Technologiczne prognozy 2019 według Chrisa Wolfa

Dodane 08/02/2019 by VMwarePOL
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Chris Wolf, CTO, Global Field and Industry w VMware

Żyjemy w czasach gdy kontakt z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami mamy prawie nieograniczony. Sięgnijmy pamięcią wstecz i zobaczymy wtedy, że za tą rewolucją nie stoją tylko niezwykłe urządzenia. Za wszystko odpowiada oprogramowanie. Nie zrozumcie mnie źle. Producenci sprzętu nieustannie udoskonalają technologie i szeroko rozumiany hardware. Wspieranie go np. rozwiązaniami uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji jest najlepszym przykładem. No ale nawet na tym przykładzie widać, że dynamikę zmian nakręca instalacja odpowiedniego oprogramowania.

To właśnie „soft” jest głównym motorem zmian, który wspiera nas na drodze innowacji. Dzięki oprogramowaniu, na bazie którego działają technologiczne fundamenty naszych aplikacji, fundamenty te mogą zmieniać się równie dynamicznie, jak same aplikacje. W 2019 firmy powinny skoncentrować się na rozwoju oprogramowania i definiowanych programowo technologiach, by zawsze być gotowym na nowości jakie nas mogą spotkać. Dzięki temu staną się bardziej elastyczne i usuną spod nóg wiele przeszkód mogących hamować proces innowacji. Mając to wszystko na uwadze warto przyjrzeć się głównym wyzwaniom jakie mogą czekać biznes w 2019 roku.

Chmura to nie miejsce, chmura to możliwości

Decyzje między usługami chmurowymi, a chmurami stricte prywatnymi nie jest kwestią dobrego lub złego wyboru. To tylko i wyłącznie kwestia pragmatyzmu. Co firma potrzebuje tu i teraz? To co jest dobre dla jednej firmy, nie musi takie być dla drugiej. Istnieje szereg zagadnień, które determinują inwestycje w dane rozwiązanie. Są to między innymi ilość danych jakimi firma zarządza, ograniczenia regulacyjne, zależności aplikacji firmowych czy ograniczenia wynikające z fizycznej infrastruktury IT. Przykładowo, istnieje wiele przypadków, w których już sam wolumen cyfrowych informacji, tworzonych każdego dnia i jakimi zarządza dana firma nie nadaje się do obsługi we własnej tylko chmurze prywatnej. A co dopiero o wdrożeniu narzędzia do analizy tych danych. Moim zdaniem rok 2019 pokaże nam dobitnie, że chmura obliczeniowa nie musi być bazą do „instalacji” innowacji. Narzędzia do automatyzacji, anlityki big data czy uczenia maszynowego w znacznie większym stopniu niż dotychczas będą trafiać w ręce biznesu w formie usług w chmurach.

Krocząc dumnie po krawędzi sieci

Spotkałem wielu dyrektorów ds. technologii informatycznych, którzy chcą wprowadzać w swoich firmach więcej innowacji. Głównym wyzwaniem pozostaje dla nich pytanie – od czego zaczać?  Odpowiedź jest prosta. Obserwuj otoczenie. W miarę jak coraz więcej przedsiębiorstw będzie wdrażać innowacje ten punkt wejście będzie coraz bardziej jasny i klarowny. Wdrażanie nowości na masową skalę zmusi jednak firmy do rozwoju procedur zarządzania i zabezpieczenia coraz bardziej heterogenicznych środowisk IT. Ponadto organizacje będą musiały zmierzyć się z szeregiem strategicznych wyzwań dotyczących rozwiązań brzegowych.

Jedną z opcji będzie inwestowanie w rozwiązania od indywidualnych dostawców usług w chmurze. Inną opcją jest inwestowanie w elastyczną infrastrukturę wspierającą aplikacje i usługi wielu dostawców, a także projekty i aplikacje typu open source. W VMware będziemy nadal koncentrować się na zapewnieniu wymaganej elastyczności i wyboru, zapewniając jednocześnie zdefiniowane przez oprogramowanie procedury bezpieczeństwa czy spójności operacyjnej.

Duch innowacji, czyli pragnienie zmian

Innowacyjna firma, która chce by jej rozwiązania były bardziej inteligentne, wydajne i zautomatyzowane musi zainwestować w systemy, umożliwiające łatwe i szybkie wprowadzania nowinek. Dzięki zwirtualizowanym centrom danych każdy biznes może łatwo instalować nowe aplikacje, tworzyć kolejne usługi sieciowe i bezpieczeństwa oraz rozwiązania chmurowe, w oparciu o jedną platformę i aktualizacje. W 2019 r. ta metodyka działań zdominuje rynek, napędzając inwestycje w rozwiązania SD-WAN. Dalszy wzrost zaliczą także systemy hiperkonwergentne. Oczywiście nie zabraknie specjalistów IT, którzy dalej będą budować fizyczną infrastrukturę IT pod każde nowe wdrożenie systemowe. Ale na krótką metę to zła droga. Specjaliści IT w dobie nowych technologii mają więcej kluczowych zadań niż siedzenie w serwerowni. Szczególnie, że konkurencja nie śpi.

Bezpieczeństwo sieci nowej generacji

Dzisiejsze sieci oraz polityki bezpieczeństwa stosowane w przedsiębiorstwach muszą być bardziej dynamicznie niż zagrożenia z którymi się mierzą. Firmy potrzebują elastycznych rozwiązań, by wdrażać nowe rozwiązania tam gdzie są potrzebne. Z tego powodu w 2019 r. należy spodziewać się większego zainteresowanie rozwiązaniami gwarantującymi mikrosegmentację. W tym roku technologie SD-WAN i wirtualizacja sieci staną się rozwiązaniami powszechnie już stosowanymi, a operatorzy telekomunikacyjni w coraz większym stopniu będą sięgać po nie jako podstawę swojej działalności. Bez tych technologicznych rozwiązań, firmom w najbliższych latach będzie bardzo trudno kontrolować i modyfikować aplikacje, sieci i polityki bezpieczeństwa szybko i na zawołanie. Firmy nie muszą od razu rzucać się na głęboką wodę. Wirtualizacja sieci może następować etapami w ramach programów pilotażowych, co da firmie czas by dopiero uczynić z tego operacyjną przewagę.

Balans między szybkością a regularnością

Rozwój cloud computingu w ostatnich latach pokazał nam wyraźnie, jak wiele firmy mogą zyskać tylko w oparciu o szybkość i elastyczność chmur publicznych. Jednocześnie, usługi chmurowe różnych dostawców bywają niedopasowane do wszystkich potrzeb firmy. W efekcie przedsiębiorcy są niejako zmuszeni do długoterminowej współpracy z kilkoma dostawcami chmur. Nie ma w tym oczywiście nic złego.

VMware posiada wielu sprawdzonych partnerów chmurowych, którzy dzięki współpracy z nami rozwinęli szereg dodatkowych usługi i funkcjonalności. Tak samo my, dzięki nim budujemy nowe rozwiązania programowe, stanowiące serce naszej działalności. W obu przypadkach lawiruje się między rozwiązaniami. Naszym zadaniem jest wtedy kontrola and tym, by zachować pełną elastyczność i funkcjonalność. Coraz więcej przedsiębiorstw w taki właśnie strategiczny sposób zarządza aplikacjami, które tworzą. Przykładowo, trzon aplikacji, który musi sprostać regulacjom, można zbudować w oparciu o kontenery Kubernetes. Istotne jest jednak posiadane też takiej platformy do rozwoju tej samej aplikacji, która umożliwia działanie gdziekolwiek i jakkolwiek. Nie mając tej możliwości firmy mogą pozamykać się w swoistych silosach IT generujących dodatkowe koszty. W 2019 r. VMware będzie intensywnie działać, by umożliwić firmom tę zmianę.


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 21/02/2017 przez blogsadmin

VMware nagrodził najlepszych polskich partnerów roku 2016

Podczas konferencji VMware Partner Leadership Summit firma VMware wręczyła nagrody dla swoich partnerów w Polsce, którzy w roku 2016 osiągnęli największe sukcesy sprzedażowe. Nagrody przyznano w ośmiu kategoriach, doceniając firmy i osoby, które przyczyniły się do rozpowszechnienia rozwiązań VMware pośród polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. oraz w określonych segmentach rynku. „Kanał partnerski VMware w Polsce […]

Dodane 16/12/2019 przez VMwarePOL

Sztuka zrozumienia – czy klienci firm IT znają pełny potencjał chmury?

Herve Renault, Senior Director – Head of Cloud Providers EMEA Choć zarówno producenci rozwiązań IT oraz partnerzy technologiczni żywią się cyfrową energią, jaką niesie za sobą chmura, muszą jednocześnie pamiętać, że dla ich klientów nie jest ona trzonem biznesu. Rolę dzisiejszych dostawców technologii powinni więc działać jak doradcy, którzy demonstruję firmom, jak oferowane innowacje mogą […]

Dodane 30/10/2017 przez blogsadmin

VMware oferuje operatorom telekomunikacyjnym najszybszy sposób na wdrożenie platformy OpenStack z architekturą Network Functions Virtualization

Stanisław Bochnak, Senior Business Solutions Strategist, VMware Wydanie VMware vCloud NFV-OpenStack przekształca sieci dostawców usług telekomunikacyjnych, łącząc infrastrukturę NFV klasy operatorskiej z oprogramowaniem OpenStack i obsługą kontenerów VMware Integrated OpenStack-Carrier Edition zapewnia nowe funkcjonalności telekomunikacyjne, oferując większą wydajność funkcji VNF, dynamiczne skalowanie oraz korzystanie ze wspólnych zasobów w chmurze (multi-tenancy) i ich rezerwację. Nowe rozwiązanie firmy […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy