5 zasad udanej migracji do chmury obliczeniowej

Dodane 08/08/2019

 Po wielu latach rynkowej debaty, firmy pogodziły się z myślą, że aplikacje mobilne i środowiska chmurowe to dzisiaj biznesowy niezbędnik. Sam cloud computing to nieoderwalny element strategii cyfryzacyjnej każdej organizacji. Według badań Taneja Group, ponad 65 proc. firm na świecie już teraz część swoich danych i systemów przechowuje w chociaż jednej chmurze publicznej. Obecnie podstawowe pytanie nie brzmi więc „czy” lub „kiedy” zmigrować firmowe dane do chmury, tylko jak.

Przeniesienie firmowych zasobów do chmury to nie jest tylko i wyłącznie kwestia praktyczno-techniczna. Firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku posiadają zazwyczaj zastane systemy i aplikacje. Wszystko to jest ze sobą ściśle połączone. Wszystko to odpowiada za działanie krytycznych dla biznesu operacji i usług. Często decyzja o migracji tego skomplikowanego środowiska zapada bez uwzględnienia poziomu jego skomplikowania. Według badań Taneja Group, tylko 19 proc. organizacji zainteresowanych wdrożeniem chmury hybrydowej przeprowadziło odpowiednie testy i opracowało strategię migracji, obejmującą takie zagadnienia jak bezpieczeństwo danych, ryzyko awarii czy spadek jakości świadczonych usług. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę by migracja firmowych systemów była udana wystarczy pamiętać 5 podstawowych zasad:

  1. Przemyśl i uzasadnij migrację do chmury

Przed rozpoczęciem samego procesu migracji konieczna jest ocena wartości biznesowej takiego przedsięwzięcia. Ocena ta powinna objąć nie tyle firmę jako całość, co każdy, oddzielny proces biznesowy. Należy dokładnie ocenić jakie korzyści da przeniesienie danego systemu do chmury i porównać je wadami posiadania go w pierwotnym kształcie. Może się okazać, że dana operacja jest na tyle krytyczna dla funkcjonowanie biznesu, że ryzyko jej awarii przeważy nad potencjalnymi zyskami.

  1. Opracuj własną strategię migracyjną

Każda firma jest inna. Oznacza to, że nie ma jednej, idealnej drogi w chmury. Opracowanie własnej ścieżki jest kluczowe dla migracyjnego sukcesu. Są jednak pewne punkty wspólne. Każda firma musi określić czy migracja odbędzie się w ramach tzw. podejścia lift-and-shift, czyli firmowe systemy zostają przeniesione do chmury w całości, bez najmniejszych zmian. Można postawić też na rozwiązania software-as-a-service (SaaS) albo platform as a service (PaaS) i przenieść tylko część firmowych obciążeń, systemów oraz aplikacji. Można też całość firmowej infrastruktury przemodelować pod konkretne wdrożenie chmurowe od podstaw. Podejście na które padnie wybrów zależy tylko i wyłącznie od potrzeb biznesu i jego własnego krajobrazu aplikacyjno-technologicznego.

  1. Testuj, wyciągaj naukę z błędów, naprawiaj

Na samym początku migracji warto wybrać kilka mniej istotnych firmowych obciążeń i użyć ich jako obszaru roboczego do testów. Wyniki takiej próbnej migracji pozwolą firmie określić właściwe działania, by przeniesienie krytycznych systemów odbyło się sprawnie i bez problemów.

  1. Aby ograniczyć ryzyko nie bój się poprosić o pomoc

Na samym początku planowania musisz mieć świadomość, że na etapie samego wdrożenia dodatkowe zasoby mogą okazać się niezbędne. Może to być konieczność doszkolenia firmowego zespołu IT lub outsourcing ekspertów. Jeśli najprawdopodobniej jest to pierwsza firmowa migracja do chmury, zainwestowanie w zewnętrzną pomoc może okazać się bardziej efektywnym operacyjnie i kosztowo kierunkiem, niż robienie tego samemu.

  1. Bezproblemowo migruj do chmury za pomocą VMware Cloud na AWS

Rozwiązani VMware Cloud on AWS zostało zaprojektowane tak, aby pomóc organizacjom w przenoszeniu aplikacji do publicznych, prywatnych lub tradycyjnych środowisk i odwrotnie. Łączy w sobie to co najlepsze w ofercie lidera w dziedzinie chmury publicznej z sztandarowymi rozwiązaniami eksperta od wirtualizacji firmowych centrów danych. Wszystko to jest dostarczane za pośrednictwem technologii znanej wielu organizacjom, co minimalizuje ryzyko pojawienia się silosów między zespołami i zapewnia płynne, spójne wrażenia konsumenckie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej jak sprawnie przeprowadzić migracje do chmury?

Pobierz nasz whitepaperMigrating Apps to the Cloud in 5 Steps’


Kategoria: Virtualization

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 09/05/2017 przez blogsadmin

Jak zmodernizować infrastrukturę przy użyciu wirtualnego storage’u?

Przemysław Tomaszewski, Systems Engineer, VMware Zarządy firm często wywierają presję na działy IT, chcąc, by stały się one motorem napędowym cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. W rzeczywistości swoją chęć wprowadzania zmian informatycy muszą konfrontować z koniecznością zmagania się z szarą codziennością i wyzwaniami technicznymi, z którymi mają do czynienia na bieżąco. By pozbyć się podobnych dylematów, przedsiębiorstwa […]

4 minuty czytania
Dodane 27/02/2019 przez msalanski

Hiperkonwergencja i “pudełkowe” data center rosną w siłę

Według IDC wartość rynku rozwiązań konwergentnych wyniosła 3,5 mld dolarów – o ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost zaliczyły jednak rozwiązania hiperkonwergentne. Trend ten napędzają inwestycje w cyfrową transformację biznesu, która potrzebuje prostych i sprawnych narzędzi.

4 minuty czytania
Dodane 30/10/2017 przez blogsadmin

Vodafone Group wirtualizuje funkcje telekomunikacyjne z VMware

Stanisław Bochnak, Senior Business Solutions Strategist, VMware VMware dostarczy wspólną heterogeniczną i wielodomenową platformę NFV, która przyśpieszy tworzenie innowacyjnych usług i ograniczy koszty W sytuacji, gdy dostawcy usług przygotowują swoje sieci na wprowadzenie technologii 5G (spodziewane około 2020 r.), programowo definiowane zwirtualizowane platformy i usługi stają się ważnym elementem planowanego rozwoju operatorów. Vodafone wdroży VMware vCloud® […]

2 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy