הדיגיטיזציה של המדינה

פורסם בתאריך 06/04/2021 by VMware Israel

מאת יואכים מוראט, דירקטור המגזר הציבורי לאזור EMEA בחברת VMware

וינסטון צ’רציל, אחת הדמויות הבולטות בהיסטוריה אמר פעם “אף פעם אל תגרום למשבר להתבזבז”. וכעת, 75 שנים מאוחר יותר, בעוד העולם מתמודד עם סוג אחר של משבר, אותה תחושה עדיין תקפה.

אנו נמצאים בתקופה של הפרעה שלא יכולנו לצפות אותה. החל מדרישות ומדאגות משתנות ועד להסתמכות הולכת וגדלה על אוטומציה ועל אינטליגנציה מלאכותית. כתוצאה מכך, ממשלות חוות שינויים כמעט ברמה היומיומית ונאלצות למסד נהלים, פרוטוקולים ותהליכים, שמהווים עבורן אתגר משמעותי והזדמנות. דרך החיים שלנו השתנתה במהירות בששת החודשים הראשונים של 2020 , הרבה יותר מבמהלך שלושת השנים האחרונות. חוקרים מעריכים ששנתיים של שינוי נדחסו ל-10 שבועות ובכך העמידו את העמידות הדיגיטלית של כל מדינה ומדינה למבחן. התקופה הזו חשפה את החשיבות של התשתית הדיגיטלית כעמוד השדרה של הכלכלה, ולא רק כמאפשרת כלכלה טכנולוגית.

אחת ההשפעות המשמעותיות –שתהיה המורשת של וירוס הקורונה – היא ההדגשה של הפערים הקיימים במגזר הציבורי לעומת המגזר הפרטי (ומספיק להסתכל על ארגונים כמו אמזון, טסקו או זום). בתקופה זו ניתנה לממשלות ההזדמנות להאיץ את השינוי הדיגיטלי של מדינתם.  

הסגר יצר בעיות לכל הארגונים וביניהם גם לארגונים ממשלתיים. תפקודים בסיסיים כמו מתן שירות במערכת בתי המשפט, מערכת החינוך ואפילו הבחירות נפגעו. זאת, בשל העובדה שגורמים רבים מסתמכים על אינטראקציות פנים מול פנים ושלרוב הממשלות ברחבי העולם אין מערכת ברת קיימא המאפשרת לעובדיהן לעבוד מהבית בבטחה וביעילות. הסגרים הדגישו את העובדה שממשלות לא היו מוכנות מספיק ואת הצורך שלהן לתפעל את השירות הציבורי ממקומות מרוחקים.

למרות זאת, כמעט כל התפקודים שממשלה צריכה- יכולים להיות מיושבים עם הטכנולוגיה הקיימת- אין צורך להמציא דברים, או לעשות דברים במהירות. אם נסתכל על המגזר הפרטי נוכל להשתמש בדוגמא של נטפליקס. היא שילבה את האמצעים הטכנולוגיים ביחד עם הדרישה מהשוק. אין סיבה שהמגזר הממשלתי לא יתנהג אותו הדבר.

הרבה לפני המשבר, המהפכה הדיגיטלית אתגרה ממשלות. פיתוחים טכנולוגיים התעכבו בעיקר בגלל אילוצי תקציב. התקופה שאחרי משבר הקורונה תאלץ ממשלות לעשות עסקים בצורה שונה וליצור שותפויות בין המגזר הפרטי לציבורי כדי לקדם את הנושאים הללו.

כיום, כל הממשלות מנתבות עובדים כך שיוכלו לשרת אזרחים שפונים אליהם גם באמצעות הנייד שלהם. מדינות עוברות תהליכים מהירים. התהליך הזה זה לא רק יוצר עבודה בטווח הקצר, אלא גם יכול ליצור רשת שתהיה מסוגלת להתמודד עם שיטות ודרכי עבודה חדשות.

זה בפני עצמו מהווה אתגר. ההשקעה באמצעים טכנולוגיים צריכה גם לגשר על הפער הטכנולוגי של האזרחים, למשל כתוצאה מאזורים בעלי קליטה נמוכה יותר. רשתות G5 יוכלו לסייע בכך. זה מוביל לדאגה נוספת של שמירה על פרטיות ועל נתוני האזרחים. ממשלות עדיין מתמודדות עם קשיים ואתגרים רבים לאור מגפת הקורונה, אבל הטכנולוגיה לא צריכה להיות חסם. למעשה היא יכולה להעניק את התמיכה הגדולה ביותר. משבר הקורונה מפחית מחסומים לרפורמות קריטיות ומאפשר יצירת פלטפורמות חדשות. הטכנולוגיה היא כאן והיא הזרז שאנו צריכים לאחר המשבר הזה. למעשה בכוחה להביא עמה את השינוי המיוחל.


קטגוריה: חֲדָשׁוֹת

תגיות:

יכול לעניין אותך

לא נמצאו פוסטים משויכים

תגובות

אין עדכונים עדיין

הוספת תגובה

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy