Nieprzerwana opieka nad pacjentami – rozwiązania mobilne w służbie zdrowia

Dodane 12/05/2017
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska

Według danych Deloitte, światowy rynek cyfrowych rozwiązań dla służby zdrowia był w 2014 r. warty niemal 27 mld dolarów, a do roku 2018 kwota ta ma wzrosnąć niemal dwukrotnie – do 53 mld dolarów. Medycyna to sektor, w którym wykorzystanie technologii może bezpośrednio przełożyć się na ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. I właśnie dlatego placówki medyczne powinny starać się na bieżąco wdrażać najnowsze dostępne rozwiązania.

O ile jednak chętnie mówi się o innowacjach, o tyle w rzeczywistości postęp spowalniają kurczące się budżety i presja na ograniczanie kosztów. Plan wprowadzania nowych technologii dla pacjentów musi także uwzględniać wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i nierównym dostępem do usług mobilnych. W jaki sposób służba zdrowia ma więc wykorzystać nowe technologie?

Połączenie analityki danych z technologiami mobilnymi otwiera zupełnie nowe możliwości w obszarach diagnostyki i opieki nad pacjentem. Niektórzy pacjenci wykorzystują już swoje urządzenia mobilne do analizy stanu zdrowia – np. opaski fitness służą im do monitorowania pulsu, liczby kroków i przebiegu snu. Te dane mogą być także wykorzystywane przez personel medyczny do zdalnej obserwacji stanu pacjenta, w ramach systemu ciągłej ochrony zdrowia. W krajach ze sprywatyzowaną służbą zdrowia analiza takich informacji może pomóc w określaniu zakresu i kosztów polisy, by lepiej dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zbieranie danych z różnych urządzeń klinicznych może umożliwić lekarzom tworzenie elektronicznych statystyk pacjenta, dających pełny, 360-stopniowy obraz stanu zdrowia w czasie rzeczywistym. Błyskawiczny zdalny dostęp do dowolnego terminala ułatwia wgląd w dane pacjenta i podjęcie właściwego leczenia. Aplikacje medyczne mogą dziś zbierać duże ilości danych, co umożliwia lekarzom świadczenie usług na wyższym poziomie. Z kolei pacjentom urządzenia mobilne mogą dawać dostęp do zdalnych wideo konsultacji, co ograniczy liczbę wizyt w szpitalu tylko do tych, które są niezbędne. Tym samym opieka nad chorym przestaje zamykać się w ścianach przychodni czy szpitala.

Opisane rozwiązania dają możliwość ogromnego usprawnienia opieki medycznej, zarówno z perspektywy lekarza, jak i chorego. Ale jak to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od danych transferowanych pomiędzy pacjentem, a dostawcą usług medycznych, a na tej drodze nie brakuje wyzwań.

Jednym z czynników spowalniających wprowadzanie nowych rozwiązań do powszechnego użytku w służbie zdrowia są kwestie bezpieczeństwa. Wrażliwe dane stają się potencjalnym celem ataku cyberprzestępców. Oto kilka metod, które mogą pomóc w pokonaniu barier związanych z bezpieczeństwem informacji medycznych:

  • Przykład z góry – kadra zarządzająca wyższego szczebla musi uczynić bezpieczeństwo IT priorytetem. W tej branży gromadzone informacje są niezwykle wrażliwe i cenne, dlatego też muszą podlegać rygorystycznej polityce zarządzania danymi i być chronione wyjątkowo silnymi zabezpieczeniami.
  • Edukacja pracowników w zakresie mobilnego bezpieczeństwa – o ile papierowa dokumentacja medyczna może być zabezpieczona na terenie szpitala, o tyle dane elektroniczne są często przesyłane pomiędzy placówkami. Dlatego pracownicy muszą przechodzić stosowne i regularne szkolenia na temat bezpieczeństwa mobilnego, by w pełni zdawali sobie sprawę z konsekwencji naruszenia prawa.
  • Inwestycje w technologie ograniczające ryzyko – placówki ochrony zdrowia muszą inwestować we właściwe rozwiązania, które nadążą za tempem zmian. Muszą zacząć odchodzić od dotychczasowych technologii i wprowadzać rozwiązania zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa, takie jak VMware NSX i TrustPoint, jako podstawę swojej infrastruktury. Ochronią one wszystkie punkty końcowe.

Dla cyfrowej transformacji placówek medycznych kluczowe znaczenie ma zrozumienie, że punktem startowym tych przemian jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkownika końcowego – zidentyfikowanie słabych punktów i znalezienie sposobu na ich zabezpieczenie. Poprzez wykorzystanie kompleksowej platformy, takiej jak VMware AirWatch, ośrodki służby zdrowia otrzymują możliwość efektywnego zarządzania mobilnymi urządzeniami zbierającymi dane pacjentów oraz wprowadzania mobilnych innowacji, które podnoszą standardy opieki medycznej. To wszystko nie może jednak zadziać się bez postawienia w centrum uwagi strategii dotyczących opieki nad pacjentem i zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury IT.

Chcesz przeczytać więcej wpisów Bartłomieja Ślawskiego? Kliknij tu >


Kategoria: Mobility

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Dodane 19/05/2017 przez blogsadmin

Cyfrowe miejsce pracy w bankach nowej generacji

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska Firmy z sektora usług finansowych od zawsze musiały być otwarte na cyfrowe technologie i szybko wdrażać nowe rozwiązania, po to, aby zachowywać konkurencyjność. Jednak my, jako klienci końcowi, nie zwracamy szczególnej uwagi na to, jakie technologie wykorzystywane są w ramach back office danego banku. Zdolność gromadzenia danych i wykorzystywania […]

3 minuty czytania
Dodane 12/07/2017 przez blogsadmin

Jak ułatwić przedsiębiorstwom wykorzystanie Internetu Rzeczy?

Roch Norwa, Lead Systems Engineer, VMware Przedsiębiorstwa na całym świecie chcą wdrażać rozwiązania oparte o Internet Rzeczy, by rozwijać swoje oferty produktowe i zdobywać nowe rynki. Kluczem do sukcesu jest zdolność do monitorowania i zarządzania rozwiązaniami IoT i połączonymi urządzeniami – uruchamianymi zarówno lokalnie, jak i w chmurze – w skali całego przedsiębiorstwa. Analitycy Gartnera […]

3 minuty czytania
Dodane 16/02/2017 przez blogsadmin

Jak rozwiązać problemy współczesnych środowisk IT? Słuchając ludzi

Bartłomiej Ślawski, Country Manager, VMware Polska Nikt nie przepada za wypełnianiem firmowych formularzy rozliczania wydatków. Przez całe lata przedsiębiorcom wmawiano jednak, że korzystanie z nich ułatwia wszystkim życie. Ale prawda leży gdzie indziej — formularze są wygodne tylko dla tych, którzy odpowiadają za rozliczanie wydatków innych pracowników. Ten prosty przykład pokazuje, że w wielu firmach […]

2 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© 2018 VMware EMEA Blog
© 2018 VMware EMEA Blog
This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy