede wszystkim narzędziem, który na samym końcu udostępnia personelowi medycznemu oraz pacjentom odpowiednie platformy i aplikacje, szybko i bezpiecznie. Organizacje już teraz wykorzystują średnio 8 rożnych chmur obliczeniowych i w ich oparciu wykorzystują aplikacje w różnych modelach: tradycyjnym, natywnie-chmurowych, SaaS. Dynamika rynkowych zmian wymaga na firmach posiadanie systemów, które umożliwiają jednak wdrażania zmian i nowych obciążeń szybko i bezproblemowo.

Prawdziwe multicloudowe doświadczenie oznacza dzisiaj możliwość szybkiego tworzenia, uruchamiania, łączenia i zabezpieczania każdej aplikacji, bez względu w jakiej chmurze działa. I to naszym zdaniem jest droga, którą musi iść służba zdrowia. To droga, która wspiera rozwój i działanie nowych aplikacji chmurowych oraz tych działających w oparciu o kontenery. Dzięki temu podejściu firmy mogą być w stanie sprawniej zarządzać posiadanymi już aplikacjami. Przede wszystkim jednak dobrze zaprojektowane środowisko multicloud umożliwa koncentrację na samych wynikach, a nie na procesach wdrożeniowych. Korzyści na tym się jednak nie kończą.

  1. Jedno kliknięcie, moc możliwości – chmurę obliczeniową uruchamia się znacznie szybciej i prościej niż buduje tradycyjne środowisko IT, a możliwości są prawie te same, jeśli nie większe. Dla organizacji z branży medycznej szybki dostęp do nowych możliwości to często najważniejszy czynnik determinujący wybór danej technologii.
  2. Napęd dla innowacji – szybkość i prostota chmura ogranicza złożoność organizacyjnego IT, dzięki czemu instytucje mogą bez skrępowania, elastycznie i bezpiecznie korzystać z różnorodnych narzędzi, których wdrożenie przy starych systemach byłoby np. niemożliwe. Dzięki temu można lepiej eksperymentować z innowacjami bez ryzyk operacyjnych i nadmiernych kosztów.
  3. Wolność finansowa – często się zdarza, że szpitale muszą dokonywać dużych inwestycji z góry zamiast korzystać z modelu pay-as-you go. Chmura pozwala zmienić te podejście, zapewniając ochronie zdrowia pełną elastyczność modeli wydatków CAPEX i OPEX. W erze borykających się z problemami usług zdrowotnych pozwoli im to zapewnić nowy poziom opieki w znacznie bardziej ekonomicznym tempie, dostosowanym do bieżących potrzeb danej placówki.
  4. Błyskawiczne skalowanie – dzięki chmurze organizacje mogą zwiększać i zmniejszać zasoby obliczeniowe zgodnie z danymi potrzebami, szybko i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że dane zasoby można dopasowywać do potrzeb i priorytetów placówki oraz jej pracowników nawet w oparciu o codzienne uwarunkowania.
  5. Funkcjonalny skrót – gdy organizacja potrzebuje nowej platformy lub aplikacji zawsze istnieje szansa na to, że jakaś wersja tego typu softu już gdzieś istnieje. Chmura ułatwia ich wdrażanie. Jednocześnie chmura ułatwia częściowe tylko wdrażania istniejących mechanizmów. Jeśli organizacje z branży medyczne będą musiały opracować część swojej oferty od zera mogą ją tworzyć przecież o gotowe do użycia komponenty, które zostały już dostarczone i sprawdzone, a to może drastycznie skrócić czas i koszty.

Klucz to nowoczesnej służby zdrowia

Pojawienie się hybrydowego świata, łączącego wykorzystanie tradycyjnych systemów ze środowiskami multicloud oznacza, że organizacje z branży zdrowotnej będą coraz bardziej przyzwyczajone do korzystania z usług IT bez obawy o sposób ich świadczenia lub zarządzania – tak jak konsumenci nie martwią się o to, jak energia jest wytwarzana, zarządzana i dostarczana z gniazdka. Jednak wciąż pozostaje wiele pytań, na które należy odpowiedzieć, takich jak wymogi bezpieczeństwa i ochrona danych.

Ostatecznie jednak presja na korzystanie z usług w chmurze, które wykorzystują krytyczne dane pacjentów, prawdopodobnie przyjdzie ze strony rządów zainteresowanych świadczeniem uniwersalnych, nieskrępowanych granicami państw, usług zdrowotnych swoim obywatelom – co jest szczególnie możliwie i pożądane w UE. Presję będę wywierać również dostawy oprogramowania zainteresowani udostępnieniem swojego softu za pośrednictwem usług chmurowych.

Podczas gdy różni dostawcy usług chmurowych i usług oferowanych w modelu SaaS dostarczają poszczególne komponenty potrzebne do stworzenia odpowiedniej strategii cyfrowej, tylko VMware zapewnia jednak kompleksowy cyfrowy fundament niezbędny do opracowania i zbudowania holistycznych rozwiązań chmurowych. Nasze oprogramowanie umożliwia organizacjom ze służby zdrowia szybkie tworzenie, uruchamianie, zarządzanie, łączenie i wewnętrzną ochronę aplikacji w dowolnej chmurze – realizując w ten sposób wizję nowoczesnej medycyny.

 

 

 


Kategoria: SDDC, Virtualization

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Dodane 05/12/2019 przez msalanski

5 technologicznych wyzwań dla europejskiej służby zdrowia

Jens Koegler, dyrektor ds. służby zdrowia w VMware Europejska służba zdrowia rozwija się bardzo dynamicznie i dokonała nie lada postępu w wielu dziedzinach. Według ostatniego raportu Deloitte, urodzeni obecnie obywatele UE mogą żyć nawet 30 lat dłużej niż ich rodzice i dziadkowie. Wiele wskazuje na to, że ten trend nie tylko się utrzyma, ale będzie […]

5 minuty czytania
Dodane 25/04/2019 przez msalanski

Biznes pręży muskuły, czyli 4 porady jak wycisnąć soki z innowacji

 Prof. Feng Li, Dyrektor Katedry Zarządzania Innowacjami i Technologiami w Cass Business School  Wielu menedżerów nadal nie docenia znaczenia, skali i tempa cyfrowych zmian, jakie zachodzą w ich rynkowym otoczeniu. Wszyscy zgadzają się, że innowacje to dzisiaj konieczność, ale praktyka boleśnie pokazuje, że od pomysłu do spieniężenia wiedzie długa i kręta droga. Firmy nie mają […]

3 minuty czytania
Dodane 20/03/2019 przez msalanski

„Roboty” w służbie bezpieczeństwa cyfrowych miejsc pracy

Charles Barratt, główny architekt rozwiązań biznesowych w dziale End-User Computing, VMware EMEA Sztuczna inteligencja rozbudza naszą wyobraźnię od ponad pół wieku. Od kiedy Alan Turing w 1950 r. zaprezentował swój test na inteligencję maszyn, nie ma dnia, byśmy nie dyskutowali nad potencjałem jaki drzemie w inteligentnych maszynach. Dyskutujemy na uniwersytetach, rozmyślamy o liczeniu elektrycznych owiec, […]

5 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy