Co je to Kubernetes?

Posted on 02/10/2019

Jedná se o technologii, která – slovy technického ředitele společnosti VMware v regionu EMEA, Joea Baguleyho – „se rychle posouvá z temných hlubin IT do širšího byznysového povědomí“. Co to však Kubernetes ve skutečnosti je?

Podle Joea Bedy, hlavního inženýra VMware a člena týmu, který Kubernetes vyvinul, je technologie založená na myšlence „umožnit vývojářům dodávat aplikace snáze, rychleji, spolehlivěji a způsobem, ze kterého mají prospěch koncoví uživatelé.“ V době stoupající složitosti technologií je schopnost zavádět nové aplikace a služby pro zákazníky rychle a v patřičném rozsahu přesně to, co firmy potřebují.

Zatím je vše jasné. Čím se ale Kubernetes liší od jiných řešení, která také slibují zlepšení a zrychlení? Tento článek na serveru Radius poskytuje podrobnější vysvětlení, ale ve své podstatě je Kubernetes open-sourcový projekt, který vzešel z Googlu a po ohlášení verze 1.0 v roce 2015 jej převzala nadace Cloud Native Computing Foundation.

Viceprezident společnosti VMware pro výzkum a vývoj, Craig McLuckie, byl členem původního týmu, který na vývoj Kubernetes pracoval. Následně spolu s Joem Bedym založili start-up Heptio, který se zabýval vývojem Kubernetes. Ten koncem roku 2018 převzala společnost VMware.

Craig McLuckie ve zmiňovaném článku vysvětluje rozhodnutí přejít pod CNCF: „Naší nejvyšší prioritou bylo přinést převratnou změnu, která ovlivní celé odvětví. Jediný praktický způsob, jak toho dosáhnout, bylo vybudovat silnou a otevřenou komunitu. Jedna z největších předností technologií s otevřeným kódem je možnost aktivizovat komunitu, jejíž členové přispívají do projektu různými úhly pohledu, schopnostmi a vlastnostmi. Výsledek je dokonalejší než kterákoli z jeho dílčích součástí.“

Proč nativně cloudové řešení? Kontejnery představují jednoduchý způsob přenosu aplikací z jednoho prostředí do jiného. Díky tomu a díky koordinaci zajišťované platformou Kubernetes jsou ideální pro nativně cloudový vývoj.

Důkazy atraktivity Kubernetes pro podniky jsou dvojí – jednak s 6500 unikátními přispěvateli v roce 2018 patří mezi nejvýznamnější open-sourcové projekty na Githubu, jednak možnost provozovat Kubernetes na svých cloudových platformách nabízí všichni hlavní poskytovatelé včetně Amazonu, Microsoftu, Googlu a IBM.

„Tím, že Amazon zavedl pro provoz Kubernetes službu EKS, jsme získali podporu všech tří největších poskytovatelů,“ říká Joe Beda. „ Myslím, že si mnoho lidí uvědomilo, že Kubernetes zůstane na dlouho.“

Pokud se chcete dozvědět o Kubernetes více, včetně toho, proč má pro tuto technologii zvláštní význam číslo sedm, podívejte se na příspěvek „Co je to Kubernetes? Sedm stručných bodů od zakladatelů projektu“.  Pokud by vás zajímalo, jak byste mohli Kubernetes využít při vývoji aplikací, zavolejte na tel.: +420 255 725 410


Category: SDDC, Virtualization

Tags: , , ,

Related Articles

Posted on 28/02/2018 by marcoa

Cesta k digitálnímu pracovnímu prostředí

O digitálním pracovním prostředí ve VMware hovoříme už roky. Ale pokud pozvete do jedné místnosti 10 lidí a zeptáte se jich, co to digitální pracovní prostředí je a jak ho dosáhnout, získáte nejméně 25 velmi zajímavých a velmi odlišných odpovědí. Může mít totiž mnoho podob – včetně samoobslužného přístupu, katalogu aplikací nebo „virtuálního pracovního prostoru“, […]

1 minute read
Posted on 06/06/2019 by vmwareczechrepublic

Pět důvodů, proč cloud může podnikovému IT pomoci realizovat inovace

Proměnlivé podmínky na trhu a nepředvídatelnost podnikání v globální ekonomice spolu s dosud nebývalou rychlostí technického pokroku nutí podniky jednat rychleji než dříve. Z toho důvody přestaly vyhovovat tradiční přístupy k realizaci nových myšlenek.

6 minute read
Posted on 26/06/2019 by vmwareczechrepublic

Proč se Česká republika z hlediska technologií řadí k nejatraktivnějším oblastem v Evropě

Do technologického sektoru v České republice proudí investice na rekordní úrovni, plánované investice do průmyslu překračují 21 miliard Kč (asi 900 milionů USD) a svou působnost zde rozšiřují globální firmy z oblasti IT, včetně společnosti VMware.

5 minute read

Comments

No comments yet

Add a comment

Your email address will not be published.

This site uses cookies to improve the user experience. By using this site you agree to the privacy policy