Biznes pręży muskuły, czyli 4 porady jak wycisnąć soki z innowacji

Dodane 25/04/2019 by VMwarePOL
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

 Prof. Feng Li, Dyrektor Katedry Zarządzania Innowacjami i Technologiami w Cass Business School 

Wielu menedżerów nadal nie docenia znaczenia, skali i tempa cyfrowych zmian, jakie zachodzą w ich rynkowym otoczeniu. Wszyscy zgadzają się, że innowacje to dzisiaj konieczność, ale praktyka boleśnie pokazuje, że od pomysłu do spieniężenia wiedzie długa i kręta droga. Firmy nie mają bowiem problemu z tworzeniem nowych cyfrowych strategii, ale nadal brakuje im wiedzy jak je wdrożyć, by idee przekładały się na realne biznesowe wyniki.

To, na ile szybko firmy potrafią wykorzystać różne pomysły i technologie do realizacji celów biznesowych, jest kluczem do ich przetrwania. Nie wszystkie firmy wiedzą jednak jak to zrobić. W przygotowanym dla VMware badaniu Innovating in the Exponential Economy pisałem, że brak im nie tylko odpowiedniego planu, ale i kultury działania. W tym tekście chcę się z Wami podzielić 4 radami jak można jednak przezwyciężyć te ograniczenia.

Nie bój się eksperymentować

Do tej pory model wdrażania innowacji w firmach, czy technologii w ogóle, oparty był na ciągłym analizowaniu czy dane wdrożenie przyniosło z góry oczekiwane rezultaty. To była z jednej strony podstawa do oceny skuteczności, z drugiej, wskazówka odnośnie tego jak postępować w przyszłości. Niestety, współczesny rynek jest coraz mniej przewidywalny i jest wręcz niemożliwe, by trafnie ocenić, czy dana technologia okaże się w naszej firmie sukcesem, czy porażką. To sprawia, że firmy muszą przyjąć nową strategię działania. Przede wszystkim powinny one przyjąć zasadę, że jak tylko pojawi się na horyzoncie szansa i okazja do zmian, należy zapalić zielone światło dla nowych wdrożeń.

Joe Baguley z VMware podkreśla: ta strategiczna swoboda działania musi być oparta zarówno na technologiach, jak i odpowiedniej kulturze organizacyjnej, która umożliwia ich wykorzystanie tu i teraz. Tylko wtedy można stworzyć strategię wdrażania innowacji, która umożliwia ciągłą obserwację warunków rynkowych i możliwość płynnej zmiany wcześniej obranego kursu. Bez takiego podejścia, wiele innowacji przestaje nimi być jeszcze zanim zostaną wdrożone.

Nie zawsze “nowe” znaczy lepsze

Wiele organizacji, by sprostać wyzwaniom jakie przed nimi stawiają nowe technologie, porzuca swoje sprawdzone do tej pory modele biznesowe i od podstaw tworzą zupełnie inne. Ten proces jednak rzadko kiedy bazuje na nowatorskich rozwiązaniach. Choć technologie coraz szybciej poszerzają granice, tego co jest możliwe, ich pełny potencjał często zostaje w efekcie takiej polityki niewykorzystany. Nie zawsze jednak trzeba szukać czegoś zupełnie nowego i wyważać otwarte drzwi. Stopniowe ewoluowanie istniejącego w firmie modelu biznesowego może być znacznie lepszym rozwiązaniem.

Cyfrowa kultura wspierana technologiami

Opracowanie kompleksowej strategii innowacji wymaga czegoś więcej niż zmiany mentalności i kultury organizacji. Aby odnieść sukces na dłuższą metę, firmy muszą zapewnić swoim pracownikom szybkie i skuteczne narzędzia oraz procedury. Zarządzający firmami muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za zapewnienie im odpowiedniej infrastruktury, która będzie zdolna do dostarczania zasobów szybko i sprawnie na szerokiej gamie urządzeń mobilnych, w aplikacjach i w chmurach obliczeniowych. Cyfrowa kultura musi formalnymi narzędziami determinować nieformalne sposoby zachowania i inicjatywy pracowników, którzy muszą czuć, że mogą uczestniczyć w procesach wdrażania innowacji. Każda próba zmiany kultury bez zrozumienia tych podstawowych założeń może zakończyć się niepowodzeniem.

Chwytaj okazje

Spore grono firm przyznaje otwarcie, że nie idzie im zbyt dobrze przekuwanie nowych pomysłów w realne korzyści biznesowe. Zdaniem Kevina O”Connora z firmy badawczej IHS Markit, innowacje trzeba traktować jak mięśnie i nieustannie trenować – im częściej je ćwiczysz, tym stają się mocniejsze. Na rynkach, które charakteryzuje dynamiczny rozwój, gdzie zacierają się granice między branżami i gwałtowny rozwój biznesowych ekosystemów, przetrwanie wielu firm zależy głównie od ich umiejętności sprawnego reagowania na zachodzące zmiany. Przedsiębiorstwa muszą wprowadzać innowacje tu i teraz, nie czekając aż rynek zweryfikuje czy są one dobre czy nie. Firma musi zawsze być gotowa do zmiany swojej strategii działania, tak by odpowiadać na potrzeby rynku. Bycie innowacyjnym to w efekcie nieustanne poszukiwanie i chwytanie okazji w odpowiednim czasie.

 

 


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 18/06/2020 przez VMwarePOL

Zakupy w chmurach – jak cloud zmienia branżę retail

Jarek Matschey, Dyrektor ds. branży retail, VMware EMEA Branża handlowa przechodzi dzisiaj prawdziwą rewolucją i nie chodzi o to jak wyglądają same sklepy. Mam na myśli to jak, co oraz czym kupujemy. Zmienia się również sposób w jaki działają łańcuchy dostaw. Nowoczesne technologie na nowo definiują doświadczenia konsumentów oraz sposób w jaki działają współcześni sprzedawcy detaliczni. Kluczem […]

Dodane 09/12/2016 przez blogsadmin

Trendy w aplikacjach mobilnych w 2017 roku

Tomasz Lorek, EUC Sales Specialist, VMware Zbliża się koniec roku – czas więc na krótkie podsumowanie i kilka ciekawych statystyk. Z obserwacji wynika, że średnia ilość urządzeń z jakich korzystają użytkownicy wynosi na dziś 3.64, średnia częstotliwość z jaką sięgają po urządzenie mobilne to 150 razy w ciągu dnia, a korzystają z nich średnio przez 72 […]

Dodane 08/08/2019 przez VMwarePOL

5 zasad udanej migracji do chmury obliczeniowej

 Po wielu latach rynkowej debaty, firmy pogodziły się z myślą, że aplikacje mobilne i środowiska chmurowe to dzisiaj biznesowy niezbędnik. Sam cloud computing to nieoderwalny element strategii cyfryzacyjnej każdej organizacji. Według badań Taneja Group, ponad 65 proc. firm na świecie już teraz część swoich danych i systemów przechowuje w chociaż jednej chmurze publicznej. Obecnie podstawowe […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy