Jak ułatwić przedsiębiorstwom wykorzystanie Internetu Rzeczy?

Dodane 12/07/2017 by blogsadmin
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Roch Norwa, Lead Systems Engineer, VMware

Przedsiębiorstwa na całym świecie chcą wdrażać rozwiązania oparte o Internet Rzeczy, by rozwijać swoje oferty produktowe i zdobywać nowe rynki. Kluczem do sukcesu jest zdolność do monitorowania i zarządzania rozwiązaniami IoT i połączonymi urządzeniami – uruchamianymi zarówno lokalnie, jak i w chmurze – w skali całego przedsiębiorstwa.

Analitycy Gartnera szacują, że w 2020 roku 90 proc. projektów IoT będzie wykorzystywać jakąś formę bramy IoT. Co więcej, według IDC baza zainstalowanych na świecie punktów końcowych IoT ma do 2020 r. urosnąć do ponad 30 mld – z stanu 12,1 mld w końcu 2015 r. Gdy IoT zaczyna upowszechniać się w przedsiębiorstwach, organizacje potrzebują uproszczonego podejścia do zarządzania, monitorowania i zabezpieczania swojej infrastruktury oraz danych.

Przedsiębiorstwa chcące wykorzystywać IoT napotykają jednak na problemy związane ze skalą i złożonością wdrożeń oraz względami bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na te wyzwania Samsung Electronics i VMware podjęły wspólne działania, których celem jest ułatwienie użycia Internetu Rzeczy zarówno działom IT, jak i zespołom zajmującym się automatyka przemysłową (OT – Operational Technology) w fabrykach i przedsiębiorstwach.

Platforma SAMSUNG ARTIK™ Smart IoT dostarcza klientom sprzęt i oprogramowanie potrzebne do rozpoczęcia wdrażania rozwiązań Internetu Rzeczy, a technologia VMware – VMware Pulse™ IoT Center™ ułatwi zarządzanie infrastrukturą IoT w pełnym zakresie wdrożenia – od brzegu sieci do chmury. Połączenie ofert ma na celu stworzenie kompleksowego rozwiązania, obejmującego zarówno komponenty sprzętowe i programowe, komunikację z chmurą, technologie budynkowe jak i możliwości monitorowania i zarządzania produktami w całym ich cyklu życia. Dodatkowo Samsung Electronics i VMware chcą zintegrować rozwiązania SAMSUNG ARTIK 530 z Liota (Little IoT Agent), zestawem narzędzi programistycznych (SDK) open source, który ułatwi zarządzanie, monitorowanie i zabezpieczanie ich wdrożeń IoT.

Na czym polega technologia VMware Pulse IoT Center? Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o wdrożeniach IoT w przedsiębiorstwach. Wykorzystuje ono sprawdzone technologie – VMware AirWatch® (do zarządzania urządzeniami końcowymi) oraz VMware vRealize® Operations™ (do monitorowania infrastruktury i diagnostyki). Rozwiązanie zaprojektowano, by spełniało specyficzne, złożone potrzeby zarówno zespołów IT, jak i OT oraz wspierało szeroki wybór systemów brzegowych i połączonych urządzeń.

Dzięki VMware Pulse IoT Center klienci zyskają:

Kompleksowe zarządzanie: Uproszczona kontrola połączonych „rzeczy” obejmie:

 • Łatwiejsze uruchamianie, monitorowanie i zabezpieczanie wielu różnych systemów brzegowych IoT, połączonych urządzeń i aplikacji przy użyciu jednej konsoli;
 • Współdziałanie heterogenicznych systemów brzegowych i połączonych urządzeń, wykorzystujących rozmaity sprzęt, systemy operacyjne i protokoły komunikacyjne;
 • Określanie i nadzorowanie przy użyciu zaawansowanego i elastycznego mechanizmu opartego na regułach, gdzie i kiedy „rzeczy” powinny być zaktualizowane w bezprzewodowym trybie OTA albo wymienione.

Inteligentniejsze działanie: Na szczegółowy wgląd w czasie rzeczywistym w stan „rzeczy”, umożliwiający reagowanie na anomalie zanim pojawią się problemy, będą się składać:

 • Analityka i monitoring infrastruktury w czasie rzeczywistym;
 • Możliwość wizualizowania wszystkich systemów brzegowych, połączonych urządzeń i relacji między nimi (stanu, lokalizacji i zależności) w ramach poszczególnych przypadków zastosowań IoT;
 • Definiowanie wskaźników KPI, alarmów i działań.

Zwiększona ochrona: Zabezpieczanie infrastruktury IoT, w tym: „rzeczy”, sieci i jej brzegu oraz aplikacji, obejmie:

 • Ograniczanie dostępu do danych przez tworzenie tuneli od punktu zbierania informacji do aplikacji – poprzez wykorzystanie VMware NSX jako dodatkowego rozwiązania;
 • Skuteczne usuwanie danych z urządzeń, gdy ich bezpieczeństwo jest zagrożone;
 • Dostarczanie w trybie OTA aktualnego oprogramowania układowego i poprawek bezpieczeństwa przy użyciu mechanizmu opartego na politykach.

Szybsze wprowadzanie innowacji: Na uproszczenie i przyśpieszenie wdrażania oraz skalowania IoT złożą się:

 • Łatwiejsze uruchamianie wdrożeń IoT za pomocą jednego narzędzia do zarządzania wszystkimi urządzeniami;
 • Skrócenie czasu zwrotu inwestycji poprzez łatwiejsze uruchamianie urządzeń i ich późniejsze aktualizowanie;
 • Dynamiczne dostarczanie we właściwym czasie właściwych informacji do właściwych „rzeczy” – od brzegu sieci do chmury, w ramach zarządzania cyklem życia oprogramowania.

Obecnie nie wyobrażamy sobie już przyszłości bez IoT. Korzystanie z informacji w czasie rzeczywistym jest niezbędne do podejmowania właściwych decyzji biznesowych, a bezpieczeństwo danych i ich analiza są wpisane w każda strategie biznesową. Dlatego właśnie VMware Pulse IoT Center jest przyszłością biznesu.

————————————-
Chcesz zobaczyć więcej wpisów Rocha Norwy? Kliknij tu >


Kategoria: Aktualności

Tagi: , , ,

Podobne artykuły

Dodane 12/05/2017 przez blogsadmin

Nieprzerwana opieka nad pacjentami – rozwiązania mobilne w służbie zdrowia

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska Według danych Deloitte, światowy rynek cyfrowych rozwiązań dla służby zdrowia był w 2014 r. warty niemal 27 mld dolarów, a do roku 2018 kwota ta ma wzrosnąć niemal dwukrotnie – do 53 mld dolarów. Medycyna to sektor, w którym wykorzystanie technologii może bezpośrednio przełożyć się na ratowanie ludzkiego zdrowia […]

Dodane 28/12/2017 przez blogsadmin

Nowe badanie VMware: za rewolucję cyfrowego środowiska pracy odpowiadają pracownicy

Stanisław Bochnak, Senior Business Solutions Strategist, VMware Firma VMware opublikowała niedawno wyniki swojego rocznego badania na temat stanu technologii cyfrowego środowiska pracy oraz ich wpływu na biznes. Z raportu wynika, że w przypadku pracowników, którzy mają większe możliwości wyboru preferowanych i potrzebnych im do pracy aplikacji, prawdopodobieństwo wzrostu produktywności jest niemal 5-krotnie większe, a czas poświęcany […]

Dodane 03/01/2020 przez VMwarePOL

Biznes w świecie miliarda aplikacji – jak nimi zarządzać, by odnieść rynkowy sukces

Jean Pierre Brulard, wiceprezes VMware w regionie EMEA Jesteśmy właśnie w trakcie aplikacyjnej rewolucji. Jeszcze 10 lat temu na całym świecie było ok. 52 mln aplikacji. Dzisiaj jest ich już ponad 335 mln, a wciągu najbliższych pięciu lat dobijemy do prawie miliarda. Te wskaźniki najdobitniej pokazują, że rozwój technologii doprowadził do rozkwitu cyfrowego życia. Żyjemy […]

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy