Jak zmodernizować infrastrukturę przy użyciu wirtualnego storage’u?

Dodane 09/05/2017
OŚWIADCZENIE: ten artykuł jest starszy niż jeden rok i może nie być aktualny w przypadku ostatnich wydarzeń lub nowo dostępnych informacji.

Przemysław Tomaszewski, Systems Engineer, VMware

Zarządy firm często wywierają presję na działy IT, chcąc, by stały się one motorem napędowym cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. W rzeczywistości swoją chęć wprowadzania zmian informatycy muszą konfrontować z koniecznością zmagania się z szarą codziennością i wyzwaniami technicznymi, z którymi mają do czynienia na bieżąco.

By pozbyć się podobnych dylematów, przedsiębiorstwa powinny skupić swoje wysiłki na dwóch obszarach: zastosowaniu bardziej wydajnej infrastruktury oraz zapewnieniu, by każdy element środowiska IT był odpowiednio zabezpieczony i stale dostępny. Działania te muszą ułatwić dostarczanie najnowocześniejszych usług dla danych i aplikacji biznesowych, co pozwoli firmom wyróżnić się i skutecznie konkurować na rynku.

Ten kontekst ułatwia zrozumienie, dlaczego rynek wirtualizacji storage’u jest już tak dojrzały. Analitycy Gartnera przewidują, że do 2019 r. blisko 30 proc. globalnej pojemności macierzy dyskowych zainstalowanych w centrach danych przedsiębiorstw będzie wdrożone przy użyciu technologii SDS (Software-Defined Storage) lub architektur zintegrowanych systemów hiperkonwergentnych, opartych na sprzęcie x86. To ogromny wzrost w porównaniu z dzisiejszym udziałem – nie przekraczającym 5 proc. VMware vSAN jest popularnym wyborem w ramach tego trendu – obecnie ponad 7000 klientów wdrożyło już nasze oprogramowanie wirtualnej pamięci masowej.

Odpowiedź na potrzebę natywnego bezpieczeństwa i dostępności

vSAN 6.6, najnowsze wydanie platformy wirtualizacji storage’u od VMware, umożliwia przedsiębiorstwom transformację bez obaw o bezpieczeństwo. vSAN zapewnia wydajny i bezproblemowy sposób wdrażania bezpieczniejszej infrastruktury o wysokiej dostępności dla krytycznych danych.

vSAN 6.6 oferuje ponadto pierwsze w branży rozwiązanie natywnego szyfrowania danych w stanie spoczynku, stworzone dla infrastruktury hiperkonwergentnej, które jeszcze bardziej przyśpieszy wdrażanie wirtualnej pamięci masowej. Dzięki szyfrowaniu danych przechowywanych w warstwie wirtualnej są one chronione przed niepowołanym dostępem, łatwiejsze staje się także zarządzanie kluczami. Dla klientów oznacza to uwolnienie się od konieczności kupowania drogich i ograniczonych funkcjonalnie sprzętowych dysków samoszyfrujących, ponieważ szyfrowanie w wirtualnej pamięci masowej jest zupełnie niezależne od hardware’u. Wirtualny storage zapewnia bezpieczeństwo w bardzo prosty i ekonomiczny sposób.

Zapewnienie ciągłości biznesowej

W biznesie liczy się stała dostępność, a firmy poszukują rozwiązań, które ją zagwarantują. To kolejny powód do wdrożenia wirtualnej pamięci masowej, oferującej mechanizm zarządzania o wysokiej dostępności, umożliwiający monitorowanie i zarządzanie nawet w rzadkim przypadku braku dostępu do serwera zarządzania.

Jako że ciągłość działania jest tak ważna dla klientów, to coraz częściej poszukują oni rozwiązań klastrowych o większych możliwościach, które jednocześnie nie rujnowałyby ich budżetów. Klienci posiadający dwie położone blisko siebie lokalizacje mogą „rozciągnąć” swoje zasoby pomiędzy nimi. Definiowana programowo pamięć masowa sprawia, że nie trzeba się martwić o kopię zapasową w pierwszym ośrodku – po rozciągnięciu klastra dane są „inteligentnie” zabezpieczone w tym ośrodku, który działa.

Nowa funkcja Enhanced Stretched Clusters w vSAN 6.6 zapewnia lokalną ochronę, oferując odporność zarówno na awarię w ośrodku, jak i na uszkodzenia lokalnych komponentów. Dzięki wykorzystaniu kompleksowego rozwiązania rozciągniętego klastra, klienci mogą osiągać korzyści związane z kosztami i prostotą infrastruktury HCI, realizując także funkcje disaster recovery i zapewniając ciągłość biznesową.

Zasadniczo chodzi o tak poważne podejście do bezpieczeństwa, by w momencie problemu, takiego jak awaria maszyny wirtualnej albo hosta, nie wpływał on na działanie aplikacji. Celem cyfrowej transformacji jest zapewnienie możliwie jak najlepszej obsługi użytkownika końcowego, a to oznacza, że biznes musi działać bez przerw.

Zwiększanie wydajności centrum danych poprzez optymalizację pamięci flash

Podstawowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw jest zwiększanie wydajności w odniesieniu zarówno do zasobów, jak i pracowników. Na wiele sposobów może to ułatwić wirtualna pamięć masowa. Optymalne rozwiązanie oferuje specyficzne możliwości monitorowania, zarządzania i rozwiązywania problemów w całej infrastrukturze, zwiększając tym samym wydajność IT.

Oparta na chmurze zaawansowana analityka dostarcza w czasie rzeczywistym informacje niezbędne do optymalnego działania infrastruktury wirtualnej pamięci masowej – w ten sposób znacząco ogranicza się koszty operacyjne, oszczędzając czas zużywany na administrowanie i monitorowanie. Przykładowo, jeśli pojawia się jakiś problem z konfiguracją, użytkownik może być powiadamiany o tym w czasie rzeczywistym i jednocześnie otrzymywać wskazówki dotyczące sposobu naprawy.

Dodatkowo, zoptymalizowane algorytmy i bieżące wsparcie najnowszych technologii flash prowadzi do znacznego zwiększenia wydajności wirtualnych pamięci masowych all-flash.

Programowe definiowanie cyfrowej przyszłości

Przedsiębiorstwa nie skupiają się tylko na przezwyciężaniu trudności napotykanych na co dzień – muszą także tworzyć cyfrową przyszłość. I w tym pomóc im może programowo definiowana pamięć masowa. Poprzez optymalizowanie wydajności pod kątem nowych generacji platform sprzętowych i aplikacji ułatwia ona przygotowanie klientów na przyszłe potrzeby związane z IT. Obejmuje to zdolność do wdrażania nowej generacji aplikacji, takich jak big data i Splunk, oraz wsparcie najnowszych technologii flash, takich jak nośniki SSD Intel Optane NVMe, oparte na rozwiązaniu 3D XPoint.

Korzystając z wirtualnej pamięci masowej, klienci mogą przygotować się na obsługę dowolnego obciążenia, w tym aplikacji centrum danych, natywnych aplikacji chmurowych i kontenerów. O wartości vSAN decyduje w dużej mierze sposób, w jaki to oprogramowanie zapewnia spójne działanie środowiska hybrydowego, składającego się z wdrożonej lokalnie platformy pamięci masowej dla przedsiębiorstw, połączonej z chmurą publiczną.

Pozbądź się obaw

Planując cyfrową transformację, trzeba liczyć się z problemami z zarządzaniem bezpieczeństwem, z elastycznością zasobów i długimi czasami odpowiedzi. Wirtualna pamięć masowa szybko okazała się sposobem na ich rozwiązanie, zapewniając natywane bezpieczeństwo HCI, niski koszt posiadania i wydajność technologii flash zoptymalizowaną pod kątem obsługi nowych generacji obciążeń.
Te możliwości dają działom IT podstawę do osiągania sukcesów w przyszłości – tworząc z wirtualnej pamięci masowej fundament cyfrowej transformacji biznesu.

Chcesz przeczytać więcej wpisów Przemysława Tomaszewskiego? Kliknij tutaj >


Kategoria: SDDC

Tagi: , ,

Podobne artykuły

Dodane 15/02/2017 przez blogsadmin

Unikalne funkcjonalności VMware NSX – Część 1: Natywne szyfrowanie ruchu Ethernet.

Piotr Jabłoński, Senior Systems Engineer, VMware Nikt nie chciałby, aby ktoś niepowołany mógł zmienić nasze dane, zrobić ich kopię lub je podsłuchać. Dotyczy to zwłaszcza danych przesyłanych między ośrodkami obliczeniowymi. Nie każdy ma własne światłowody, a nawet jeśli, to i tak nie gwarantuje to uniknięcia wycieku danych. Zdarza się, że przy łączeniu data center ze […]

2 minuty czytania
Dodane 09/01/2017 przez blogsadmin

Czym VMware vSAN 6.5 zaskoczył nas w 2016 roku?

Przemysław Tomaszewski, Systems Engineer, VMware Na tegorocznej konferencji VMworld Europe 2016 miała miejce zapowiedź najnowszego VMware vSAN. Nowy vSAN to wersja 6.5, a skoro nowa wersja to i nowe jej funkcjonalności. Dzisiaj skupimy się właśnie na tychże nowościach, które według mnie po raz kolejny poszerzają możliwości zastosowania vSAN w produkcyjnych warunkach i powodują, że vSAN […]

4 minuty czytania
Dodane 19/07/2017 przez blogsadmin

VMware Horizon Cloud na platformie Microsoft Azure

Roch Norwa, Lead Systems Engineer, VMware Jakie są główne cechy współczesnego biznesu? Mobilność, szybkość działania, rozproszenie oddziałów i pracowników. W takich środowiskach działy IT muszą zapewnić przyjazne dla użytkownika interfejsy, umożliwiające szybki i łatwy dostęp do danych oraz aplikacji firmowych, bez względu na lokalizację pracowników, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo. Jakie jest zatem najważniejsze zadanie stojące […]

2 minuty czytania

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy